Birbirinden güzel şehirleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında bulunan İtalya, doğal güzellikleri, tarihi ve antik şehirleri ile ön plandadır. Bununla birlikte müzeleri ve mutfağıyla da geniş bir yelpaze sunan dolayısıyla tatil anlayışı değişse bile her ihtiyacı karşılayan İtalya, her gezginin seyahat etmek istediği ülkelerin başında geliyor.

İtalya’da yer alan şehirlerin birçoğuna trenle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte İtalya turlarına katılarak uzman bir rehber aracılığıyla şehirler hakkında daha detaylı bilgi edinebilir, hem konforlu hem de kültürel açıdan zengin bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İtalya & İtalya’da Görülmesi Gereken Şehirler Listesi

Sanat ülkesi olarak da değerlendirilen ve ön plana çıkmasını sağlayan çok sayıda özelliğe sahip olan İtalya, mutlaka görülmesi gereken şehirlere ev sahipliği yapıyor. Seyahatinizi planlarken kafa karışıklığı yaşamaktan endişe duyuyor ve şehirler hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız uzman rehberler aracılığıyla gerçekleşen İtalya turu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Roma

İtalya’nın başkenti olan ve pek çok seyahat severin İtalya seyahatindeki ilk noktası olan Roma, görülmeye değer yapılarıyla baş döndürücü bir deneyim sunuyor. Hemen her köşesinde tarihi yapılar, Orta Çağ’dan kalan süslemeler, Barok mimarisine ait kiliseler, sanat dolu müzeler, Rönesans Döneminde yapılmış binalar ve güzel çeşmeler bulunuyor. Roma dönemine ait kolezyumları daha yakından incelemek, gece hayatı ve restoranları ile hareketli bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız Roma, İtalya seyahatinizin ilk durak noktası olmalıdır. San Pietro Meydanı ve Vatikan, Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında geliyor. Roma’yı tam anlamıyla gezmek ve tarihi yapıları incelemek için İtalya seyahatinizin üç gününü bu benzersiz şehre ayırmanızı öneriyoruz.

Venedik

Venedik şehrinin dünyada bir benzeri ile karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Lagünlerin ortasında, suyun üzerine kurulmuş bir şehir olduğu için benzersiz bir deneyim yaşatan Venedik, yalnızca İtalya’nın değil, dünyanın en romantik şehirlerinden biridir. Aynı zamanda İtalya’nın en çok ziyaret edilen şehri olma özelliğine de sahiptir.

San Marco Bazilikası ile San Marco Meydanı şehrin kalbinin attığı yerdir. Pek çok müze, saray ve kiliseye ev sahipliği yapan Venedik, kanallarda gezmek ve labirenti andıran dar sokaklarında yürüyüşler yapmak için ideal bir şehirdir. Venedik turu şehir hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenlerin ve konforlu bir seyahat gerçekleştirme hayal edenlerin ilk tercihidir.

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Venedik, tarihsel anlamda doğu ve batı arasında bir köprü görevi görmüştür. Halen koruduğu Bizans dokusu ile benzersiz bir deneyim vadeden Venedik, dünyanın her yerinden gerçekleşen tarih ve kültür turlarının başkentidir.

İtalya'da Görülmesi Gereken Şehirler

Venedik

Milano

Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olmasıyla ünlenen Milano dünyaca ünlü galerilere, mağazalara ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte hareketli ve hızlı yaşamın da adresi olan Milano, diğer İtalya şehirlerinden daha farklı bir profil çiziyor.

Artistik ve kültürel anlamda oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip olan Milano’nun sembollerinden biri, mermer ön cephesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Gotik Duomo’dur. Bununla birlikte Da Vinci’nin dünyaca ünlü Son Akşam Yemeği Tablosu da Milano’da sergileniyor. Dünyanın en ünlü opera binası olan La Scala’ya da ev sahipliği yapan Milano, değişen tatil ihtiyaçlarını başarıyla karşılayabilecek, çok olanaklı ve zengin bir şehirdir.

Floransa

İtalya’nın Rönesans mimarisi ve sanat merkezi Floransa’dır. Dünyanın her yerinden sanatseverlerin akınına uğrayan Floransa, oldukça büyük bir şehir olmasına rağmen yılın her mevsimi turistlerin ilgisi sebebiyle hareketli ve kalabalıktır.

Mikalenjelo’nun David ve Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu eserlerinin de yer aldığı pek çok heykel ve resme ev sahipliği yapan müzelerle dolu olan Floransa, Medici sarayları ve bahçeleriyle de dikkat çekiyor. Toskana bölgesinin ufak şehirlerini ve kırsal bölgelerini keşfetmek için en ideal başlangıçlardan biri olan Floransa, dünyanın her yerinden ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Napoli

İtalya’nın en enerjik şehirlerinin başında Napoli geliyor. Roma’nın güney sahilinde yer alan ve İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak anılan Napoli Barok karakterini başarıyla koruyor. Amalfi, Pompei ve Herculaneum gibi dünyaca ünlü turistik bölgeleri bünyesinde bulunduran Napoli, yalnızca bu bölgeler sebebiyle yılın her mevsimi ziyaretçilerin akınına uğruyor. Bununla birlikte çok sayıda tarihi ve turistik mirasa da ev sahipliği yapan Napoli, gastronomik bir deneyim yaşamak isteyenlerin de tercihidir. Pizza ve tatlılarıyla ön plana çıkmayı başaran Napoli, benzersiz lezzetler deneyebileceğiniz lokanta ve kafelere ev sahipliği yapıyor.

Bologna

Zenginliği, çeşitlilik sunan mutfağı, kendine has atmosferi, sol görüşlü politik kimliği ile dünyaca ünlü bir şehir olan Bologna, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Bologna Üniversitesi ile ünlüdür. Eşsiz bir Orta Çağ merkezine ve kemerlerle bezenmiş sevimli meydanlara ev sahipliği yapan Bologna, Emilia Romagna’nın en büyük şehri olma özelliğine sahiptir.

Şehrin meydanı olan Maggiore Meydanı, Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olduğu için oldukça kalabalık ve hareketlidir. Bologna, İtalyan mutfağının başkenti olarak değerlendirilmesi sebebiyle de ilgi çekiyor. İtalyan lezzetlerini deneyebileceğiniz kaliteli restoran ve kafelere ev sahipliği yapan Bologna, gastronomik bir deneyim için ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başındadır.

Siena

İtalya seyahatinizde görmeniz gereken şehirlerin bir diğeri ise Siena’dır. Orta Çağ mimarisini korumayı başaran dolayısıyla klasik İtalya şehirleri görüntüsünden uzakta olan Siena, mutlaka ziyaret edilmesi gereken pek çok yapıya da ev sahipliği yapıyor. Siena şehrinin bu denli popüler olmasını sağlayan en önemli özelliği ise at yarışlarıyla ünlenmiş olmasıdır. Toskana bölgesinde yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Siena, meşhur Piazza del Campo Meydanı’na da ev sahipliği yapıyor.

Siena’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında;

Campo Meydanı,
Palazzo Pubblico (Belediye Binası),
Torre del Mangia (Mangia Kulesi),
Fonte Gaia (Gaia Havuzu),
Siena Katedrali,
Santa Maria della Scala gibi yerler bulunuyor.

Verona

Efsanevi aşk Romeo ve Juliet hikayesiyle bilinen, bu nedenle dünyanın her yerinde ünlenen Verona, İtalya’nın en büyük opera festivalinin düzenlendiği şehirdir. Dünyaca ünlü Verona Amfi Tiyatrosu’nda düzenlenen festivaller yılın farklı dönemlerinde gerçekleşir ve dünyanın her yerinden ziyaretçinin akınına uğrar. Tiyatro, İtalya’nın en büyük üçüncü arenası olma özelliğine de sahiptir. Bununla birlikte Verona şehrinde Orta Çağ döneminden kalan bir merkez, Roma dönemi kalıntıları, kaleler ve çok sayıda mağaza da bulunuyor. Ülkenin en çok ziyaret edilen 4. şehri olan Verona, keyifli bir seyahat yapmak ve seyahatlerini alışveriş ile taçlandırmak isteyenlerin ziyaret listelerinin başında yer alıyor.

Torino

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Piemento Bölgesi’nin başşehri olan Torino, büyük bir kültürel merkeze sahiptir. Ev sahipliği yaptığı çok sayıda müze, güzel restoranlar ve şık mağazalar Torino’nun yılın her mevsimi ziyaret edilmesini sağlıyor. Torino’da bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Barok mimarisine sahiptir. Barok mimarisinin en güzel örneklerini bünyesinde barındırdığı için mimari yapıları incelemekten hoşlananlar tarafından ziyaret edilen Torino, zanaatkarların dükkanlarına, kahve dükkanlarına ve mimari kemerlerle süslü sokaklara yer veriyor. Torino seyahatinizde Mole Antonelliana, Torine Kraliyet Sarayı, San Giovanni Battista Katedrali, Palazzo Madama ve Palazzo Carignano ve Rivoli Kalesi ile Palatine Kuleleri’ni ziyaret etmeyi unutmamalısınız.