Afrika’nın en güvenli ülkelerinden biri sayılan Namibya, aynı zamanda en ilginçlerinden de biri. Bir yanında uçsuz bucaksız kızıl renkli Namib Çölü, bir yanda çölle birleşen Atlas Okyanusu, bir yanda da yaban hayatı derken Namibya olağanüstü deneyimler sunan bir ülke. Kurak Namib Çölü göz önüne alındığında burası dünyada en az nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerden biri. Namib Kum Denizi, sisten etkilenen geniş kumul alanlarını içeren dünyadaki tek kıyı çölü. Namib Kum Denizi, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Ayrıca 6.000 yıllık kaya çizimlerinin görüldüğü Twyfelfontein (/Ui-//aes), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Namibya harita Kaynak:Wikipedia (By Alvaro1984 18 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7410250)

Namibya toprakları erken çağlardan beri San (Buşman), Damara ve Namaka halkları tarafından, 14. yüzyıldan beri de Bantu göçmenleri tarafından işgal edilmiş. Topraklarının çoğu Alman İmparatorluğu’nun himayesine giren ülke 1. Dünya Savaşı sonuna kadar Alman sömürgesi olarak kalmış.

Ülkenin yönetimi 1920 yılında Güney Afrika’nın manda yönetimine bırakıldı. Namibya Kurtuluş Savaşı sonrasında 21 Mart 1990’da Güney Afrika Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını kazandı. Ülke günümüzde çok partili bir parlamenter demokrasi ile yönetiliyor.

Ülke ekonomisinin temelini tarım, hayvancılık, turizm ve madencilik oluşturuyor. Namibya’nın tümünde dış ülkelere satılan geniş maden (özellikle elmas, bakır, kurşun, çinko, kalay, volfram, uranyum) yatakları var.

Namibya’ya nasıl gidilir?

Türkiye’den Namibya’ya çeşitli havayollarıyla aktarmalı olarak Frankfurt, Cape Town, Johannesburg üzerinden uçabilirsiniz. Namibya’ya uçuş bekleme süresi ile birlikte en az 17 saat sürüyor. Ülkede ilk geleceğiniz yer ise muhtemelen başkenti olan Windhoek olacak.

Namibya’ya vize almak gerekiyor mu?

T.C. diplomatik ve hizmet pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Namibya’ya yapacakları ziyaretlerinde Namibya vize işlemlerinden muaflar. T.C. umuma mahsus ve hususi pasaport sahibi vatandaşların ise Namibya vizesi almaları zorunlu. Hosea Kutako Uluslararası Havalimanı’ndan hava yoluyla ülkeye giriş yapacak olanlar kapı vizesi alabiliyor.

Eğer pasaportunuza vize bastırmak istiyorsanız, Namibya uçak bileti aldıktan sonra hemen Namibya vizesi işlemlerine başlamanız gerekiyor çünkü bu biraz uzun süren bir vize işlemi. Nedeni de ülkemizde bir konsolosluğunun olmaması. Bunun için öncelikle pasaportunuzu Namibya Konsolosluğu’nda göndermeniz gerekiyor. Namibya Konsolosluğu Berlin’de bulunuyor ve bu işlemi kuryeyle yapmanız gerekiyor. Ancak belgelerinizin tam olması hâlinde işleminiz olumlu şekilde sonuçlanıyor.

Namibya vizesi almak için Berlin’deki Namibya Konsolosluğu’na göndermeniz gereken belgeler şu şekilde sıralanıyor: 6 ay geçerli olan ve en az 3 sayfası boş olan pasaportunuz, doldurduğunuz 2 başvuru formu, pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi, 2 biyometrik fotoğrafınız, sağlık sigortanız, son 3 aya ait banka hesap dökümünüz, gidiş ve dönüş Namibya uçak bileti, Namibya’da rezervasyonunu yaptırdığınız konaklama bilgileriniz ve vize ücretini yatırdığınıza dair dekontunuz.

Namibya vizesi almak için ayrıca çok kişinin bilmediği paper visa denen bir yöntem var. Bu yöntemle Namibya’da bir acente aracılığıyla kağıt vizenizi alabilir, ülkeye girişte göstererek Namibya’ya sorunsuz ayak basabilirsiniz.

Namibya’da gezilecek yerler listesi

Kenya ve Tanzanya ziyaretimdeki paylaşımlarımdan çok etkilenen ve Afrika görme isteğiyle yanıp tutuşan annem bu gezimde bana katıldı. Sanırım annemin bana eşlik etmesinin en iyi yanı da sosyal medyada yaptığı, senin yüzünden kalp krizi geçireceğim, tarzındaki yorumlarına maruz kalmamak oldu. Hazırlıklarımızı birlikte heyecan içinde yaptık. Afrika’ya gelmek özümüze dönmek olduğu için hazırlıklı olmak da gerekiyor. Bu hazırlık döneminde aşağıdaki yazılarımdan faydalanabilirsiniz:

✔️ Safari ihtiyaç listesi
✔️ Seyahat sağlığı – yaptırmanız gereken aşılar ve yanınızda götürmeniz tavsiye edilen ilaçlar. Namibya için zorunlu aşı yok. Ancak yanımızda doğal homeopatik ürünler götürdük.
✔️ Seyahat sağlık sigortası

Namibya’ya gitmek için en iyi zaman kış mevsimi olan mayıs/eylül ayları arası. Bunun sebebi de kuraklık nedeniyle hayvanların su kaynakları etrafında toplanıyor olması. Bu mevsimde daha çok sayıda hayvanı görmek bu sayede mümkün oluyor.

Gezi organizasyonumuzda 2 şirket yardımcı oldu.

  • Namibya Wildlife Resorts (NWR) (https://www.nwr.com.na)’un bünyesindeki bazı otellerde kaldım. Onların aracı bizi başkent Windhoek’tan karşıladı. Rehberimiz Bariar eşliğinde bu araçla Etosha Park, Namib Naukluft Park gezileri yaptık. Yalnız hemen şunu da belirteyim: Seyahatimiz süresince çok kişinin kendilerinin araç kiralayıp rehbersiz gezdiğini gördük. Tercihiniz bu yöndeyse bu ülkede içiniz rahat, güvenle gezebilirsiniz.
  • Roncook Safaris vizeyi aldı, Swakopmund’daki otel organizasyonumuzu yaptı, yunus turu ve yaşayan çöl turlarını organize etti. Eğer Namibya turu yapmak isterseniz hem kişiye özel hem grup turları düzenleyen Roncook Safaris şirketinin sahibi Raymond Bere ile görüşebilirsiniz. (http://www.roncooksafaris.com – +(264) 816-244411 – ✉️ info@roncooksafaris.com) Afrika’da güvenilir ve profesyonel çalışan bir yerel acente bulmak gerçekten zor ama Raymond her türlü planlamayı ve organizasyonu titizlikle yaparak unutulmaz bir seyahat geçirmenizi sağlıyor.

Namibya’ya ilk varış

Gelelim yolculuğa ve Namibya rotasına:

Namibya harita Kaynak:Wikipedia (Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69774)

Ülkedeki rotamız başkent Windhoek’tan başladı. Otjovasandu, Okaukuejo, Swakopmund, Sesriem ve Windhoek olarak devam etti. Namibya’da yaşayan ancak ben geldiğimde maalesef burada olmayan Löplöpçüler blogu (Semih-Özenç çifti ve oğulları Tuna ve Ege) önerileri olan güneydeki Fish River Canyon, Kolmanskop ve Lüderitz ve kuzeydeki Caprivi Strip’i bir sonraki gezimde görmeyi umut ediyorum.

Namibya gezi rotası

Etosha Millî Parkı

22.000 km² büyüklüğündeki Etosha Tuzlası’nda yaban hayatını gözlemliyor ve müthiş bir maceranın içine çekiliyorsunuz. Etosha Millî Parkı‘nın savanaları gözünüzün önünde sonsuzmuş gibi uzanıyor.

Etosha Ulusal Parkı

Swakopmund

Swakopmund, Namibya’nın ikinci büyük şehri. Atlas Okyanusu kıyısındaki kent âdeta çölde karşınıza çıkan bir vaha gibi. Buranın palmiyelerle süslü sahili, sömürge döneminden kalma tarihi binaları ve kendine has bir atmosferi var. Burası “Çöldeki Düsseldorf” olarak da anılıyor.

Walvis Bay

Namib Naukluft Millî Parkı

Yer yer sarı kumlarla, yer yer kızıl kumlarla kaplı çölleri Namib Naukluft Millî Parkı’na geldiğinizde görebiliyorsunuz. Park Afrika antiloplarına (oryx), sırtlanlara, zebralara, babunlara, 200 çeşit kuşa ve daha birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. En bilinen yüzüyse kuşkusuz ki göz kamaştıran Namib Çölü. Namib Kum Denizi, sisten etkilenen geniş kumul alanlarını içeren dünyadaki tek kıyı çölü. Namib Kum Denizi, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Solitaire

Fish River Kanyonu

Fish River Kanyonu dünyanın en etkileyici kanyonlarından biri. 650 km uzunluğundaki Fish River, Namibya’nın en uzun nehri. Bu nehrin kenarında yer alan kanyon ise 550 m derinlik ile dünyanın ikinci en büyük kanyonu.

Namibya

Fish River Canyon

Lüderitz

Namib Çölü ile Atlantik Okyanusu arasında kalan Lüderitz’in hoş bir atmosferi var. Alman ekolü olan Wilhelmian Art Deco mimarili binalar günümüzde hâlen çok iyi bir şekilde korunuyor. Hemen yanındaki Lüderitz Yarımadası da dev flamingo sürülerini görmek isteyenler tarafından ziyaret ediliyor.

Namibya

Lüderitz Kaynak:Wikipedia (By SkyPixels – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50450436)

Kolmanskop

1908 yılında demiryolu işçisi Zacharias Lewala’nın kumların arasında parlayan bir taş bulmasıyla birlikte Kolmanskop şehri Namibya’nın elmas başkenti hâline gelmiş. Burada yüzeyde elmas bulunması zorlaşınca şehrin 30 km uzağındaki Elizabeth Bay popüler olmuş. 1. Dünya Savaşı’na kadar 1.000 kg üzerinde elmas çıkarılan bölgede zaman içinde elmas kapasitesi bitmiş. Güneydeki Oranjemund yeni elmas madeni hâline gelmiş. Kolmanskop ve Elizabeth Bay de hayalet şehir hâline gelmiş ve çöl kumlarına teslim olmuş.

Kolmanskop

Caprivi Strip

Caprivi Strip kuş gözlemciliği söz konusu olduğunda Afrika’nın en iyi ilk 10 bölgesinden biri.

Namibya

Caprivi Strip Kaynak:Wikipedia (By Flythefish – Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5307313)

Twyfelfontein (/Ui-//aes)

Kunene bölgesindeki Twyfelfontein (/Ui-//aes); ilk olarak avcı-toplayıcılara, sonra Khoikhoi çobanlarına ev sahipliği yapmış. 6.000 yıllık tarihi olan alanda Afrika’nın en büyük petroglif yani kaya çizimleri görülüyor. Çizimlerin çoğunda gergedan var, ayrıca fil, devekuşu, zürafa, insan ve hayvan ayak izleri çizimleri de var. Twyfelfontein (/Ui-//aes), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Windhoek

Başkente gelirsek: Windhoek küçük ve gezilmesi kolay bir şehir. Kesinlikle klasik bir Afrika şehri havası yok. Şehirde gezerken kendinizi âdeta bir Avrupa şehrinde hissediyorsunuz.

Windhoek Katatura bölgesi

Himba Kabilesi Köyleri

Kuzey Namibya’da Kunene (eski Kaokoland) yöresinde yaşayan Himba kabilesi, çıplak kadınlar kabilesi olarak da biliniyor. Himbalar kırmızı renkli kadınlarıyla günümüzün en ilgi çeken kabilelerinden birisi. Köylerini ziyaret edip yaşam koşullarına tanıklık edebiliyorsunuz.

Himba Kabilesi

Namibya’da ne yenir?

Öncelikle şunu söyleyeyim: Eğer araba yolculuğu yapıyorsanız yol üzerinde yemek yiyecek yer bulma ihtimaliniz çok az. O nedenle yola çıkmadan önce özellikle öğle yemekleriniz için hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

Ülkede en çok et tüketiliyor. Bunların içinde av etleri de var. Eğer değişik bir et çeşidi denemek isterseniz Afrika ceylanı, antilop, bufalo veya zürafa eti deneyebilirsiniz. Ayrıca deniz ürünlerinden bolca var. Özellikle Swakopmund’da Atlas Okyanusu kenarındayken mutlaka günün yakalanan balığını denemelisiniz.

Restoranların çoğu uluslararası fiyatlarda hizmet sunuyor. Aylık ortalama maaşın N$ 2500 olduğunu düşünürseniz bir kişilik akşam yemeğine içki hariç N$ 250 ödemek oldukça pahalı. Ülkenin çorak ikliminden dolayı meyve ve sebzeler de oldukça pahalıya satılıyor. Çünkü meyvelerin hemen hepsi Güney Afrika’dan geliyor.

Buraya gelirken öncelikle kendinizi hayatın yavaş akışına hazırlamalısınız. Hareketleri bile yavaş olan Namibyalılar bir süre sonra sizin hızınızı ya yavaşlatacaklar ya da sinirlenmenize sebep olacaklar. Kahvaltıda bir omlet için yarım saat beklenir mi, demeyin. Burada bekleyeceksiniz.

Namibya gezilecek yerler

Seyahatimi kısaca özetlemem gerekirse: Arabayla saatlerce yol gidip hiç yapılaşma görmediğimiz oldu. Etosha millî Parkı’nın içinde kaldık. Bu yetmedi. Parkta gece safarisine çıktık. Gece safarisi sırasında milyonlarca yıldızı ıssız doğanın içinde izledik. Swakopmund’da Namib Çölü’nün Atlas Okyanusu’yla birleşmesini gördük. Foklara dokunacak kadar yaklaştık. Çölde yaşayan hayvanları aradık. Deadvlei’de 880 yaşındaki ölü ağaçlara sarıldık. Kısacası Namibya’ya hayran kaldık.