Güney Afrika’nın Batı Kap eyaletinde, Mossel Körfezi ile Plettenberg Körfezi arasındaki dağ geçitlerinden, sahil yollarından, sahil kasabalarından oluşan yol güzergâhına Garden Route yani Bahçe Yolu deniyor. Burası barındırdığı zengin bitki örtüsü nedeniyle bu ismi almış. Garden Route boyunca dilerseniz okyanus kenarında devam eden N2 otobanından, dilerseniz çöl ve dağ manzaralarını görebileceğiniz paralelindeki Route 62’den gidebiliyorsunuz. Garden Route üzerinde iki tane de milli park var: Wilderness ve Tsitsikama. İki parkın da muhteşem kıyı manzaraları, yemyeşil ormanları ve güzel plajları var, burası büyük fok ve penguen kolonilerine ev sahipliği yapıyorlar.

Garden route

Garden Route manzaraları

Garden Route nerede? Garden Route’a nasıl gidilir?

Garden Route; Güney Afrika’da, Cape Town şehrinin yaklaşık 5 saat sürüş mesafesinde bulunuyor. Batı Kap eyaletindeki bölge Mossel Körfezi ile Plettenberg Körfezi arasında yer alıyor. Güney Afrika’nın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan bölgede dilerseniz okyanus kenarında devam eden N2 otobanından, dilerseniz çöl ve dağ manzaralarını görebileceğiniz paralelindeki Route 62’den gidebiliyorsunuz.

Garden Route / Route 62 harita

Garden Route / Route 62 harita

Eğer iç hat uçuşuyla gelecekseniz, George şehrine uçabilirsiniz.

Bölge doğaseverleri, maceraperestleri, golf tutkunlarını, deniz ürünleri tatmayı sevenleri kendine çekiyor.

Buffelsdrift Game Lodge’da safari

Golf tutkunuysanız, George’daki Fancourt Hotel yüksek standartta oldukça şık bir otel.

Garden Route

Fancourt Hotel

Garden Route’da gezilecek yerler listesi

Güney Afrika‘daki Garden Route doğa severlerin ilgisini çekecek güzel bir bölge. Özellikle araba yolculuğu yapmaktan hoşlananlar buradan oldukça etkileniyor.

Knysna yakınları

Buraya Cape Town Kalkınma Ajansı davetiyle geldim. Global bir grupla çok keyifli bir gezi oldu.

Buffelsdrift Game Lodge’da safari

Mossel Bay

Mossel Bay, Garden Route’un başlangıcı olarak kabul edilebilir. Buranın ekonomisi büyük ölçüde çiftçiliğe, balıkçılığa, ticari limana, açık denizdeki doğalgaz rafinesine ve turizme dayanıyor. Macera tutkunları kafes içinde köpekbalıklarıyla dalış yapmak üzere burayı tercih ediyor. Ayrıca Seal Adası’na fokları görmek için bot turu yapılıyor.

Burada Protea Hotel by Marriott Mossel Bay’de konaklayabilirsiniz.

Garden Route – Protea Hotel by Marriott Mossel Bay

Otelin içindeki Cape Saint Blaize Artisanal Distillery’de kendinize özel bir cin yapabiliyorsunuz.

Cape Saint Blaize Artisanal Distillery’de cin yapımı workshop’ları düzenleniyor

Yine otelin içinde bulunan Café Gannet’de leziz deniz ürünlerinin tadına bakabiliyorsunuz.

Café Gannet’de leziz deniz ürünleri

Oudtshoorn

Garden Route’un kuzeyine çıkıp Outeniqua Dağ Geçidi’nden geçerek Oudtshoorn’a geliyorsunuz. Burada pek çok devekuşu çiftliği görüyorsunuz.

Garden Route

Oudtshoorn devekuşu çiftlikleri

Buradaki Buffelsdrift Game Lodge, hem leziz Karoo yemekleri tatmak hem de safari deneyimi yaşamak için güzel bir yer. Swartberg Dağları manzarası var.

Garden Route – Buffelsdrift Game Lodge

Aslında safari deneyimi olarak bence Buffelsdrift Game Lodge çok da etkileyici bir yer değil. Öncelikle çok az sayıda hayvan var. Burada güzel vakit geçiriyorsunuz. Ancak yaşadığınız deneyime safari demek, gerçek safarilere haksızlık etmek olur.

Global grubumuzla Buffelsdrift Game Lodge’dayız

Ben en çok filleri besmelemeyi ve onlar tarafından kucaklanmayı sevdim. Bu deneyim için ayrı bir bölüme gitmek gerekiyor. Burada yetim kalıp koruma altına alınan filler görülüyor.

Buffelsdrift Game Lodge’da filleri ellerinizle besliyor, onlar tarafından kucaklanıyorsunuz

Konaklamak için Surval Boutique Hotel de oldukça hoş bir otel.

Garden Route

Garden Route – Surval Boutique Hotel

Cango Caves (Cango Mağaraları) görülmesi gereken bir yer. Swartberg dağ silsilesinin eteklerinde, Prekambriyen kalkerlerinde yer alıyor. 20 milyon yıllık Cango Mağaraları birçok tünel ve odalardan oluşuyor ve rehberli turlarla geziliyor.

Garden Route

Cango Mağaraları

Oudtshoorn’un kuzeyine doğru çıkarsanız Kara Dağ anlamına gelen Swartberg Sıradağları’nın üzerinden geçen Swartberg Geçidi’nden geçiyorsunuz. Swartberg Geçidi güneyde Oudtshoorn ile kuzeyde Prens Albert arasında uzanıyor. Swartberg’in büyük kısmı UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor.

Wilderness

Wilderness, Kaaimans Nehri ile Goukama Nature Reserve arasında yer alıyor ve nefis manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Sedgefield

Knysna ve George arasındaki Sedgefield, Afrika’da Cittaslow’a ilk dâhil edilen yer. Cittaslow, 1999 yılında İtalya’da kurulan bir belediyeler birliği. Günümüzde 30 ülkeye yayılan Cittaslow yani Sakin Şehir hareketi, şehirlerin geleneksel yaşam ve üretim biçimlerini korumasını hedefliyor. Birliğe üye olmak isteyen kentler, birliğin düzenlediği kriterler üzerinden değerlendiriliyor.

Knysna

Knysna Lagün’ü Outeniqua Dağları’nın eteklerinde yer alıyor.

Garden Route – Knysna

Featherbed Co. şirketinin organize ettiği turlara katılırsanız küçük teknelerle özel bir mülk olan alana gidebiliyorsunuz.

Knysna Lagünü’nde küçük teknelerle özel alana gidiliyor

Burada restoranda tadım yapıyorsunuz.

Knysna’da istiridye tabağı

Ayrıca yürüyüş yolunda yürüyebiliyorsunuz. Garden Route boyunca en keyif aldığım anların burada yaptığım yürüyüş olduğunu söyleyebilirim. Dalga sesleri eşliğinde okyanusu koklayarak unutulmaz bir yürüyüş yapıyorsunuz.

Knysna

Plettenberg Bay

The Grand Lookout Beach plajı ve restoranıyla çok güzel bir yer.

Global grubumuzla The Grand Lookout Beach’teyiz

Bölgedeki The Crags, vahşi yaşamı gözlemleyebileceğiniz yerlerle dolu. Fil barınağı, maymunlara ev sahipliği yapan Monkeyland, büyük kedileri görebileceğiniz Jukani Wildlife Sanctuary, dünyanın en büyük açık hava kafesi olduğu söylenen Birds of Eden gibi yerler var.

Storms River

Storms River genelde trekking rotaları için ziyaret ediliyor. Big Tree içindeki trekking rotalarında yürüyebilir, 700 yaşındaki yellowwood ağaçları arasında Tsitsikamma Canopy aktivitesi yapabilirsiniz.

Garden Route ve Route 62, Güney Afrika’nın güzel manzaralı yerlerinden biri.

Keşfetmeniz dileğiyle…