Güney Afrika Cumhuriyeti (Afrikaaner dilinde Republiek van Suid-Afrika), kara kıtanın en zengin ülkesi. Dünyanın en temiz içme suyu kaynaklarından birine sahip. Bitki varlığının % 70’i dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor. Avrupa ülkelerinden sonra dünyada en eski şarap üreticisi olmuş. Kendi isteğiyle nükleer silahlanma programından da vazgeçen ilk ülke. Her renk ve dinden pek çok etnik gruptan oluşuyor ama bir yandan da çok ciddi ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuşuyor. Her yıl ortalama 100.000 kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybediyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti harita Kaynak:Wikipedia (Alvaro1984 18 – Yükleyenin kendi çalışması, Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74101589)

Güney Afrika Cumhuriyeti sıra dışı bir ülke. Bir yanda lüks, bir yanda sefalet iç içe geçiyor. Modern şehirlerden çıkıp milyonlarca yıldır el değmemiş parklara gidebiliyorsunuz. Ülkede tam 11 resmi dil konuşuluyor. İki farklı milli marş var. Ülkenin enteresanlıklarından biri de 3 başkenti olması. Yasama alanında Cape Town, yürütme alanında Pretoria, yargı alanında Bloemfontein başkent. Anayasa mahkemesi de Johannesburg’da.

Güney Afrika ile ilgili ne yazık ki Apartheid sistemden de bahsetmem gerek. Apartheid sistem, 1948-1994 yılları arasında süregelen, ırk ayrımcılığına dayalı, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan siyahların haklarını ihlal eden bir rejim. 4 milyon beyazın yaklaşık 40 milyon siyahın tüm haklarını hiçe sayarak yönettiği dönem, insanlığın yüz karalarından birisi olmuş. Devlet tarafından belirlenen yasalarla bazı bölgeler beyazlara, bazı bölgeler diğer ırklara ait olmuş, insanların ırkına göre yaşayacağı, gideceği, çalışacağı yere karar verilmiş. Neyse ki Nelson Mandela gibi birisi çıkmış da onun çabalarıyla 1994 yılında bu rejim sona ermiş.

Nelson Mandela kimdir?

Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba, 18 Temmuz 1918’da Güney Afrika’da Mvezo adında küçük bir köyde doğmuş. Ailesi Kosa dilini konuşan Tembu kabilesinden. Babası Gadla Henri Mandela ise bu kabilenin şefiymiş. Bu efsane isim, Apartheid sisteme karşı mücadelesi uğruna 27 yılını hapiste geçirmiş. Ölüm cezasına çarptırılmasını talep eden savcıya 1964 yılında yaptığı savunma da tarihe altın harflerle kazınmış:

Hayatım boyunca beyazların da siyahilerin de hükmetmesine karşı mücadele ettim. Tüm insanların beraber, demokratik ve özgür bir toplumda uyum ve eşit imkânlar içinde yaşamasını arzu ettim. Ölümü bile göze aldığım bu yolda yaşayacağım ve başaracağım.

Nelson Mandela Kaynak: Wikipedia (Library of the London School of Economics and Political Science – Nelson Mandela, 2000Uploaded by Fæ, No restrictions, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53879492)

Nelson Mandela 11 Şubat 1990’da dünyadan gelen baskılar sonunda hapisten çıktı. 1993’te De Klerk ile birlikte Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. 10 Mayıs 1994’te siyahilerin ilk kez oy verebildiği seçimlerde başkan seçildi. Yönetimi boyunca da Apartheid sistemin mirasının dağılmasına, ırkçılığı, fakirliği, eşitsizliği engellemeye odaklandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti nerede? Güney Afrika Cumhuriyeti’ne nasıl gidilir?

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde yer alıyor. Ülkenin sınır komşularını Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Esvatini ve Namibya oluştururken güneydoğusunda Hint Okyanusu, güney ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunuyor. Johannesburg’a direkt uçuşlarla yaklaşık 9,5 saatte, Cape Town’a direkt uçuşlarla yaklaşık 10,5 saatte gidiliyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne vize almak gerekiyor mu?

Güney Afrika’ya gidecek T.C. vatandaşlarından Bordo (Umuma Mahsus) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin 30 güne kadar olan ziyaretleri için sınır kapısında harçsız kapı vizesi almaları gerekiyor. Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri ise 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler listesi

Güney Afrika Cumhuriyeti gezilecek yerler bakımından fazlasıyla zengin bir ülke. Yalnız dikkat! Trafik bize göre tersten yani soldan akıyor. Eğer bu koşullarda araba kullanırken zorlanacağınızı düşünüyor ve gezinizde araba kiralamak istemiyorsanız şehirler arası ulaşımı tren, otobüs, uçak ile yapabilir, şehir içi ulaşımda uber kullanabilirsiniz.

Tren demişken, Güney Afrika’da lüks tren seyahatleri var. Rovos Rail (The Pride of Africa) ya da Blue Train (Mavi Tren) ile uzun rotaları birinci sınıf seyahat deneyimi yaşayarak kat edebilirsiniz. Bu yolculuklarınızda Kruger National Park veya Eastern Cape Game Reserves’de duraklayarak safari yapabilirsiniz.

Eğer organize turlara katılmak isterseniz, Zilko Tours & Travel iyi bir yerel acente. İletişime geçebilirsiniz.

Liz Kariuki-Konzolo
zilkotravel.co.za/
+27 76 882 9800
info@zilkotravel.co.za

Güney Afrika Turu Rotası

Afrika’ya gelmek özümüze dönmek olduğu için hazırlıklı olmak da gerekiyor. Bu hazırlık döneminde aşağıdaki yazılarımdan faydalanabilirsiniz:

✔️ Safari ihtiyaç listesi
✔️ Seyahat sağlığı – yaptırmanız gereken aşılar ve yanınızda götürmeniz tavsiye edilen ilaçlar
✔️ Seyahat sağlık sigortası

Cape Town

Cape Town, hem Hint Okyanusu’na hem de Atlas Okyanusu’na bakan bir şehir. İkonik Table Mountain (Masa Dağı), Kap Yarımadası’nın en uç noktası olan Ümit Burnu, Afrika’nın en güney noktası olan Cape Agulhas, Mandela’nın 18 yıl hapis yattığı Robben Adası, Güney Afrika’nın şarap üretim merkezi olan Winelands bölgesi, penguen kolonisine ev sahipliği yapan Simon’s Town, kürklü Kap foku kolonisine ev sahipliği yapan Duiker Adası, balina gözlem turları, helikopter turları derken ziyaretçilerine tüm uçları yaşatıyor. Cape Town, tasarım dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. Robben Adası, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Cape Town

Cape Whale Coast (Balina Sahili) ve Garden Route (Bahçe Yolu)

Batı Kap eyaletinin doğuya doğru uzanan sahil şeridinin ilk bölümüne Balina Sahili deniyor. Temmuz-kasım ayları arasında balinalar buraya yavrulamak üzere geldiği için bu ismi almış. Buradaki başlıca yerleşimler Kleinmond, Hermanus, Stanford ve Gansbaai.

Batı Kap eyaletinde Mossel Körfezi ile Plettenberg Körfezi arasındaki dağ geçitlerinden, sahil yollarından, sahil kasabalarından oluşan yol güzergâhına ise Garden Route yani Bahçe Yolu deniyor. Burası da barındırdığı zengin bitki örtüsü nedeniyle bu ismi almış. Bahçe Yolu boyunca dilerseniz okyanus kenarında devam eden N2 otobanından, dilerseniz çöl ve dağ manzaralarını görebileceğiniz paralelindeki Route 62’den gidebiliyorsunuz. Garden Route üzerinde iki tane de milli park var: Wilderness ve Tsitsikama. İki parkın da muhteşem kıyı manzaraları, yemyeşil ormanları ve güzel plajları var. Büyük fok ve penguen kolonilerine ev sahipliği yapıyorlar.

Garden Route

Doğu Kap ve Batı Kap’ta bulunan Cape Floral Bölgesi Koruma Alanları, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Eastern Cape Game Reserves (Doğu Kap Safari Alanları)

Doğu Kap eyaleti turistlerin çok beğendiği bir bölge. Buradaki eski çiftlikler, koruma alanlarına dönüştürülüp safari yapılabilecek yerler hâline getirildi. Bunlar arasında Addo Elephant Millî Parkı (fil, balina ve büyük beyaz köpekbalıkları görülüyor), Amakhala Game Reserve, Kariega Game Reserve, Kwandwe Private Game Reserve, Shamwari Private Game Reserve sayılabilir.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti – Eastern Cape Game Reserves

Coffee Bay

Coffee Bay, Doğu Kap Eyaleti’nin kıyısında bir yerleşim. Durban’ın yaklaşık 250 kilometre güneyinde yer alıyor. İsmini bir gemi enkazı veya yağma makinesi tarafından dağılan fasulyelerden yetişen yüzlerce kahve ağacından almış. Bozulmamış plajlar, okyanusun nefes kesen manzarasına sahip kayalık uçurumlar sunuyor.

Durban

Hint Okyanusu kıyısında Durban, ülkenin ikinci büyük, içinde yer aldığı KwaZulu-Natal eyaletinin de en büyük şehri. Durban edebiyat dalında da UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. KwaZulu-Natal Battlefields Route (KwaZulu-Natal Savaş Alanları Rotası) üzerinde İngiltere-Zulu savaşlarının geçtiği alanları, uKhahlamba-Drakensberg Miras Parkı’nın muhteşem dağlarını, Zulu kültür ve miras sitelerini görebiliyorsunuz. KwaZulu-Natal eyaletindeki Maloti-Drakensberg Parkı (uKhahlamba-Drakensberg Parkı ve Sehlabathebe Millî Parkı), UNESCO Dünya Karma Miras listesinde yer alıyor. iSimangaliso Sulak Alan Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Bir Zulu kadın

KwaZulu-Natal’ın kuzey bölgelerinde aynı gün içinde hem safari hem de tüplü dalış yapmanız mümkün. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin doğu kıyısında Mozambik’e doğru uzanan Elephant Coast (Fil Sahili) boyunca altın renkli kumsallar, su aygırı ve timsah dolu lagünler, muz bahçeleri ile bezenen yemyeşil kıyı ormanları görebiliyorsunuz. Eğer aralık-şubat ayları arasında gelirseniz kaplumbağaların sahillerde yuva yapmak üzere geldiği yıl göç dönemine denk gelebilirsiniz.

Johannesburg

Johannesburg (ya da popüler ismiyle Jo’burg), altın ve gümüş ticaretinin yoğunluğuyla adından bahsettiren bir şehir. Ancak çok sayıdaki silahlı soygunlar nedeniyle Afrika kıtasının en tehlikeli şehri kabul ediliyor ve dünyada suç oranının en yüksek olduğu şehirler arasında bulunuyor.

Nelson Mandela, Desmond Tutu gibi Nobel Barış Ödülü sahibi siyahi liderler Jo’burg’un Soweto (South Western Townships) bölgesinde yaşadı.

Güney Afrika Cumhuriyeti – Soweto

Johannesburg’a geldiğinizde Soweto’ya, eski bir altın madeninin üzerinde yer alan Gold Reef City Tema Parkı’na, ülkenin karanlık yakın geçmişini hissedeceğiniz Apartheid Müzesi’ne, nadir bulunan beyaz aslanları sevmek üzere Aslan Parkı’na gidebilir, biraz şehir dışına çıkarak Kalahari ve Lowveld arasında kalan Pilanesberg Millî Parkı’nda safari yapabilir, ülkenin en popüler eğlence ve tatil merkezi olan hayal şehir Sun City’de Frank Sinatra, Liza Minelli, Rod Stewart, Status Quo, Elton John, Tina Turner, Queen gibi dev sanatçıların sahne aldığı yerlerde konserler ve gösteriler izleyebilir, Güney Afrika’da yaşayan siyah kabilelerin yaşam şekillerini, danslarını, gelenek ve göreneklerini yakından görmek üzere Lesedi Kültür Köyü’nü ziyaret edebilir, milyonlarca yıllık fosillerin bulunduğu Sterkfontein Mağaraları’nı görebilirsiniz. Sterkfontein Mağaraları, Güney Afrika’nın Fosil Hominid Alanları içinde (Sterkfontein, Swartkrans, Kromdraai, Makapan Vadisi, Taung) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Johannesburg

Johannesburg’dan küçük özel uçaklarla ya da helikopterlerle direkt gidilen private game reserve (özel safari bölgeleri) var. Özel oldukları için akşamları kapanmıyorlar. Buralarda başka hiçbir yerde bulamayacağınız lüks safariyi yaşayabiliyor, bush breakfast (yaban hayatı içinde kahvaltı), gece safarisi, yıldız gözlemi, yürüyüş safarisi, ata binme gibi faaliyetler yapabiliyorsunuz. Bu safari alanları içinde Qwabi Private Game Reserve (Waterberg’de), andBeyond Phinda Private Game Reserve (Kuzey KwaZulu Natal’da), Kapama Private Game Reserve (Blyde River Valley ve Kruger Milli Parkı arasında kalıyor), Sabi Sands Game Reserve (Mpumalanga’nın Lowveld bölgesinde, Kruger Millî Parkı’nın bitişiğinde yer alıyor) sayılabilir.

Kruger Millî Parkı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en ünlü milli parkı kuşkusuz ki Kruger Millî Parkı’dır. Limpopo ve Mpumalanga eyaletlerinde bulunan park, 20.000 km²’lik alanıyla Afrika kıtasının en büyük milli parklarından biri. Beş büyükleri görmenin neredeyse garanti olduğu Kruger’de konaklamak içinse yaklaşık 1 yıl önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Kruger Milli Parkı

Parka ismini veren Stephanus Johannes Paulus Kruger, Güney Afrika Cumhuriyeti ordusunun başkomutanıymış. Ancak böylesi önemli bir parka başarılı bir gerilla savaşçısı ve hayvan öldürmeye meraklı bir avcının isminin verilmesi de pek anlaşılamaz bir ironi.

Kruger Milli Parkı

Mpumalanga eyaletindeki Barberton Makhonjwa Dağları, 3,6 milyar yıl önce başlayan oluşumuyla dünya üzerindeki en eski jeolojik yapılardan bazılarını içeriyor. Barberton Makhonjwa Dağları, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Kuzey Kap

Kuzey Kap eyaletindeki Kimberley şehri çevresinde elmas, manganez, demir cevheri madenciliği yapılıyor. Orange Nehri civarında çok sayıda çekirdeksiz üzüm bağı var.

Kuzey Kap eyaletindeki Richtersveld’te yarı göçebe Nama halkı yaşıyor. Namalar haru om denilen portatif, sökülebilir hasır çatılı evlerde yaşıyorlar. Richtersveld Kültürel ve Botanik Peyzajı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Kuzey Kap eyaletindeki Kgalagadi Sınır Ötesi Parkı, Taş Devri’nden beri avcı-toplayıcı gruplar tarafından iskan edilmiş. Burada göçebe ǂKhomani halkı yaşıyor. ǂKhomani halkı, Kalahari Çölü’nün zorlu ortamıyla başa çıkan yaşam tarzlarıyla tanınıyor. ǂKhomani Kültürel Peyzajı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Kuzeybatı ve Free State eyaletlerindeki Vredefort Kubbesi, yaklaşık 2 milyar yıl önce dünyaya çarpan bir gök taşının yarattığı bir krater. Vredefort Kubbesi, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Mapungubwe

Mapungubwe, Güney Afrika’yla sınırı olan bir ülke. İsmi “Çakallar Tepesi” veya “taş anıtlar” anlamına geliyor. Mapungubwe Kültürel Peyzajı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Esvatini

Esvatini (eski adıyla Svaziland), Güney Afrika’yla sınırı olan bir ülke. Ülke ve halkı ismini 19. yüzyılda hüküm süren Kral II. Mswati’den alıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti herkesi mutlu edecek bir ülke.

Keşfetmeniz dileğiyle…