Bhutan’ın başkenti ve ülkenin hükümet, din, ticaret merkezi olan Thimphu (Timpu); kraliyet ailesine ev sahipliği yapıyor. Thimphu ülkenin batı-orta kısmında, deniz seviyesinden yaklaşık 2.648 metre yükseklikte Himalaya Dağları’nda yer alıyor. Bu özelliğiyle dünyanın üçüncü en yüksekte yer alan başkenti kabul ediliyor. Burası eski geleneklerin yanı sıra modern gelişimin karışımını sunan eşsiz bir şehir. Dünyada hâlâ Thimphu dışında trafik ışığı olmayan bir başkent olduğunu da sanmıyorum.

Thimphu

Thimphu trafik polisi

Timpu; Wang Chhu’nun (Chhu-Nehir) oluşturduğu vadinin batı yakasında, kuzey-güney yönünde uzanıyor. Bu nehir, Raidāk Nehri olarak Hindistan’a akıyor.

Thimphu

Kuensel Phodrang

Şehir 1961’de Butan Krallığı’nın başkenti oldu.

Thimphu

Thimphu Dzong’un ön tarafında Kraliyet Sarayı var

Thimphu

Bhutan Millî Kütüphanesi

Thimphu’da gezilecek yerler listesi

Güzel bir kafede oturmak isterseniz Ambient Cafe iyi bir tercih.

Thimphu

Ambient Cafe

Güzel bir öğle yemeği yemek isterseniz Edelweiss Restaurant iyi bir tercih.

Edelweiss Restaurant

Güzel ve pırıl pırıl bir otelde konaklamak isterseniz Hotel Changangkha iyi bir tercih.

Thimphu

Hotel Changangkha

Thimphu

Hotel Changangkha’da akşam yemeği

Şimdi Thimphu gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Institute of Thirteen Arts and Crafts

Changangkha Lhakhang

Thimphu şehrinin en eski tapınak kompleksi olan Changangkha Lhakhang, tepelik bir konumda kale gibi bir görüntüye sahip. Tibet’in Ralung bölgesinden gelen Lama Phajo Drukgom Shigpo tarafından 12. yüzyılda yapılmış. Aileler yeni doğan bebeklerine hayırlı isimler almak ve çocuklarının koruyucu tanrı Tamdrin tarafından kutsanması için buraya geliyor. Çocuklar bir phurba (ritüel hançer) ile kutsanıyor ve kutsal bir iplik veriliyor. Tapınaktaki astroloğa doğum tarihinizi verirseniz haritanıza bakıp hangi koruyucu dua bayraklarının size fayda sağlayacağını söylüyor.

Changangkha Lhakhang

Kuensel Phodrang

Buda Noktası olarak da bilinen Kuensel Phodrang, 61 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük Sakyamuni Buda heykeline ev sahipliği yapıyor. Heykelin yapılabilmesi için bulunduğu tepe düzleştirilmiş. Buradan nefis bir Thimphu Vadisi manzarası izliyorsunuz.

Kuensel Phodrang

Memorial Chorten (Anıt Stupa)

Memorial Chorten (Anıt Stupa), 1974 yılında Kral Druk Gyalpo Jigme Dorji Wangchuck anısına inşa edilmiş. Altın kuleleri ve çanlarıyla şehrin önemli simge yapılarından biri olan anıt, hem merhum kralın anıtı hem de barış anıtı olarak hizmet veriyor.

Thimphu

Memorial Chorten

Tashichho Dzong (Thimphu Dzong)

Tashichho Dzong (Thimphu Dzong), etkileyici bir dzong (kale). Burası ülkedeki en büyük dzong. Sekreterlik binasına, kralın taht odasına, dini liderin taht odasına, çeşitli devlet dairelerine ev sahipliği yapıyor. Burası aynı zamanda baş rahibin ve merkezi keşiş topluluğunun yazlık ikametgâhı.

Tashichho Dzong (Thimphu Dzong)

Tashichho Dzong (Thimphu Dzong)

Tashichho Dzong (Thimphu Dzong)

Tshechu Festivali (Maske Dansı Festivali), ülkedeki en önemli dini festival. Bhutan’a Tantrik Budizm’i getiren Guru Rinpoche ay takviminin 10. gününde doğmuş. Bu festival de Guru Rinpoche’yi onurlandırmak için her bölgede farklı aylarda, ay takviminin 10. gününde kutlanıyor. Dzonglarda gerçekleşen bu festivalde Cham dansları yapılıyor. Keşişler bu danslarda iblis veya hayvan başı maskeleri takarak şeytan çıkarma, ölüm, yeniden doğuş tasvirlerini gerçekleştiriyor. Festival Thimphu’da Tashichho Dzong’un avlusunda düzenleniyor. Festival tarihine göre gezi zamanınızı ayarlamanız oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Tshechu Festivali (Maske Dansı Festivali)

Tekstil Müzesi

Tekstil Müzesi, Bhutan’da Thagzo denilen dokumacılık sanatının tarihini anlatan küçük bir müze. Halk her yıl buraya dokumalarını getirip ulusal tasarım yarışmasına katılıyor.

Tekstil Müzesi

Simply Bhutan Müzesi

Simply Bhutan Müzesi yaşayan bir müze. Bhutan kültürünü tanıtıyor, danslarını, özel içeceklerini anlatıyor. Bence Thimphu turu sırasında bu müzeyi atlamamalısınız.

Simply Bhutan Müzesi

Simply Bhutan Müzesi’nde dans gösterisi

Simply Bhutan Müzesi

Dochula Stupaları (Druk Wangyal Chortens)

Dochula Stupaları (Druk Wangyal Chortens), Dochula Geçidi’nde bulunan bir stupa grubu. 108 adet stupadan oluşan stupa grubu, krallık için yapılan askeri operasyonlarda hayatını kaybeden Bhutanlı askerler anısına yapıldı.

Thimphu – Dochula Stupaları (Druk Wangyal Chortens)

Burada durup Druk Wangyel Cafe’de soluklanabilirsiniz.

Druk Wangyel Cafe

Simtokha Dzong

Simtokha Dzong, Bhutan’ın kurucusu Shabdrung Ngawang Namgyel tarafından yaptırılan ilk dzong. Bhutan dilinde “Gizli Mantraların Derin Anlamının Sarayı” anlamına geliyor. Shabdrung Ngawang Namgyel burayı 1629 yılında Paro, Punakha, Thimpu yollarının kavşak noktasındaki bir tepeye yaptırmış. Böylelikle herkes dzongu görebilmiş ve sonrasında ülkedeki diğer dzonglar yapılmış. Simtokha Dzong, Budist Araştırmaları Okulu’na, Dzongkha dili öğrenme enstitülerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Simtokha Dzong

Simtokha Dzong

Royal Takin Preserve

Motithang Takin Koruma Alanı, buranın endemik hayvanı olan takin görebileceğiniz bir yaban hayatı koruma alanı. Takin sadece Bhutan, kuzeydoğu Hindistan, Tibet’te 1.500-5.000 rakım arasında yaşıyor. Rivayete göre 16. yüzyılda müritleri Tibetli keşiş Drukpa Kunley’den bir mucize yaratmasını istemiş. Bunun üzerine keşiş büyük bir inek ve keçiyi yemiş. Arta kalan kemiklere dağlarda dolaşmasını emretmiş, işte bu kemiklerden de inek-keçi karışımı olan takin olmuş. Takin bu nedenle Bhutan’da kutsal kabul ediliyor.

Royal Takin Preserve – Takin

Thimphu kendine has dokusuyla eşi benzeri olmayan bir başkent.

Şehir merkezi

Keşfetmeniz dileğiyle…