Hawaii Adaları, pek çoğumuzun adını çok duyduğu ama özellikle de Türkiye’den ulaşılması çok zor bir yer. Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir eyalet olsa da Pasifik Okyanusu’nun ortasında bulunan ve dünyada ana kara parçalarından en uzak adalar zinciri olma özelliğini taşıyan Hawaii Adaları, coğrafi olarak Kuzey Amerika’ya bağlı olmayan tek ABD eyaleti. Oʻahu Adası ise Hawaii Adaları’nın en çok ziyaret edilen adası. Hawaii eyaletinin başkenti Honolulu bu adada bulunuyor. Oahu Adası, özellikle de Honolulu, kalabalık şehir ve parti hayatını sevenler için ideal. Türkiye’den az sayıda düzenlenen Hawaii turları da genelde sadece Oahu Adası’na misafir götürüyor. Ancak Oahu’yu sadece reklamdan ibaret sananlar da adaya bence haksızlık ediyor çünkü benim gözümde burası oldukça güzel ve etkileyici bir ada.

Hauula

Oahu Adası ve yüksek binalarıyla tam bir Kuzey Amerika kenti görüntüsünde olan Honolulu şehri, gelmeden önce bende çok fazla heyecan uyandırmıyordu. Gelince gördüm ki kısmen haklı, kısmen de haksızmışım.

Evet, Honolulu gerçekten de ilk bakışta insanda bir “Kuzey Amerika” etkisi uyandırıyor. Üstelik burada Amerika’nın çoğu şehrinde gördüğünüz o yüksek binaların 50 sene önceki eski hâli ile karşılaşıyorsunuz. Sadece yüksek yapılar değil, yerleşim yerlerinde de modernlikten uzak eski retro stil olduğunu fark ediyorsunuz. Ancak yine de Honolulu ve içinde bulunduğu Oahu Adası’nın ticari ve ziyareti hak etmeyen bir yer olduğunu söylemek hiç de doğru olmayacaktır. Neticede her ne kadar Amerika’ya bağlı olsa da burada bir “ada” kültürü hâkim. İnsanlar güler yüzlü. Yollar Kuzey Amerika standardında, herkes trafikte kurallara uyuyor. Adanın olağanüstü bir doğası ve keşfedecek pek çok yeri var.

Oahu Adası

Havadan Waikiki Beach

Oahu’da gezilecek yerler listesi

Eğer Hawaii Adaları‘nın Oahu Adası’nda kalacaksanız; geceleri Waikiki Plajı’ndaki yerel eğlencelere katılabilir, burada sörf öğrenebilir, en ünlü caddesi Kalakaua Avenue boyunca gezip alışveriş yapabilir, Pearl Harbor’ı ziyaret ederek II. Dünya Savaşı’nın ağır tarihini yerinde hissedebilir, Hanauma Bay’de şnorkel turuna katılabilir, cennete çıkan merdivenler olarak bilinen Haiku Stairs’e tırmanabilir (yasal ve yasal olmayan yol var. Yasal olmayan yol 3.922 basamaklı merdivenlerden oluşuyor ama merdivenler artık güvenlik nedeniyle kapalı ve sıkı bir polis kontrolü var. Yasal yol gidiş 3, dönüş 2 saat sürüyor. Bazı kısımları çok çamurlu), Kualoa Ranch bölgesindeki “Secret Beach” isimli gizli sahilde gezintiye çıkabilir, ATV turu yaparak Jurassic Park, 50 First Dates, King Kong gibi efsane filmlerin çekildiği yerleri görebilir, Hawaii Adaları’nın en tanınan yerlerinden biri olan Diamond Head Krateri’ne bir gezi yapabilirsiniz.

Oahu Adası

Kalakaua Avenue

Waikiki Beach

Honolulu şehrindeki Waikiki Beach adanın en popüler yeri. İncecik kumlarla kaplı plajı, arkasında uzanan tipik Kuzey Amerika yapıları yani yüksek binaları, bütün marka mağazaları bulabileceğiniz Kalakaua Avenue’su, açık hava AVM’leri, hareketi, eğlencesi ile burası her ziyaretçiyi heyecanlandırmayı başaran bir yer. Gündüzleri dalgalarla oynayarak yüzmek ya da sörf yapmak, geceleri ayaklar kumun içindeyken barlarda soluklanmak burada olmanın heyecanını artırıyor. Ben de buraya bayıldım, hiç ayrılasım gelmedi.

Oahu Adası

Waikiki Beach

Burada ilk geldiğimizde 2 gece, dönüşte 1 gece kaldık. İki otel seçtik: Pacific Monarch Hotel ve Outrigger Reef Waikiki Beach Resort. İkisi de çok merkezi ve plaja çok yakın konumdaydı.

Oahu Adası – Gece ışıklarında Waikiki Beach

Pearl Harbor

Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri 7 Aralık 1941 sabahı Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askerî üslerine karşı sürpriz bir saldırı düzenledi. Pearl Harbor saldırısının ardından Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’ya savaş ilan ederek 2. Dünya Savaşı’na dâhil oldu. ABD ayrıca bu saldırının intikamı olarak 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, 9 Ağustos 1945’te Nagazaki’ye atom bombası atarak yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Oahu Adası

Pearl Harbor

Pearl Harbor ve USS Arizona Memorial ziyareti yaparak II. Dünya Savaşı’nın ağır tarihini yerinde hissedebiliyorsunuz.

Oahu Adası – USS Arizona Memorial

Honolulu’s Chinatown

Çin Mahallesi, geleneksel restoranlarla, popüler barlarla, sanat galeriyle dolu bir bölge.

Bishop Müzesi

Hawaiʻi State Museum of Natural and Cultural History olarak adlandırılan The Bernice Pauahi Bishop Museum, 1889 yılında kurulmuş. İçinde Polinezya kültürel eserleri ve doğal tarih örnekleri sergilenen müzede 24 milyondan fazla eser var.

Manoa Şelalesi

45 metreden dökülen Manoa Şelalesi’ne yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş parkuru ile ulaşılıyor.

Kualoa Ranch

4.000 dönümlük özel bir doğa koruma alanı olan Kualoa Ranch, müthiş bir yer. ATV turları, zip-line aktiviteleri yapılıyor. Buraya girebilmek için mümkün olduğunca erken online bilet almanızı öneririm, yoksa biletler tükenebiliyor.

Oahu

Oahu Adası – Kualoa Ranch, Kong Skull Island filminin çekildiği yer

Çiftliğin kuzey bölümünde Jurassic Park, Lost gibi efsane film ve dizilerin çekildiği Ka’a’awa Vadisi var. Çiftliğin güney bölümündeki Hakipu’u Vadisi 800 yıllık Moli’i Pond’una ve sakin Gizli Ada plajına ev sahipliği yapıyor. Biz burada çiftliğin otobüsüyle filmlerin çekildiği yerleri ve film setlerini gezdik. Bu gezi Oahu Adası’nda benim en aklımda kalan gezi oldu.

Oahu Adası

Kualoa Ranch, Kong Skull Island filminin çekildiği yer

Oahu Adası

Kualoa Ranch

Diamond Head

Jeolojik harika Diamond Head Krateri, benzersiz şeklinden ötürü “orkinosun alnı” anlamına gelen “Le’ahi” olarak da biliniyor. Kratere yürüyüş yapabilir, manzara noktasında ayaklarınızın altında uzanan Oahu Adası’nı izleyebilirsiniz.

Oahu Adası

Diamond Head

Shangri La Museum of Islamic Art, Culture & Design

Shangri La İslam Sanatları, Kültür ve Tasarım Müzesi; Diamond Head yakınındaki milyarder tütün varisi Doris Duke’un eski evinde yer alıyor. Sergiler, dijital ve eğitim girişimleri, kamu programları ve rehberli turlar ve topluluk ortaklıkları aracılığıyla İslam kültürlerinin sanat ve tasarım anlayışı zenginleştiriliyor.

Makapuu Point Lighthouse

2 saatlik kolay bir yürüyüşle 1909 yılında yapılan Makapuu Point Lighthouse’a yürüyebilir, eğer şanslıysanız balinaların geçit törenini izleyebilirsiniz.

Waimanalo Beach Park

Adanın en uzun kumsalına ev sahipliği yapan Waimanalo Beach Park, Windward Coast üzerinde yer alıyor.

Kailua Beach Park

14 hektar alana yayılan Kailua Beach Park, kano yapmak ve gün batımı izlemek için tercih ediliyor.

Sunset Beach

3 km uzunluğundaki Sunset Beach sörf yapmak için tercih ediliyor.

Waimea Beach

Waimea, kışın 9 metreye varan dalgalarıyla ünlü ve dünyanın en iyi ve en cesur sörfçülerinden bazılarını izlemek için en iyi yerlerden biri. Buranın yakınındaki Haleiwa Joe’s yemek yedik. Deniz ürünleri çok başarılıydı.

Oahu Adası – Waimea Beach

Lanikai Beach

Lanikai plajı bütün plajlar gibi halka açık olmasına rağmen bir plaj parkı değil. Bu nedenle park yeri, dinlenme odası veya diğer kamu tesisleri yok. Bitişik arazilerin tamamı özel konutlardan oluşuyor. Üzerinde nefis bir manzara noktası var. Eğer yürümeyi göze alırsanız nefis fotoğraflar çekebilirsiniz.

Hoomaluhia Botanik Parkı

Honolulu Botanik Bahçeleri’nin bir parçası olan Hoomaluhia Botanik Parkı her gün ücretsiz olarak açık.

Hanauma Bay

Volkanik bir koni içinde oluşan Hanauma Körfezi, adadaki en popüler turistik yerlerden biri.

Oahu bünyesinde bir turistin isteyebileceği herşeyi barındıran bir ada. Keyif, lüks, eğlence, doğa hepsi bu adada bir arada. Geldiğinizde seveceğinize eminim.

Keşfetmeniz dileğiyle..