Toronto civarında, özellikle uzun hafta sonu tatilleri olduğunda, gidilecek en güzel yerlerden biridir Finger Lakes (Parmak Göller) bölgesi. Ontario Gölü’nün güneyinde, ABD’nin Upstate New York bölgesinde yer olan bölge, doğayı sevenler ve doğayla iç içe gezilerden keyif alanlar için tam bir cennettir. Buraya Toronto’dan 4 saatte gidebilirsiniz.

Bölgede göreceğiniz şelale sayısına inanamayacağınıza eminim. Bakımlı eyalet parklarında yürüyüş yapmak da gerçekten ayrı bir zevk. Parklarda her adım başı irili ufaklı şelale görüyor, nasıl böyle bir doğa harikası olabildiğine şaşırıyorsunuz. Ben de burada kendimi zaman zaman Indiana Jones’un film setinde gibi hissettim. Bölge bana o derece gerçek dışı geldi.

Finger Lakes’ta gezilecek yerler listesi

ABD‘nin bu özel bölgesi, aynı bir elin parmakları gibi uzanan göllerden ve inanılmaz sayıda şelaleden oluşuyor.

Parmak Göller Kaynak:Wikipedia (By Boblenon (talk) – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73842105)

  • Finger Lakes – Göller

Seneca Gölü

Göl kıyısındaki Geneva şehrinde kalacaksanız, Ramada Geneva Lakefront Hotel’i öneririm. Geneva’ya gelmişken Geneva Rose Hill Mansion’u ziyaret edebilirsiniz.

Keuka Gölü

Gölde Esperanza Rose ile 1,5 saatlik tekne turu yapıp bölgenin güzelliklerini görebilirsiniz.

Cayuga Gölü

Göl kıyısındaki Ithaca şehrini gezebilirsiniz. Burası öğrenci şehri olduğu için bize ekstra güzel geldi. Cornell Üniversite’sinin içinden arabayla geçmek bile çok keyifli.

  • Eyalet Parkları

Watkins Glen State Park

Mutlaka yürüyüş yapılması gereken muhteşem parka bol basamak tırmanarak çıkılıyor. Parkın girişinden yürüyüşe başlayıp üst kısmına kadar yürüyebilir ya da düşük ücretli servis minibüsleriyle yukarı kısmına gidip oradan aşağıya inebilirsiniz. Biz yürüyüşü çok seven gençlik olarak yürüyüşe aşağıdan başladık. Ancak çocuklu aileler için servis iyi bir alternatif.

Havana Glen & Eagle Cliff Falls

Yine buraya yakın Havana Glen & Eagle Cliff Falls var. Kısa bir yürüyüş ardından şelale altında yüzme imkânı bulabilirsiniz.

Finger Lakes – Havana Glen & Eagle Cliff Falls

Havana Glen & Eagle Cliff Falls

Havana Glen & Eagle Cliff Falls

Havana Glen & Eagle Cliff Falls

Robert H. Treman State Park

Robert H. Treman Eyalet Parkı’nın içinde engebeli vadi Enfield Glen var. 115 metreden akan Lucifer Şelaleleri de dâhil olmak üzere 12 şelaleye sahip. Kamp yapılıyor. Ayrıca 9 kilometrelik yürüyüş parkurlarının tadını çıkarabilir veya bir şelalenin altında oluşan havuzda yüzebilirsiniz.

Finger Lakes – Robert Treman State Park

Burası o kadar farklı ki kendinizi Steven Spielberg üstadın Indiana Jones film setinin içinde hissediyorsunuz. Kalmaya doyamıyorsunuz.

Finger Lakes

Robert H. Treman Eyalet Parkı

Finger Lakes

Robert H. Treman Eyalet Parkı

Taughannock State Park

Manzara seyretme yeri var. Ayrıca yürüyüş için de çok güzel bir park. İçindeki şelaleye engebeli taşları aşarak ulaşıyorsunuz.

Finger Lakes

Finger Lakes – Taughannock State Park

Finger Lakes

Taughannock State Park

Buttermilk Falls State Park

Robert Treman’a giderken durup şelalesinde fotoğraf çektirdiğimiz bir park.

Finger Lakes

Buttermilk Falls State Park

Finger Lakes – Şaraphaneler

Bölgede bağ rotası var. Şaraphanelerde tadım yapılıyor. En çok da New York Wine and Culinary Centre şarap tadımıyla adını duyuruyor.

Finger Lakes – Oteller

Karavan tercih ederseniz Sned Acres veya Koa’da kalabilirsiniz.

Finger Lakes – Alışveriş

Toronto‘ya dönüş yolunda Waterloo Outlet alışveriş için güzel bir yer.

Parmak Göller oldukça özel ve her gün görülemeyecek güzellikte bir bölge. Toronto’dan her mevsim gelinebilecek ilk yer olarak aklıma gelen bölge, ziyareti fazlasıyla hak ediyor.