Sizi bu yazımda Orta Asya’ya, Kazakistan’ın en büyük şehri ve eski başkenti Almatı’ya götüreceğim. Herşeyden önce Almatı (eski Rusça adıyla Alma-Ata); mimarisi, ferah parkları, modern eğlence merkezleriyle ünlü bir şehir. Ayrıca geniş bulvarlarını çevreleyen yemyeşil bitki örtüsünün ve estetik mimarisinin etkisiyle huzur veren bir özelliği var. Benzer şekilde tarihteki önemiyse Büyük Almatı olarak adlandırılan bölgedeki yerleşimlerin 10.-14. yüzyıllarda İpek Yolu’nun bir parçası hâline gelmesinden kaynaklanıyor. İpek Yolları: Chang’an-Tianshan Koridoru Yol Ağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Almatı; 1929-1991 yılları arasında Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne, 1991-1997 yılları arasında bağımsız Kazakistan’a başkentlik yaptı. Müzik dalında da UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil.

Astana Meydanı

Astana Meydanı’nda Manshuk Mametova ve Aliya Moldagulova Anıtı görülüyor. Bu anıt, kadınların savaşa katılmadığı bir dönemde gönüllü olarak II. Dünya Savaşı’na gidip savaşta hayatını kaybeden halk kahramanları anısına yapıldı. Astana Meydanı, daha önceden Vladimir Lenin’in adını taşıyordu ve 1991 yılına kadar meydanın ortasında onun bir heykeli duruyordu.

Almatı Tarihi

Almatı, Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biri. M.Ö 1000-M.Ö 900 yıllarında, Bronz Çağı’nda, ilk çiftçiler ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri burayı kurmuş.

Almatı

Ondan sonra 13. yüzyılda Moğollar şehri yıkmış.

Zheltoksan Anıtı

Zheltoksan Anıtı, Aralık 1986’da Sovyetler Birliği’ne karşı yapılan protestolarda öldürülen kişilere ithaf edildi

1854 yılında Ruslar, antik Almatı yerleşiminin bulunduğu yerde Zailiyskoye adında askeri bir tahkimat kurmuş. Ancak buranın ismi 1855’te Verny olarak değiştirilmiş. Ondan sonra Kazaklar, Avrupa Rusyası’ndan gelen köylü yerleşimciler, Tatar tüccarlar kısa sürede Verny’ye yerleşmiş. Sonuç olarak Verny 1867’te Türkistan genel valiliğine bağlı Semireçye vilayetinin idari merkezi hâline gelmiş.

Almatı

Almatı sokakları

1921’de şehrin adı Alma-Ata olarak değiştirildi. Alma-Ata, “Elmanın Babası” anlamına geliyor. Bu ismi de bölgede bulunan çok sayıda elma ağacı nedeniyle aldı.

Almatı - Abay Devlet Akademik Opera ve Balesi

Abay Devlet Akademik Opera ve Balesi ve önünde elma heykeli

Kazakistan 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandıktan sonra şehrin adı Rusça’daki Alma-Ata’dan Kazakça’daki Almatı’ya değiştirildi. Ayrıca başkent de 1997 yılında resmî olarak Astana’ya taşındı.

Almatı

Almatı yürüyüş yolları

Almatı nerede? Almatı’ya nasıl gidilir?

Almatı’ya gelir gelmez dağların etkileyici görüntüsü dikkatinizi çekiyor. Herşeyden önce şehirde âdeta bir kartpostal etkisi yaratan dağlar, tüm heybetiyle ziyaretçilerini selamlıyor. Trans-İli Alatau’nun kuzey eteklerinde, Bolshaya ve Malaya Almaatinka nehirlerinin ovayla buluştuğu yerde kurulan Almatı; 700-900 metre yükseklikte yer alıyor. Bu nedenle hele bir de teleferikle tepeye çıkarsanız, şehri izlerken kalbinizi buraya sonsuza dek bırakıyorsunuz.

28 Panfilov Muhafızları Parkı

28 Panfilov Muhafızları Parkı

Air Astana Grubu

Almatı şehrine direkt uçuş yaklaşık 5 saat sürüyor. Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Air Astana Grubu’nun merkezi Almatı’da bulunuyor. Herşeyden önce eğer 90’ın üzerindeki destinasyonlarından birine (Orta Asya, Kafkaslar, Uzak Doğu, Orta Doğu, Hindistan, Avrupa) uçarsanız, geceliği 19 $’dan başlayan Stopover Holidays (aktarma sırasında duraklama) programlarından faydalanarak Bozkırın Mücevheri Astana ve Elmalar Şehri Almatı’da konaklayabiliyorsunuz. Başka bir deyişle Stopover Holidays paketine 3 veya 4 yıldızlı otelde 1 gece konaklama (oda + açık büfe kahvaltı), geliş-gidiş havaalanı transferi dâhil. Ancak paket için önceden rezervasyon yapılması tavsiye ediliyor ve paketin en geç varıştan 96 saat (4 gün) önce satın alınması gerekiyor. Mesela 1 günden fazla konaklamak isteyenler, 60 $’dan başlayan ek ücretle ekstra ilave gece için rezervasyon yaptırabiliyor. Ben de Air Astana işbirliğiyle destinasyonlarından biri olan Hindistan’a uçarken Stopover Holidays programlarından faydalanarak Almatı’da konakladım. Kazak misafirperverliği gösterip beni Almatı’da ağırlayan havayolu sayesinde unutamayacağım gezilerime bir yenisini eklemiş oldum.

Almatı - Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali

Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Air Astana Grubu, gelir ve filo büyüklüğü (50 uçak) açısından Orta Asya ve Kafkasya’nın en büyük havayolu grubu. Grupta 2002 yılında faaliyete başlayan tam hizmet havayolu Air Astana ve 2019 yılında kurulan düşük maliyetli havayolu FlyArystan var. Ayrıca bu grup, Skytrax Dünya Havayolu Ödülleri’nde 11 kez “Orta Asya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun En İyi Havayolu Şirketi” seçildi ve Havayolu Yolcu Deneyimi Birliği (APEX) tarafından ana havayolu kategorisinde 5 yıldızla ödüllendirildi. (Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Aralık 1991’de eski SSCB’nin 11 ülkesi Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldavya, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna tarafından kuruldu)

<yoastmark class=

Ayrıca business class yemeklerinin de yediğim en lezzetli uçak yemeği olduğunu söyleyebilirim.

<yoastmark class=

Almatı gezilecek yerler

Şehirdeki Central State Museum (Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi) ülkenin en büyük kültür merkezi olarak kabul ediliyor. Ayrıca şehir sınırında yer alan Büyük Almatı Gölü her mevsim farklı bir renk alıyor ve nefes kesici bir güzelliğe sahip.

Chu-İli dağlarında, Tanbaly Boğazı’nda görülen petroglifler; insanları, hayvanları, dini figürleri tasvir ediyor. Bu nedenle Tamgaly Arkeolojik Peyzajındaki Petroglifler, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Saryarka; Naurzum Doğa Koruma Alanı ve Korgalzhyn Doğa Koruma Alanı olmak üzere 2 alandan oluşuyor. Bu nedenle Saryarka – Kuzey Kazakistan Bozkırları ve Gölleri, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Konaklama önerisi mi istediniz? Mesela Stopover Holidays programlarında konaklanan Hotel Kazzhol ve Holiday Inn gayet merkezi oteller. Siz de bu otelleri tercih edebilirsiniz.

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

1985 yılında inşa edilen Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi, ülkenin ve Orta Asya’nın en büyük müzelerinden biri. Sonuç olarak müzedeki 7 sergi salonunda 300.000’den fazla eser var.

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Devlet Müzesi

Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali (Voznesensk Katedrali), 28 Panfilov Muhafızları Parkı’nda bulunan bir Rus Ortodoks katedrali. 1904-1907 yıllarına tarihli. Herşeyden önce önemi, katedralin yapımında hiç çivi kullanılmamasından kaynaklanıyor.

Almatı - Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali

Ayrıca katedral, Sovyet döneminde müze ve konser salonu olarak hizmet vermiş.

Almatı - Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali

Benzer şekilde katedralin içi de oldukça etkileyici. Ayrıca hele bir de ayine denk gelirseniz, çok şanslısınız.

Almatı - Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali

28 Panfilov Muhafızları Parkı

19. yüzyıla tarihlenen 28 Panfilov Muhafızları Parkı, 18 hektarlık alanda kurulu. Adını II. Dünya Savaşı sırasında Moskova’yı Alman işgalinden korurken öldüğü iddia edilen 28 askerlik Piyade birliğinin Panfilov kahramanlarına ithafen almış. Bu nedenle parktaki anıtın önünde 24 saat bir meşale yanıyor.

28 Panfilov Muhafızları Parkı

28 Panfilov Muhafızları Parkı

Abay Devlet Akademik Opera ve Balesi

1934’te kurulan Abay Devlet Akademik Opera ve Balesi; ismini Kazak şair, besteci, filozof Abay Kubanbayoğlu’ndan alıyor. Sonuç olarak opera topluluğu ve bu topluluğa ev sahipliği yapan opera binası, aynı adı paylaşıyor.

Almatı - Abay Devlet Akademik Opera ve Balesi

Abay Devlet Akademik Opera ve Balesi

Bağımsızlık Meydanı

Şehrin ana meydanı olan Bağımsızlık Meydanı (Cumhuriyet Meydanı), halka açık etkinlikler için kullanılıyor.

Cumhuriyet Meydanı ve Bağımsızlık Anıtı

Cumhuriyet Meydanı ve Bağımsızlık Anıtı

Meydandaki Bağımsızlık Anıtı’nın tepesinde 6 metre yüksekliğinde bir Altın Adam var. Ayakta duran Altın Adam kanatlı bir leoparı koruyor. Sonuç olarak bu da Kazak topraklarının gücünü simgeliyor.

Bağımsızlık Anıtı

Bağımsızlık Anıtı

Kók Tóbe Parkı

Tepede bulunan parktan nefis bir manzara var.

<yoastmark class=

Buraya şehir merkezinden teleferikle gidiliyor.

Kók Tóbe

Teleferikle Kók Tóbe’ye gittim

Merkez Camii

Bu alanda 1890 yılına tarihlenen bir cami varmış. Ancak 1987’de bir yangında yanmış ve yerine bu cami yapılmış.

<yoastmark class=

Merkez Camii

Kökbazar

Kökbazar (Yeşil Pazar), şehirdeki en büyük pazar alanı. Bu geleneksel pazarda et, baharat, sebze-meyve satılıyor.

Kökbazar

Kökbazar

Shymbulak (Şımbulak) Kayak Merkezi

Şımbulak Kayak Merkezi, Orta Asya’nın en büyük kayak merkezi. Zailiisky Alatau Sıradağları’ndaki Medeu Vadisi’nin üst kısmında, deniz seviyesinden 2.200 metre yükseklikte yer alıyor.

Almatı - Shymbulak (Şımbulak) Kayak Merkezi

Shymbulak (Şımbulak) Kayak Merkezi

Ile-Alatau (İle-Aladağ) Millî Parkı

1996 yılında kurulan İle-Aladağ Millî Parkı, yaklaşık 200.000 hektar alanı kaplıyor. Almatı’nın güneyindeki park, Turgen Geçidi ve Chemolgan Nehri arasında yer alıyor. En yüksek noktası 4.979 metre ile Talgar Tepesi.

Park ormanlık alanları, dağ çayırlarını, buzulları, Büyük Almatı Gölü dâhil gölleri içeriyor. Mesela tektonik bir göl olan Büyük Almatı Gölü, deniz seviyesinden 2.510 metre yükseklikte yer alıyor. Bu nedenle göl her mevsim farklı bir renk alıyor ve nefes kesici bir güzelliğe sahip.

Ile-Alatau (İle-Aladağ) Millî Parkı - Büyük Almatı Gölü

Ile-Alatau (İle-Aladağ) Millî Parkı – Büyük Almatı Gölü

Herşeyden önce Stopover Holidays programı benim gibi gezginler için çok iyi bir fırsat. Başka bir deyişle tarih ve doğa tutkunu gezginleri mutlu edecek özellikler taşıyan Almatı şehrine uzun zaman ayırabileceğiniz gibi Stopover Holidays programıyla kısa da olsa gelip şehrin dokusunu hissedebilirsiniz. Ayrıca hele bir de Abay Devlet Akademik Opera ve Balesi’nde bir opera veya bale gösterisi yakalarsanız, şehrin sanatsal yönünü de yaşar, şehre hayranlığınızı artırırsınız.

Almatı - Arbat Yaya Yolu

Arbat Yaya Yolu

Keşfetmeniz dileğiyle…