Bhutan’ın Punakha şehri, deniz seviyesinden yaklaşık 1.200 metre yükseklikte yer alıyor. Bhutan Krallığı’nın ilk başkenti olan şehir, 1955 yılına kadar hükümet merkezi olarak hizmet vermiş. Burası ülkenin en güzel dzong’u (kale) olan Puntang Dechen Phodrang Dzong’a, ülkenin en uzun asma köprüsüne, dünyada belki de başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz  Sopsokha Köyü’ne ve bu köydeki Doğurganlık ve Bereket Tapınağı Chimi Lhakhang’na ev sahipliği yapıyor.

Punakha

Sangchhen Dorji Lhuendrup Nunnery

Şehre gelirken 3.080 m yükseklikteki Dochula Geçidi’ni geçiyorsunuz. Eğer hava açıksa Doğu Himalayalar’ın yüksek zirvelerini görüyorsunuz.

Punakha’da gezilecek yerler listesi

Burada Hotel Lobesa’da konaklayabilir, Himalayalar’ı otelinizden izleyebilirsiniz.

Punakha

Hotel Lobesa’dan manzara

Şimdi gelin, Punakha’yı gezelim.

Puntang Dechen Phodrang Dzong’da monklar

Puntang Dechen Phodrang Dzong (Punakha Dzong)

Punakha Dzong, Bhutan’ın en güzel dzong’u (kale). Ngawang Namgyal burayı 1637-1638 yıllarında inşa etmiş. Buraya “Büyük Mutluluk Sarayı” deniyor. Bu dzongda baş rahibin ve merkezi keşiş topluluğunun kışlık ikametgâhı var. Puntang Dechen Phodrang Dzong, Bhutan Dzongları kategorisi içinde (Punakha Dzong, Wangdue Phodrang Dzong, Paro Dzong, Trongsa Dzong, Dagana Dzong), UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesinde yer alıyor.

Punakha

Puntang Dechen Phodrang Dzong

Puntang Dechen Phodrang Dzong

Burası gerçekten de ülkenin en güzel ve etkileyici dzongu. Ülkedeki bütün dzongların mimarisi çok güzel ama Punakha Dzong konumu sayesinde diğerlerinden daha farklı bir albeniye sahip.

Puntang Dechen Phodrang Dzong

Puntang Dechen Phodrang Dzong

Puntang Dechen Phodrang Dzong

Punakha Asma Köprü

Burası ülkenin en uzun asma köprüsü. Puntang Dechen Phodrang Dzong’dan kısa bir yürüyüşle buraya geliyorsunuz.

Punakha Suspension Bridge

Fallus Köyü

İşte enteresan bir yer! Burası Doğurganlık ve Bereket Tapınağı Chimi Lhakhang’a ev sahipliği yapıyor.

Sopsokha Köyü

Fallus Köyü

Burası dünyanın belki de hiçbir yerinde benzerini göremeyeceğiniz bir köy. “Bhutan’ın Fallus Köyü” olarak geçiyor. Neden mi? Çünkü her evin ve restoranın üzerinde bereketin simgesi olarak fallus resmi var da ondan! Fallusların hepsi farklı renkte. Gözleri, hatta bazılarının dişleri bile var!

Punakha - Sopsokha Köyü

Fallus Köyü

İnanışa göre iblisler, Tibetli Budist keşiş, misyoner, şair Lama Drukpa Kunley’yi Sopsokha Köyü’ne kadar takip etmiş. Keşiş kötü ruhları burada bastırmış. Bunu yaparken de fallusu kullanmış. Daha sonra Drukpa Kagyu Lama Ngawang Chogyal, iblisleri kovduğu yere Doğurganlık ve Bereket Tapınağı yapmış. İşte tam da bu nedenle köydeki yapıların neredeyse tamamında fallus resmi var.

Sopsokha Köyü

Fallus Köyü

Köyde Divine Heritage Restaurant’ta yemek yiyebilirsiniz.

Sopsokha Köyü

Divine Heritage Restaurant

Chimi Lhakhang

Ralung Manastırı’nın 14. başrahibi olan Drukpa Kagyu Lama Ngawang Chogyal, 1499 yılında Chimi Lhakhang’ı inşa etmiş. Tapınak Tibetli Budist keşiş, misyoner, şair Lama Drukpa Kunley’e adanmış. Buraya “Bereket ve doğurganlık tapınağı” deniyor. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu tapınakta dua ederse kısa sürede çocuk sahibi olacaklarına inanıyor.

Punakha

Chimi Lhakhang

Punakha belki kısa süreli gelinen Bhutan turu rotalarına dâhil edilmiyor olabilir. Ancak burası ülkenin en güzel dzonguyla, ülkenin en uzun asma köprüsüyle, dünyada belki de başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz  fallus köyüyle ziyareti kesinlikle hak ediyor.

Puntang Dechen Phodrang Dzong

Punakha Dzong

Keşfetmeniz dileğiyle…