Albany, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinin başkenti. Ancak benim gözümde Albany klasik ABD şehirleri kategorisine alınabilecek, düzenli, temiz, ama özelliği olmayan bir kent. Bir şehir düşünün ki gezilecek yerlerinde bile sadece üniversite binası, AVM ya da gökdelen sayabiliyorsunuz. Bir şehir düşünün ki kopyala yapıştır emsallerini ülkenin her yerinde bulabiliyorsunuz. İşte Albany böyle bir yer.

Albany gezilecek yerler

Arkadaşım Gönül’le birlikte katıldığımız Boston turu sırasında kısa süreliğine mola verdiğimiz şehir bana çok donuk ve sıkıcı bir şehir gibi geldi. Siz de eminim yolunuz düşerse bana hak verirsiniz.

Albany

Albany – New York State Capitol

1867 ve 1899 yılları arasında inşa edilen eyalet yönetimi binası ünlü mimarlar Leopold Eidlitz, Isaac G. Perry, Thomas Fuller ve Philip Hooker’in ortam tasarımı. 5 katlı yapının en yüksek noktası 67 metre. Romanesk Revival ve Neo-Rönesans mimari tarzlarını yansıtan yapı Albany’nin en değerli sembollerinden birisi. Bina 1978 yılından bu yana ülkenin Ulusal Tarihi Yerleri listesinde bulunuyor.

Albany

New York State Capitol

The Egg Tiyatro Binası

Burası bir gösteri sanatları merkezi. 1978 yılında bu yana çalışan The Egg (Yumurta) adlı bina adını eğik bir yumurtayı andıran çatı kısmından alıyor. Ünlü mimar Wallace Harrison tarafından tasarlanan The Egg tam 1.432 kişi kapasiteli ilginç bir kompleks. Bu kurum müzik, dans ve geleneksel sahne sunumları da dahil olmak üzere şehirdeki birçok performansa ev sahipliği yapıyor.

Albany – The Egg Tiyatro Binası

Governor Nelson A. Rockefeller The Empire State Plaza (New York Eyaleti Meclis Binası)

Egg’in arkasında yükselen Empire State Plaza, New York Eyaleti yönetiminin çeşitli bölümlerini barındırıyor. Burası New York Eyalet Başkenti ile bütünleşerek eyaletin yasama organına ev sahipliği yapıyor.

Governor Nelson A. Rockefeller The Empire State Plaza (New York Eyaleti Meclis Binası)

Governor Nelson A. Rockefeller The Empire State Plaza (New York Eyaleti Meclis Binası)

New York State Museum (Eyalet Müzesi)

140.000 m²’lik alanda kurulan eyalet müzesi 1836 yılından bu yana hizmet veren köklü bir kurum. Doğa tarihi, antropoloji ve tarih koleksiyonlarını sergileniyor.

New York State Museum (Eyalet Müzesi)

Albany – New York State Museum (Eyalet Müzesi)

Washington Tarihi Bölge Parkı

19. yüzyılda 55 hektarlık alana kurulan park kentin en gözde mekânlarından birisi. John Bogart, John Cuyler, HH Richardson ve Stanford White gibi mimarların katkılarıyla oluşturulan alan onlarca bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Burası kentin en ünlü buluşma noktalarından biri. Yürüyüş yolları, banklar, yapay göl gibi aksesuarlarla süslenen park ABD Ulusal Tarihi Yerleri listesinde bulunuyor.

Albany

Washington Tarihi Bölge Parkı Kaynak:Wikipedia (By Andy Arthur – Washington Park Lake at Albany, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10981709)

Bir şehir düşünün ki gezilecek yerlerinde bile sadece üniversite binası, AVM ya da gökdelen sayabiliyorsunuz. Bir şehir düşünün ki kopyala yapıştır emsallerini ülkenin her yerinde bulabiliyorsunuz. Bence ABD’nin genel sorunu da zaten bu: Şehirler birbirinin tamamen aynısı ve karakterleri yok. Şehir merkezi sadece finans merkezi olmuş ve yaşam yerleri şehir dışına taşınmış.

Ben mi yanlış değerlendiriyorum bilmem ama cıvıl cıvıl, fıkır fıkır bir yer arıyorsanız onu Albany’de bulamayacaksınız.