Grand Canyon (Büyük Kanyon), ABD’nin Arizona eyaleti sınırlarındaki Grand Canyon National Park içinde bulunan devasa bir kanyon. ABD’deki en eski ulusal parkı olan Grand Canyon Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Milyarlarca yıllık tarihi olan kanyon, ölmeden önce görülecek yerler listesinde yer almayı hak eden bir doğa harikası.

Grand Canyon

South Rim

Büyük Kanyon, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuş. Uzunluğu 466 kilometre ve genişliği 400 metre ile 2,4 kilometre arasında değişiyor. Derinlik olarak da 1.737 metreye ulaşıyor. Bu kesiklerde dünyanın 2 milyar yıllık tarihi görülüyor.

Grand Canyon

South Rim

Yerliler Grand Canyon’a ters çevrilmiş dağ diyorlarmış. Gerçekten de dağlar sanki ters çevrilmiş ve aşağıya doğru uzuyor gibi görülüyor. Kırmızı dağların arasında yer yer kar var. Öyle büyük, öyle uçsuz bucaksız ki insanın dili tutuluyor. Gittiğimde gezgin şansım yaver gitti. Hava bulutsuz ve pırıl pırıldı. Bu sayede kanyonu rahat görebildim. Oysa bazen çok bulutlu ve kapalı oluyormuş. Görüntü azalıyormuş.

Grand Canyon

South Rim

Grand Canyon’a gitmek için vize gerekiyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edecek tüm T.C. vatandaşlarının pasaport ayrımı yapılmaksızın vize alması gerekiyor. Bordo (Umumi), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaport sahibi tüm T.C. vatandaşları ikamet ettikleri şehir fark etmeksizin Ankara ve İstanbul’da bulunan Amerikan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunabiliyorlar.

ABD’ye giriş yapmak isteyen yabancılar için Amerika vize prosedürleri 2 gruba ayrılıyor. En fazla 6 aylık kısa süreli giriş yapmak isteyen kişilerin ticari, turistik, aile ziyareti, konferans, dil okulu gibi farklı seyahat amaçlarına göre Amerika Göçmen Olmayan Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Uzun süreli yerleşim nedeniyle ABD’ye göç etmek isteyen kişilerin Amerika Göçmen Vizesi başvurusu yapması gerekiyor.

Amerika Göçmen Olmayan Vizesi başvurusunda online olarak sistem üzerinde doldurulan Başvuru Formu ile birlikte vize başvuru randevusunun alınması gerekiyor. Ayrıca DS-160 başvuru formunun barkodlu çıktısıyla randevuda hazır bulunmaları şartı aranıyor. Formu doldururken ABD’ye seyahat etme amacınıza göre vize türünü dikkatlice doldurmanız ve vize ücretini ona göre yatırmanız gerekiyor. Aksi takdirde konsolosluk vize başvurunuzu red edebiliyor.

Grand Canyon’a nasıl gidilir?

Türkiye’den gelecekler için Grand Canyon’a direkt seferler bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlarla İstanbul’dan Las Vegas’a gelebilirsiniz. Uçuş ve bekleme ile Las Vegas yolculuğu en az 17 saat sürüyor. Las Vegas’tan Grand Canyon’a araba kiralayarak ya da organize turlara katılarak gelebilirsiniz. Grand Canyon turlarını aşağıda anlattım.

Diğer yol ise haftanın her günü İstanbul’dan Los Angeles’a düzenlenen yaklaşık 14 saat süren direkt uçuşlar veya aktarmalı seferler ile Los Angeles’a gelmek. Los Angeles Havalimanı (LAX)’na geldikten sonra araba kiralayarak 7-8 saat süren bir araba yolculuğu ile Grand Canyon’a gelebilirsiniz.

Las Vegas’tan Büyük Kanyon’a çok sayıda organize tur oluyor. Bu turlar uçakla gidilen, otobüsle gidilen, orada helikopterle gezdiren turlar olarak değişiyor.

Grand Canyon

South Rim

Otobüs turlarına katılırsanız yol üzerinde Hoover Barajı’nı ve tarihi Route 66 yolunu görebilirsiniz. Bir çok filme ve şarkıya konu olan, dünyanın farklı şehirlerindeki birçok bara adı verilen meşhur Route 66’nın özelliği ise ülkenin neredeyse bir başından diğer başına gidiyor olması.

Route 66

Ayrıca yol boyunca adına Joshua ağacı denen ağaçsı kaktüsleri görebilirsiniz. Bu kaktüsler sadece Amerika çöllerinde yetişiyor.

Arizona çölleri

Zaman kısıtlamam olduğu için ben uçak turunu tercih ettim. Bu turlar uçakla Grand Canyon’a götürüp orada otobüsle gezdiriyorlar. Böylesi daha pahalı ama daha az yorucu oluyor. Ben Grand Canyon Tour Company ile South Rim bölgesine giden uçaklı bir tura katıldım. Bu tur şirketini seçmemin sebebi, Las Vegas’a yakın kendi havaalanlarından uçak kaldırmaları oldu. Ancak turla geldiğim için vakit kısıtlamasından ötürü kanyonun içinde heves ettiğim ölçüde yürüyüş yapamadım. Yine de ilk ziyaretim için tatminkâr olduğunu söyleyebilirim.

South Rim

Helikopter turları da vardı ama onlar kanyona indirmiyorlardı. Kanyona inip yürüyüş yapmak istediğimden helikopter turunu tercih etmedim.

South Rim

Grand Canyon gezilecek yerler

Grand Canyon’a gitmeden önce gitmek istediğiniz bölgesini seçmenizi öneririm. Önemli bir uyarı! Eğer turla geldiyseniz kanyona inerken turdan verilen yürüyüş süresindeki zamanı 3’e bölmeniz doğru olacaktır. Yani 1 saat gezme süreniz varsa kanyonun aşağısına inmek için 20 dakika, yukarı çıkmak içinse 40 dakika ayırın. Özellikle daha uzun süreli yürüyüşlerde bu kural çok işe yarıyor.

South Rim

South Rim yani güney bölge genelde kanyona ilk kez gelenlerin tercihi oluyor. Ben de bu bölgeye gittim. Burası en çok tarihi Grand Canyon Köyü, manzaralı Hermit Yolu ve Desert View (Çöl Manzarası Yolu) nedeniyle tercih ediliyor.

South Rim

South Rim bölgesinde en iyi gözlem noktaları da şunlar.

Desert View Drive üzerindeki gözlem noktaları: Mather Point, Yavapai Point, Yaki Point, Grandview Point, Moran Point, Lipan Point, Desert View Watchtower

Grand Canyon Village üzerindeki gözlem noktaları: Lookout Studio, El Tovar Hotel

Hermit’s Road üzerindeki gözlem noktaları: Hopi Point, Maricopa Point, Pima Point, The Abyss

North Rim

North Rim yani kuzey bölge kışın ziyarete kapalı oluyor. Sadece 15 Mayıs-15 Ekim arasında açık olan bölge, kamp alanları nedeniyle doğaseverler tarafından tercih ediliyor.

Cape Royal North Rim Kaynak:Wikipedia (By Claytondodge9 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51247119)

North Rim gözlem noktaları: Cape Royal, Point Imperial, Bright Angel Point, Point Sublime.

Grand Canyon West ve Skywalk

Grand Canyon’un batı bölgesi Las Vegas’a sadece 2 saat uzaklıkta. Burası üzerinde yürünen cam terası, Hualapai Nehri’nde rafting turları, helikopter ve bot turları, zip line aktiviteleri, tarihi Kızılderili köyü ile ilgi çekiyor.

Grand Canyon

Skywalk Kaynak:Wikipedia (By Purple – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3399207)

Grand Canyon otelleri

İmkânınız varsa kanyon ya da civarında mutlaka konaklamalısınız. Yoksa benim gibi doyamadan dönersiniz.

  • Büyük Kanyon’da konaklama

Bright Angel Lodge & Cabins

Yer bulmak için çok önceden rezervasyon gerekiyor. Çok önce derken 6 ay – 1 yıl öncesini kastediyorum.

  • Sedona’da konaklama

Kanyon yakınındaki Sedona kasabasında kalmadım. Bu güzel yeri bir dahaki gezime planlıyorum. Yine de gidenlerden aldığım önerileri listeledim.

Canyon Villa 

Adobe Village Graham Inn

Grand Canyon’a kısa süreliğine gitmek bana hiç mi hiç yetmedi. Buradan aklım kalarak, ruhumu bırakarak döndüm. Burası doğanın ne denli cömert olabileceğini ispat eden eşsiz güzellikte bir yer.

South Rim

Keşfetmeniz dileğiyle…