Güney Afrika Cumhuriyeti (Afrikaaner dilinde Republiek van Suid-Afrika), kara kıtanın en zengin ülkesi. Dünyanın en temiz içme suyu kaynaklarından birine sahip. Bitki varlığının % 70’i dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor. Avrupa ülkelerinden sonra dünyada en eski şarap üreticisi olmuş. Kendi isteğiyle nükleer silahlanma programından da vazgeçen ilk ülke. Her renk ve dinden pek çok etnik gruptan oluşuyor ama bir yandan da çok ciddi ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuşuyor. Her yıl ortalama 100.000 kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybediyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti harita Kaynak:Wikipedia (Alvaro1984 18 – Yükleyenin kendi çalışması, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74101589)

Güney Afrika Cumhuriyeti sıra dışı bir ülke. Bir yanda lüks, bir yanda sefalet iç içe geçiyor. Modern şehirlerden çıkıp milyonlarca yıldır el değmemiş parklara gidebiliyorsunuz. Ülkede tam 11 resmi dil konuşuluyor. İki farklı milli marş var. Ülkenin enteresanlıklarından biri de 3 başkenti olması. Yasama alanında Cape Town, yürütme alanında Pretoria, yargı alanında Bloemfontein başkent. Anayasa mahkemesi de Johannesburg’da.

Güney Afrika ile ilgili ne yazık ki Apartheid sistemden de bahsetmem gerek. Apartheid sistem, 1948-1994 yılları arasında süregelen, ırk ayrımcılığına dayalı, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan siyahların haklarını ihlal eden bir rejim. 4 milyon beyazın yaklaşık 40 milyon siyahın tüm haklarını hiçe sayarak yönettiği dönem, insanlığın yüz karalarından birisi olmuş. Devlet tarafından belirlenen yasalarla bazı bölgeler beyazlara, bazı bölgeler diğer ırklara ait olmuş, insanların ırkına göre yaşayacağı, gideceği, çalışacağı yere karar verilmiş. Neyse ki Nelson Mandela gibi birisi çıkmış da onun çabalarıyla 1994 yılında bu rejim sona ermiş.

Nelson Mandela kimdir?

Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba, 18 Temmuz 1918’da Güney Afrika’da Mvezo adında küçük bir köyde doğmuş. Ailesi Kosa dilini konuşan Tembu kabilesinden. Babası Gadla Henri Mandela ise bu kabilenin şefiymiş. Bu efsane isim, Apartheid sisteme karşı mücadelesi uğruna 27 yılını hapiste geçirmiş. Ölüm cezasına çarptırılmasını talep eden savcıya 1964 yılında yaptığı savunma da tarihe altın harflerle kazınmış:

Hayatım boyunca beyazların da siyahilerin de hükmetmesine karşı mücadele ettim. Tüm insanların beraber, demokratik ve özgür bir toplumda uyum ve eşit imkânlar içinde yaşamasını arzu ettim. Ölümü bile göze aldığım bu yolda yaşayacağım ve başaracağım.

Nelson Mandela Kaynak: Wikipedia (Library of the London School of Economics and Political Science – Nelson Mandela, 2000Uploaded by Fæ, No restrictions, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53879492)

Nelson Mandela 11 Şubat 1990’da dünyadan gelen baskılar sonunda hapisten çıktı. 1993’te De Klerk ile birlikte Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. 10 Mayıs 1994’te siyahilerin ilk kez oy verebildiği seçimlerde başkan seçildi. Yönetimi boyunca da Apartheid sistemin mirasının dağılmasına, ırkçılığı, fakirliği, eşitsizliği engellemeye odaklandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti nerede? Güney Afrika Cumhuriyeti’ne nasıl gidilir?

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde yer alıyor. Ülkenin sınır komşularını Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Esvatini ve Namibya oluştururken güney doğusunda Hint Okyanusu, güney ve güney batısında Atlas Okyanusu bulunuyor. Johannesburg’a direkt uçuşlarla yaklaşık 9,5 saatte, Cape Town’a direkt uçuşlarla yaklaşık 10,5 saatte gidiliyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne vize almak gerekiyor mu?

Güney Afrika’ya gidecek T.C. vatandaşlarından Bordo (Umuma Mahsus) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin 30 güne kadar olan ziyaretleri için sınır kapısında harçsız kapı vizesi almaları gerekiyor. Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri ise 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

Güney Afrika Cumhuriyeti gezilecek yerler

Güney Afrika Cumhuriyeti gezilecek yerler bakımından fazlasıyla zengin bir ülke. Yalnız dikkat! Trafik bize göre tersten yani soldan akıyor. Eğer bu koşullarda araba kullanırken zorlanacağınızı düşünüyor ve gezinizde araba kiralamak istemiyorsanız şehirler arası ulaşımı tren, otobüs, uçak ile yapabilir, şehir içi ulaşımda uber kullanabilirsiniz.

Tren demişken, Güney Afrika’da lüks tren seyahatleri var. Rovos Rail (The Pride of Africa) ya da Blue Train (Mavi Tren) ile uzun rotaları birinci sınıf seyahat deneyimi yaşayarak kat edebilirsiniz. Bu yolculuklarınızda Kruger National Park veya Eastern Cape Game Reserves’de duraklayarak safari yapabilirsiniz.

Güney Afrika Turu Rotası

Cape Town

Cape Town, hem Hint Okyanusu’na hem de Atlas Okyanusu’na bakan bir şehir. İkonik Table Mountain (Masa Dağı), Kap Yarımadası’nın en uç noktası olan Ümit Burnu, Afrika’nın en güney noktası olan Cape Agulhas, Mandela’nın 18 yıl hapis yattığı Robben Adası, Güney Afrika’nın şarap üretim merkezi olan Winelands bölgesi, penguen kolonisine ev sahipliği yapan Simon’s Town, kürklü Kap foku kolonisine ev sahipliği yapan Duiker Adası, balina gözlem turları, helikopter turları derken size tüm uçları yaşatacak bir şehir.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Cape Town

Cape Whale Coast (Balina Sahili) ve Garden Route (Bahçe Yolu)

Batı Kap eyaletinin doğuya doğru uzanan sahil şeridinin ilk bölümüne Balina Sahili deniyor. Temmuz-kasım ayları arasında balinalar buraya yavrulamak üzere geldiği için bu ismi almış. Buradaki başlıca yerleşimler Kleinmond, Hermanus, Stanford ve Gansbaai.

Batı Kap eyaletinde Mossel Körfezi ile Plettenberg Körfezi arasındaki dağ geçitlerinden, sahil yollarından, sahil kasabalarından oluşan yol güzergâhına ise Bahçe Yolu deniyor. Burası da barındırdığı zengin bitki örtüsü nedeniyle bu ismi almış. Bahçe Yolu boyunca dilerseniz okyanus kenarında devam eden N2 otobanından, dilerseniz çöl ve dağ manzaralarını görebileceğiniz paralelindeki Route 62’den gidebiliyorsunuz. Garden Route üzerinde iki tane de milli park var: Wilderness ve Tsitsikama. İki parkın da muhteşem kıyı manzaraları, yemyeşil ormanları ve güzel plajları var. Büyük fok ve penguen kolonilerine ev sahipliği yapıyorlar.

Garden Route

Eastern Cape Game Reserves (Doğu Kap Safari Alanları)

Doğu Kap eyaleti turistlerin çok beğendiği bir bölge. Buradaki eski çiftlikler, koruma alanlarına dönüştürülüp safari yapılabilecek yerler hâline getirildi. Bunlar arasında Addo Elephant National Park (fil, balina ve büyük beyaz köpekbalıkları görülüyor), Amakhala Game Reserve, Kariega Game Reserve, Kwandwe Private Game Reserve, Shamwari Private Game Reserve sayılabilir.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti – Eastern Cape Game Reserves

Coffee Bay

Coffee Bay, Doğu Kap Eyaleti’nin kıyısında bir yerleşim. Durban’ın yaklaşık 250 kilometre güneyinde yer alıyor. İsmini bir gemi enkazı veya yağma makinesi tarafından dağılan fasulyelerden yetişen yüzlerce kahve ağacından almış. Bozulmamış plajlar, okyanusun nefes kesen manzarasına sahip kayalık uçurumlar sunuyor.

Durban

Hint Okyanusu kıyısında Durban, ülkenin ikinci büyük, içinde yer aldığı KwaZulu-Natal eyaletinin de en büyük şehri. KwaZulu-Natal Battlefields Route (KwaZulu-Natal Savaş Alanları Rotası) üzerinde İngiltere-Zulu savaşlarının geçtiği alanları, uKhahlamba / Drakensberg Miras Parkı’nın muhteşem dağlarını, Zulu kültür ve miras sitelerini görebiliyorsunuz.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Bir Zulu kadın

KwaZulu-Natal’ın kuzey bölgelerinde aynı gün içinde hem safari hem de tüplü dalış yapmanız mümkün. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin doğu kıyısında Mozambik’e doğru uzanan Elephant Coast (Fil Sahili) boyunca altın renkli kumsallar, su aygırı ve timsah dolu lagünler, muz bahçeleri ile bezenen yemyeşil kıyı ormanları görebiliyorsunuz. Eğer aralık-şubat ayları arasında gelirseniz kaplumbağaların sahillerde yuva yapmak üzere geldiği yıl göç dönemine denk gelebilirsiniz.

Johannesburg

Johannesburg (ya da popüler ismiyle Jo’burg), Güney Afrika Cumhuriyeti’nde altın madenlerinin yer aldığı şehir. 1866 yılında burada altın bulunması, Anglo-Boer savaşlarına neden olmuş. Anglo, Britanyalı kolonicilerin soyundan gelenlere deniyor. Boerler ise Hollanda kökenli ve Afrikaans dili konuşan halk. Boerler zaman içinde İngilizler’le devam eden anlaşmazlıkları neticesinde Natal, Transvaal, Orenje adlarında üç bağımsız Boer Cumhuriyeti kurmuş. Fakat İngilizler 1843’te Natal’i, 1899-1902 Boer Savaşı’nda Orenje ve Transvaal’i ele geçirmiş.

Siyahlara karşı ırkçı tutumlar devam ederken pek çok siyah Jo’burg’a iş bulmak için akın etmiş. Toprakları ellerinden alınan siyahlar, 1940’larda şehrin güney batısındaki Soweto (South Western Townships) bölgesine yerleştirilmiş. Nelson Mandela, Desmond Tutu gibi Nobel Barış Ödülü sahibi siyahi liderler bu mahallede yaşamış.

Güney Afrika Cumhuriyeti – Soweto

Johannesburg’a geldiğinizde Soweto, Gold Reef City Yer Altı Madeni ve Müzesi, Apartheid Müzesi’ne gidebilir, biraz şehir dışına çıkarak Kalahari ve Lowveld arasında kalan Pilanesberg National Park’ta safari yapabilir, ülkenin en popüler eğlence ve tatil merkezi olan hayal şehir Sun City’de Frank Sinatra, Liza Minelli, Rod Stewart, Status Quo, Elton John, Tina Turner, Queen gibi dev sanatçıların sahne aldığı yerlerde konserler ve gösteriler izleyebilir, Güney Afrika’da yaşayan siyah kabilelerin yaşam şekillerini, danslarını, gelenek ve göreneklerini yakından görmek üzere Lesedi Kültür Köyü’nü ziyaret edebilir, Sterkfontein Mağaraları’nı görebilir, nadir bulunan beyaz aslanları sevmek üzere Aslan Parkı’na gidebilirsiniz.

Johannesburg

Johannesburg’dan küçük özel uçaklarla ya da helikopterlerle direkt gidilen private game reserve (özel safari bölgeleri) var. Özel oldukları için akşamları kapanmıyorlar. Buralarda başka hiçbir yerde bulamayacağınız lüks safariyi yaşayabiliyor, bush breakfast (yaban hayatı içinde kahvaltı), gece safarisi, yıldız gözlemi, yürüyüş safarisi, at binme gibi faaliyetler yapabiliyorsunuz. Bu safari alanları içinde andBeyond Phinda Private Game Reserve, Kapama Private Game Reserve (Blyde River Valley ve Kruger National Park arasında kalıyor), Sabi Sands Game Reserve (Mpumalanga’nın Lowveld bölgesinde, Kruger Ulusal Parkı’nın bitişiğinde yer alıyor) sayılabilir.

Kruger Milli Parkı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en ünlü milli parkı, kuşkuşuz Kruger Milli Parkı’dır. Burası 20.000 km²’lik alanı ile Afrika kıtasının en büyük milli parklarından birisi. Beş büyükleri görmenin neredeyse garanti olduğu Kruger’de konaklamak için ise yaklaşık 1 yıl önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Kruger Milli Parkı

Parka ismini veren Stephanus Johannes Paulus Kruger ise Güney Afrika Cumhuriyeti ordusunun başkomutanı imiş. Ancak böylesi önemli bir parka başarılı bir gerilla savaşçısı ve hayvan öldürmeye meraklı bir avcının isminin verilmesi de pek anlaşılamaz bir ironi.

Kruger Milli Parkı

Güney Afrika Cumhuriyeti herkesi mutlu edecek bir ülke. Keşfetmeniz dileğiyle…