Vietnam’ın Nghệ An (Nghe An) eyaleti ülkenin kuzey ve güneyini birleştiren bir konumda yer alıyor. Dev Truong Son Sıradağları’nın bir parçası olan Nghe An’ın % 83’ü dağlık. Bu nedenle burayı ziyaret etmek istiyorsanız dağlar, tepeler, nehirler, akarsular, şelaleler sizi bekliyor olacak.

Nghe An

Thác Khe Kèm Şelalesi

Önceki yazılarımda ITE HCMC 2019 fuarına basın davetlisi olarak katıldığımdan bahsetmiştim. Fuar sonrası turizm otoritelerinin organize ettiği geziye katılarak buraya ayak bastım. 7 uluslararası basın mensubuyla birlikte burada olmak benim için onur vericiydi.

Nghe An

Nghe An şehrine hoşgeldin karşılaması

Turumuzu Vinh Guru Tours organize etti. Bölgeyi ziyaret etmeyi düşünürseniz gayet başarılı organizasyon yapan şirketi tavsiye ederim.

Nghe An

Nghệ An (Nghe An) gezilecek yerler

Nghệ An gezilecek yerlere bir bakalım.

Vinh City

Vinh şehri Vietnam’ın en büyük kenti, ekonomi ve kültür merkezi. Nghe An Eyaleti’nin başkenti olan Vinh Vietnam’ın efsanevi lideri Ho Chi Minh’in doğduğu ve büyüdüğü yer.

Nghe An

Ho Chi Minh özel yerleri

Burası Myanmar, Tayland, Laos ve Vietnam’ı birbirine bağlayan doğu-batı ekonomik koridorunda kilit bir nokta. Vinh kenti eyaletin güneydoğusundaki Lam Nehri (Song Lam) kenarında kurulmuş. Vietnam’ın kuzey-güney ulaşım yolunun ortasında yer alıyor.

Vietnam Savaşı sırasında neredeyse yok edilmiş olan Vinh Doğu Alman yardımı ile yeniden inşa edilmiş. Bu nedenle şehir merkezinde beton mimari hakim. Buraya gelmenin en önemli nedeni ise Ho Chi Minh’in kentin yakınlarındaki doğduğu köye gitmek olacaktır.

Nghe An

Ho Chi Minh anısına saygıyla

Vinh, HCMC, Hanoi, Danang ve Dien Bien Phu’ya düzenli otobüs seferleri yapılan büyük bir ulaşım merkezi. Kuzeyden Hanoi’ye ve güneyden HCMC’ye giden trenlere binebilirsiniz. Açık tur otobüsleri Hanoi ve Hue arasındaki Vinh’den geçiyor. Ancak otobüs biletleri online satılmıyor. Lokal birine aldırtmanız gerekiyor.

Ho Chi Minh özel yerleri

Vinh City’den 12 km uzaklıktaki Nam Dan büyük lider Ho Chi Minh’in memleketi. Burada Hoang Tru Köyü’ne gelirseniz Ho Chi Minh’nin ana memleketi ve doğum yerini görürsünüz. Sen Köyü ise Ho Chi Minh’nin babasının yaşadığı memleketi ve büyüdüğü yer.

Nghe An – Ho Chi Minh özel yerleri

Cua Lo Beach

Burası plajları ile de öne çıkan bir yer. Özellikle de Vinh’in 16 km doğusunda yer alan, 10 km uzunluğundaki Cua Lo deniz-kum-güneş sevenlerin favori yeri. Plajın kuzeyinde Cua Lo, güneyinde Cua Hoi limanları var.

Pu Mat Milli Parkı

Aslen Pu Mat Ulusal Koruma Alanı olarak bilinen, Anh Son, Con Cuong ve Tuong Duong da dahil olmak üzere 3 bölgeyi kapsayan Pu Mat Milli Parkı tropik muson iklim bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle 2.500 bitki ve 1.000 hayvan türü olmak üzere şaşırtıcı bir biyoçeşitliliğe sahip. Birçok bilim insanı için Pu Mat uzun boynuzlu bir bovid (boynuzgil) olan, nadir bulunan Sao la (Saola) türünün keşfedildiği yer olması ile ünlü.

Burası aynı zamanda eşsiz manzaralı yerlere sahip. En sevilen yerler arasında 150 metrelik Thác Khe Kèm Şelalesi, 20 km uzunluğunda olan ve bot turu ile de keşfedebileceğiniz Giang Nehri ve ormanın içinde yer alan etnik azınlık köyleri (Tay, Tho, Dan Lai ve H’Mong) var.

Nghe An – Thác Khe Kèm Şelalesi

Thác Khe Kèm Şelalesi ziyaretçileri büyüleyen bir yer. Burada şelalenin içine girebilir ve tertemiz havada rahatlama hissini yaşayabilirsiniz.

Nghe An

Thác Khe Kèm Şelalesi

Pha Lai Ecological Tourist Area

Mon Son’daki şiirsel John Nehri üzerinde bulunan yaklaşık 10 hektarlık geniş bir alanda eğlenceli pek çok şey yapabilirsiniz. Buna Nghệ An’da ilk kurulan zipline, Giang Nehri gezisi, Tay etnik gruplarıyla tanışma da dahil.

Khe Rạn Köyü

Khe Rạn Köyü’nde lokallerin evlerine misafir olabilir, sofralarında onlarla birlikte yemek yiyebilirsiniz.

Nghe An – Khe Rạn Köyü

Yalnız evde misafir olduğunuzu unutmayın. Eve ayakkabılarınızı çıkarıp girecek ve onların geleneklerine saygı göstereceksiniz. Misafirperverliklerini göstermek için size pirinç şarabı ikram edecekler.

Khe Rạn Köyü’nde pirinç şarabı ikramı

Yemeğin sonunda da dans gösterilerini izleyeceksiniz.

Khe Rạn Köyü’nde dans gösterileri

Nghe An’da nerede yemek yenir?

Nghệ An’ın spesiyalini merak ediyor musunuz?

Quán Lươn Bà Lan

Lokallerin geldiği bu restoranın spesiyali kahvaltıda yılan balığı çorbası ve mısır krakeri.

Bölgenin spesiyali yılan balığı çorbası

Nghe An Otelleri

Şehirde konaklamak için çok fazla seçenek yok.

Khách sạn Mường Thanh Holiday Con Cuông

Burası yeşillikler içinde tertemiz ve huzur veren bir otel. Gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Vietnam’ın pek çok yeri gibi Nghệ An de beni şaşkına çeviren bir yerleşim. Hiç bir şey yok derken şelalelerle, etnik köylerle, misafirperverlikle karşılaştığım, tek derdimin ise sıcak kahve bulamamak olduğu bir yerleşim (Evet, kahvenin ana vatanında sıcak kahve yok. Çünkü kahve burada sadece buzlu içiliyor).

Nghe An beni etkileyen, çok güzel bir ülkenin çok güzel bir bölgesi.