Adirondack Dağları, ABD’de New York eyaletinin kuzeydoğu lobunda bulunan ve New York şehrinin kuzeyinde kalan sıra dışı bir jeolojik oluşum. Burası eşsiz güzellikte bir bölge. Bu bölgeyi gezmek için en iyi alternatiflerden biriyse tren turu yapmak. Bu trenin ismi de Adirondacks Scenic Train yani Adirondacks Manzara Treni.

Sonbahar mevsimini Kanada ve ABD’de sevmeye başladığımı söyleyebilirim. Yaprakların rengi sarıya ve kırmızıya dönüyor. Her yerde bu renk cümbüşünü izleyebiliyorsunuz. Bu sonbaharda da renk değişimini izlemek üzere ABD’de Adirondacks Scenic Railroad üzerinde keyifli bir tren gezisi yapacağım.

Adirondacks


Arkadaşım Emel’le birlikte Taipan Tours’un sonbahar özel turlarından birine katılıp Utica kasabasına geldim. Hava enteresan bir şekilde bu mevsim için pırıl pırıl ve 25 °C! Eylül ayında bu kadar güzel havaya denk geldiğimiz için gerçekten çok şanslıyız.

Adirondacks

Adirondacks scenic train


Adirondacks tren turu

Utica ölü bir kasaba. İnsanlar burada nasıl yaşar, hiç anlamadım. Halbuki daha önce bu bölgede Placid Gölü‘nde kalmıştım. Orayı oldukça kaliteli ve hareketli bulmuştum. Neyse ki Utica’ya geliş amacımız burada kalmak değil, manzara trenine binmek. Tren saat 11:30’da kalkıp 2 saatlik yolculuktan sonra bizi Thendara’ya götürecek.

Adirondacks

Tren yolculuğunun başlangıcı bence çok da etkileyici değil. Bu yolculuğu ister istemez Agawa Kanyon treniyle karşılaştırdım. Biraz hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Neyse ki kasabaların içinden çıkıp parkın vahşi doğasıyla baş başa kalınca yolculuk daha keyiflenmeğe başladı. Buharlı tren parkın içinden geçerken nefis manzaraları sunuyordu. Parlayan güneş de başımı pencereden uzatıp doğayı koklamama olanak tanıyordu.

Adirondacks

Bu bölge doğaseverlerin keşfini bekliyor. Özellikle sonbahar mevsiminde gelip renk değiştiren yaprakları görmeniz, size de bana olduğu gibi sonbaharı sevdirecektir.