Afrika’nın en güvenli ülkelerinden biri sayılan Namibya aynı zamanda en ilginçlerinden de biri. Bir yanında uçsuz bucaksız kızıl renkli Namib Çölü, bir yanda çölle birleşen Atlas Okyanusu, bir yanda da yaban hayatı derken burası olağanüstü deneyimler sunan bir ülke. Başkent Windhoek ise uçaktan inince Namibya’ya ilk adımınızı atacağınız şehir. Dolayısıyla da gezinize başlamak için güzel bir nokta. Windhoek (Almanca: Windhuk) ülkenin başkenti, aynı zamanda ticari ve siyasi açıdan da merkezi. Ülke merkezine yakın bir noktada konumlanan başkent deniz seviyesinden 1.654 metre yükseklikte yer alıyor.

Windhoek

Windhoek – Hosea Kutako Havaalanı

Windhoek gezilecek yerler

Windhoek gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Namibia Craft Centre

Burası ahşap oyma sanat eserleriyle ünlü. Yalnız hemen bir uyarı yapayım: Burası tek bir kişinin tekelinde olduğu için fiyatları nispeten yüksek. Ufak tefek hediyelikler alacaksanız Himba pazarında fiyatlar çok daha uygun.

Windhoek

Namibia Craft Centre

Christuskirche

Lutheran kesişliğine bağlı bir kilise. Alman sömürgecilerle yerel halk arasında geçen savaşın ardından 1907 yılında yapımına başlanmış, 1910 yılında açılmış. Kilisenin ilk adı Barış Kilisesi anlamına gelen Church of Peace.

Windhoek

Christuskirche

National Museum of Namibia

Ülkenin tarihi hakkında bilgiler sunuyor. 1890’lara tarihlenen eski Alman kalesi Alte Feste içinde yer alan müzede Namibya’nın bağımsızlık savaşı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Windhoek – National Museum of Namibia

Parlamento Binası ve Bahçesi

Tintenpalast olarak anılan bina Robert Mugabe Avenue üzerinde yer alıyor. Bu isim Almanca “Tinte” (mürekkep) ve “Palast” (saray) dan geliyor. Bu isim kullanılan mürekkebin çokluğunu simgeliyor. Bina 1990 yılından beri Namibya parlamentosuna ev sahipliği yapıyor. Bahçe ise şehrin en güzel parklarından birisi. 1931’de dizayn edilen park 1934’te açılmış.

Windhoek

Tintenpalast

Windhoek

Parlamento Binası’nın Bahçesi

Himba pazarı

Ülkede alışveriş yapmak için en güzel yer. Hilton otelinin yanındaki pazar yerinden Himba kabilesinin yaptığı kolyelerden almadan dönmedik.

Windhoek

Himba pazarı

Katutura bölgesi

Windhoek gezinizde gerçek Afrika’ya şahit olacağınız yer işte burası. Alman sömürgesi sona erip Güney Afrika yönetimi ele geçirdiğinde zenci nüfus şehri terk etmeye zorlanmış. Burası kurulmuş ve zenci halk burada yaşamaya başlamış.

Günümüzde teneke mahallesi görünümünde olan yerde biraz tedirgin olduğumu itiraf etmeliyim ama rehberimiz Bariar yanımızda olduğu için herhangi bir tehdit de yaşamadık.

Windhoek

Katutura bölgesi

Eğer otel konaklaması için öneri istiyorsanız Windhoek kent merkezinin 100 km dışında olan otelimiz Gross Barmen Resort tavsiye edebileceğim bir otel.

Windhoek

Gross Barmen Resort

Namibya Afrika kıtasının güzelliklerini sunan, burada olmanın dayanılmaz cazibesini bize yaşatan harika bir ülke oldu. Çok şeyi bir arada gördük. Çok güzel zaman geçirdik. Afrika’nın parlayan yıldızını herkese tavsiye ediyorum.

Keşfetmeniz dileğiyle…