Swakopmund, Namibya’nın ikinci büyük şehri. Atlas Okyanusu kıyısındaki kent âdeta çölde karşınıza çıkan bir vaha gibi. Buranın palmiyelerle süslü sahili, sömürge döneminden kalma tarihi binaları ve kendine has bir atmosferi var. Bu nedenle Swakopmund, Çöldeki Düsseldorf olarak anılıyor. Burası ülkenin en popüler deniz tatili beldesi olduğundan özellikle güney yarımkürenin yazı olan aralık-şubat ayları arasında oldukça kalabalık oluyor.

Kent Windhoek’tan 2 yıl sonra 1892 yılında Kaptan Curt von Francois tarafından kurulmuş. Kuruluş amacı Almanların Afrika’nın güney batısındaki ana limanı olmasıymış. Kuruluşundan yıllar sonra uranyum madeni bulununca kentin nüfusu da artmaya başlamış. Bu madenlerden birisi olan Husab Uranium açıldığında dünyanın ikinci, Afrika’nın da en büyük madeni olmuş.

Swakopmund | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Swakopmund

Swakopmund’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Swakopmund’a Cape Town ya da Frankfurt üstünden Namibya’ya aktarmalı olarak 17 saatte ulaşmanız mümkün.

Serap nedir?

Şimdi biraz Namib Çölü’nden Swakopmund’a gelirken bol bol serap gördüğümüzden bahsedeyim. Peki halk arasında serap dediğimiz şeyin bir halüsinasyon değil, bir doğa olayı olduğunu biliyor musunuz? Serap atmosferde ışık ışınlarının kırılması sonucu ortaya çıkan ve çöllerde çok kolay gözlemi yapılabilen optik yanılma ya da uzaktaki bir cisme bakarken adeta su yüzeyinden yansıyormuşçasına cisimle birlikte ters görüntünün oluşumu şeklinde tarif edilebilir. Optik bir doğa olayı olan serap uzaktaki nesnelerin görüntüsünün ışık ışınlarının bükülmesiyle aslında olmadıkları bir yerde görünmesi sebebiyle oluşuyor.

Swakopmund gezilecek yerler

Swakopmund gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Swakopmund Müzesi

1951 yılında Diş Hekimi Dr. Alfons Weber tarafından kurulmuş. Ülkenin özel olarak işletilen bu en büyük müzesinde çeşitli kültürel ve tarihi nesneler sergileniyor.

Swakopmund | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Annem ve rehberimiz

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu

Ülkenin tek şov akvaryumu olmasıyla biliniyor. Akvaryumun suyu okyanusun suyunun filtrelenmesiyle elde ediliyor.

Skeleton Coast (İskelet Sahili)

Skeleton Coast ismi daha çok Skeleton Coast Ulusal Parkı için kullanılıyor. Park kuzeyde Kunene Nehri, güneyde ise Ugab Nehri’ne kadar uzanıyor ve Namibya’nın kıyı şeridinin yaklaşık ⅓’ünü kaplıyor.

Bölge burada bulunan gemi batıklarıyla ve Namibya’nın zorlu koşullarında yiyecek ve içecek bulmak için yüzlerce km yürüyen denizcilerle anılıyor. Burası ismini bölgede bulunan balina, fok ve insan kemikleri nedeniyle almış. Güney Afrika’da 30.000 yıl boyunca yaşayan Bushmen kabilesi burası için Tanrının Kızgınlıkla Yarattığı Yer diyor.

Swakopmund Skeleton Coast | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Skeleton Coast (İskelet Sahili)

Walvis Koyu

Devasa bir fok kolonisine ev sahipliği yapan güneydeki Walvis Koyu’nda mutlaka tekne turu yaparak fok balıklarını, pelikanları ve yunusları görmelisiniz.

Swakopmund Walvis Koyu | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Swakopmund Walvis Koyu’ndaki tekne turunda pelikanlar

Bu tur için size bir yer önereceğim:

Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises
Captain Carol-Ann Möller
[email protected]
📱 +(264) 81 209 8169
www.sailnamibia.com

Carol-Ann size çok ayrıcalıklı bir hizmet sunuyor. Ana yemekler 1. sınıf. Okyanustan çıkarılan tazecik midyeler çok lezzetli. Ortam şahane olunca zaten herşey insanın gözüne güzel gözüküyor ama burada gerçekten de herşey çok güzel, hizmet çok kaliteli.

Swakopmund Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Swakopmund – Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises

Şimdi biraz turdan bahsedeyim: Bu turda yunus (bottlenose, benguela ve heaviside), balina (southern right ve humpback), kaplumbağa (leatherback ve yeşil) ve okyanus güneş balığı (ay balığı da deniyor) (mola mola) görme şansınız var. Biz bunların içinde sadece mola molayı gördük. Yine de yaptığımız turdan ne kadar memnun kaldığımızı kelimelere dökmem zor. Ha bir de bu turun kadrolu elemanlarından bahsetmeliyim: Pelikan ve fok!

Swakopmund Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises

Daha kıyıdan ayrılmadan pelikanlar ve foklar teknemize geldiler. Yol boyunca yer yer onlara sarılarak, yer yer de onlardan korkarak gittik. Teknede fok ve pelikan bulunması şüphesiz ki her gün yaşayabileceğimiz bir deneyim değildi. Onlarla çok eğlendik :-) .

Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises

Daha sonra devasa bir fok kolonisinin yaşadığı bir yerde durduk. Ortamı bebek ağlamasına benzeyen ama hiç dinmeyen bir uğultu kaplamıştı. Etrafımızda binlerce fok görüyorduk. Suda atlayıp duruyorlardı. Oyun mu oynuyorlardı, kavga mı ediyorlardı anlamamıştık.

Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Namibia Dolphin And Seal Catamaran Cruises

Saatlerce kalsam şikâyet etmeyeceğim bir ortamın içindeydim. Gönül rahatlığıyla da şunu söyleyebilirim: Eğer Swakopmund şehrinde tek bir gününüz bile varsa bu turu asla kaçırmamalısınız. Bizim gittiğimiz gün yunuslar bize yüzünü göstermek istememesine rağmen annem de ben de bu tura tek kelimeyle bayıldık!

Cape Cross

Fokları görebileceğiniz, hatta aralarında yürüyebileceğiniz bir yer.

Cape Cross | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Cape Cross

Portekiz denizci Diogo Cão 1484 yılında Kral João II’nun emriyle Afrika’nın keşfedilmemiş batı kıyılarını bulmak üzere görevlendirilmiş. İlk seyahatinde o zaman Monte Negro, şimdi Cabo de Santa Maria olarak bilinen Angola’nın Benguela şehrine gitmiş. 1484-1486 yılları arasında süren ikinci seyahatinde ise 1486 yılında Cape Cross’a varmış. Böylece Avrupa’dan bölgeyi ilk ziyaret eden kişi olarak tarihe geçmiş.

Cape Cross | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Cape Cross Seal Reserve

Burada bulunan Cape Cross Seal Reserve fokların dünyadaki en büyük üreme yeri. Kasım ve aralık aylarında sayıları 210 bine kadar çıkan foklar burada mutlu mesut yaşıyor. Yalnız burada inanılmaz kötü ve ağır bir kokuya maruz kalıyorsunuz. Duş aldıktan sonra bile üzerime sinen kokudan kurtulamadığımı itiraf etmek zorundayım.

Swakopmund Cape Cross Seal Reserve | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Cape Cross Seal Reserve

Sandwich Bay

Yine Walwis’te alacağınız yarım günlük diğer bir turla dev kum tepelerinin okyanusla birleştiği Sandwich Koyu’na gitmenizi öneririm. Turun başında Swakopmund kıyılarında yaşayan pembe flamingolar ziyaret ediliyor. Bu tur 4×4 araçlarla yapılıyor. Bu tura ek olarak ATV gezisi (quad-biking), kum sörfü (sandboarding), helikopter gezisi gibi etkinlikler de yapabilirsiniz.

Sandwich Bay

Namib Çölü

Namib Çölü 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Eğer çölde Living desert (yaşayan çöl) turuna katılırsanız Namib Çölü’nde yaşayan hayvan ve bitkileri keşfedebilirsiniz. Bu turda canlıları keşfetmekle kalmayacak, aynı zamanda kum tepelerinin harika manzaralarını da görme şansını elde edeceksiniz.

Namib Çölü | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Namib Çölü

Namib Çölü

Bu tur için de kendi katıldığım turu önerebilirim:

Charly’s Desert Tours
[email protected]
📱 +(264) 81 129 9076
www.charlysdeserttours.com

Charly’s Desert Tours | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Bu turda gördüğümüz enteresan bir bitki var: Nara. Nara bitkisi sadece Namibya’da yetişiyor. Yaprağı yok ve fotosentezi dikenleriyle yapıyor. Bitkinin erkek ve dişisi ayrı yerlerde büyüyor. Nara bitkisi yılda bir kez kavuna benzeyen bir meyve veriyor. Bu meyve vitamin ve mineral açısından oldukça zengin.

Nara | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Nara

Namib Çölü’ne nasıl gidilir?

Namib Çölü’ne çölün merkezinin kuzey doğusunda yer alan ve Namibya’nın başkenti olan Windhoek ile çölün kuzey ucunda yer alan Swakopmund ve Walvis Körfezi’nden hafif uçaklarla veya kara araçlarıyla sağlanabilir.

Swakopmund’da nerede yenir?

Burada birkaç restoran önerisi yapacağım:

Jetty Restaurant

Sahilde jetty denen iskelenin en ucunda denizin üzerinde yemek yemek sizce nasıl olabilir? Bence pek romantik olur :-) .

The Tug

Sahilde iskelenin başlangıcındaki bu restoranda harika bir manzara var. Deniz ürünlerinin ne kadar lezzetli olduğunu söylememe bile gerek yok sanırım.

Namibya | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Swakopmund – The Tug

Namibya güzelliklerle dolu bir ülke ama Swakopmund şaşırtıcı güzellikte bir yer. Buradayken sanki Afrika’da değil de ABD’nin Florida eyaletinin zengin bir kentinde geziyor gibisiniz. Burası son derece modern, keyifli ve de kendine has bir yer. Rotamı çizerken gitmesem mi diye düşündüğüm şehir, gidip gördükten sonra ülkede en çok hatırlayacağım yerler arasında yerini aldı.

Burada konaklamak için öneri isterseniz Swakopmund Sands Hotel iyi bir tercih.

Keşfetmeniz dileğiyle…