Shymkent (Çimkent ya da Şimkent) ya da eski adıyla Çernyayev 600.000 üzerindeki nüfusuyla Almatı ve Astana’dan sonra Kazakistan’ın en büyük 3. kenti. Çimkent Türkistan-Sibirya Demiryolu’na ev sahipliği yapıyor ve uluslararası ticarette önemli bir yere sahip.

Kentin geçmişinde Cengiz Han, Timur, Dzungar fatihleri, Kokand ve Buhara hanlıkları ve Rus İmparatorluğu akınlarını içeren dramatik tarihsel sahneler bulunuyor. Günümüzde ise burası ülkenin gelişmiş büyük sanayi ve kültür merkezlerinden birisi.

Çimkent (Shymkent) gezilecek yerler

Çimkent ülkede 1 hafta kaldığım şehir. Rixos Khadisha Shymkent‘te kaldığım süre boyunca Türkistan bölgesinde gezdiğim her yere Çimkent’ten gidip geldim.

Çimkent

Çimkent

Abay Parkı

Burası ülkenin girdiği çeşitli savaşları anmak için açılmış bir anıt park. Park ismini Kazak edebiyatının ünlü isimlerinden 19. yüzyıl şairi ve düşünürü Abay Kunanbayuly’den almış.

Shamsa Dünyası (Shamshi Alemi)

Burada ünlü Kazak bestecisi, Kazakistan milli marşının müziğinin yazarı Shamshi Kaldayakov’un anıtı var.

Özgürlük Parkı

Özgürlük Parkı 2011 yılında Kazakistan Cumhuriyeti bağımsızlığının 20. yıldönümüne ithafen açılmış.

Çimkent

Özgürlük Parkı

Özgürlük Parkı

Çimkent

Özgürlük Parkı

Shymkent Plaza

Şehirde 2 AVM bulunuyor. Shymkent Plaza yeni ve popüler olanı. Gençlerin buluşma yeri olan AVM’de tanıdık markaların mağazalarını görmek mümkün.

Çimkent

Shymkent Plaza

Bölge Müzesi

Kazakistan ve Çimkent tarihini gözler önüne seren müzede bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu çıkartılan pek çok tarihi eser sergileniyor.

Etno Müzesi

Uzun yıllar boyunca çömlek atölyesi olarak kullanılan bina günümüzde el işi sanat eserlerinin sergilendiği müze olarak hizmet veriyor. Halen bir bölümü küçük bir çömlek atölyesi olarak kullanılan müzede bir sanat galerisi ve Kazakistan’ın tarihi hakkında faydalı bilgiler sunan bir kütüphane var.

Çimkent Hayvanat Bahçesi

Kazakistan’ın en eski ve en büyük bahçesi olan Çimkent Hayvanat Bahçesi 34 hektarlık koskoca bir alan üzerine kurulu. Burası 100’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Baidibek Bi Anıtı

Ülkenin en uzun anıtı olan Baydibek Bi Anıtı şehrin en yüksek noktasında yer alıyor. Anıt adaleti, doğru sözleri, insanlığı ve bilgeliği ile insanlar arasında ün kazanmış Tamerlan’ın dostu ve generali Baydibek Karashauly (1356-1419) onuruna dikilmiş. 2012 yılında açılan anıt Kazak halkının birliğini sembolize ediyor.

Çimkent – Baidibek Bi Anıtı

Caylauköl Parkı

2016 yılında açılan park şehirde yaşayanların favori yerlerinden. Parkta spor yarışmalarını da düzenleniyor.

Çimkent

Caylauköl Parkı

Çimkent

Caylauköl Parkı

Bazar Samal

İşte Çimkent’in en enteresan yeri, pazar! Kalabalık, karmaşa, ama işte gerçek hayat, burada akıyor.


Eğer gerçek kültürü hissetmek ve halkla sosyalleşmek istiyorsanız, burayı pas geçmeyin. Burada hem Kazak mutfağının tadına bakın hem de ülkenin insanlarını daha yakından tanıyın.

Nauryz Meydanı

Nauryz Meydanı 2017 yılında açıldı.

Citadel

Eski çağlarda büyük şehirlerin etrafı surlarla çevrilir, en içerde kalan sahaya da citadel denirmiş. Çimkent’teki citadel (kale) de İpek Yolu üzerinde yer alan Sayram şehrinin korunması için yapılmış. Yapım yılı tam olarak bilinmese de 1366 olduğu sanılıyor. Günümüzde burası tam bir antik kent olarak görünmüyor, ama bir açık hava müzesine çevrilmesi için projesinin hazır olduğunu bilmek sevindirici.

Çimkent (Shymkent)’te nerede yemek yenir?

Unutmayın Kazakistan’dasınız ve Kazak lezzetlerini her fırsatta tatmanız lazım!

Yeliz Hacıosmanoğlu, Küçük Dünya, Türk Konseyi Genel Sekreteri, Dr. Ömer Kocaman, Latipsha Kaimahanovich ve oğlu Nursultan

Aşağıda saydığım restoranların hepsine gidememiş olsam da hem denediklerim hem lokallerden öğrendiklerim bunlar:

  • Kok saray
  • Bahci saray
  • Kamşat
  • Kiş-miş
  • Usadba Laduşki
  • Madlen paluba
  • CinZZano
  • Kök çay

Denediğimiz herşey inanılmaz lezzetliydi ama burada özellikle Özbek mantısının tadına bakmalısınız.

  • Türkistan

Hem çok kalabalık hem çok otantik bir restoran. Merkeze biraz uzak ama kesinlikle gitmeye değer (uzak dediysem 5-10 dakikayı kastediyorum).

Çimkent’e geldiğinizde sadece şehir ziyareti yapmayı düşünmemelisiniz. Burayı gerçek anlamda keşfetmek istiyorsanız ancak Türkistan bölgesinin tamamını gezerek bunu yapabilirsiniz.

Keşfetmeniz dileğiyle…