Philadelphia, ABD’nin Pensilvanya Eyaleti’nin en doğusunda bulunan, eyaletin en büyük, ABD’nin ise 6’ncı büyük şehri. Şehir Amerikan devrimi sırasında önemli bir rol oynamış. Declaration of Independence olarak adlandırılan Bağımsızlık Bildirgesi burada imzalanmış. Devrim savaşı sırasında Washington, DC inşa edilirken (1790-1800 yılları arasında) Philadelphia ülkeye geçici başkentlik yapmış. Şehirdeki Bağımsızlık Salonu, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Philadelphia | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Philadelphia veya Filadelfiya ismi Türkçe’de “kardeş sevgisi” anlamına geliyor. Burada hemen bir parantez açıp bir soru sorayım. Philadelphia ile Manisa’nın bir ilişkisi olduğunu biliyor muydunuz? Hemen anlatayım…

Manisa’nın Alaşehir ilçesi M.Ö 150-138 yılları arasında Bergama Kralı’nın kardeşi II. Attalos tarafından kurulmuş. II. Attalos kendisinden önceki kral olan ağabeyi Eumenes’i çok seviyormuş. Bu nedenle de kardeşseven anlamına gelen Philadelphos lakabıyla tanınıyormuş. Bu kardeş sevgisi yeni kurduğu şehirde de hayat bulmuş. Bugün Manisa’da Alaşehir olarak bildiğimiz yerleşime Philadelphia denilmiş. Hristiyanlığın en önemli Hac merkezlerinden biri olan, Aziz John’un Patmos’tan yazdığı 7 mektubu (Yedi Vahiy) gönderdiği Anadolu’daki 7 kiliseden biri de Alaşehir’de bulunuyor.

Philadelphia | Küçük Dünya Gezi Rehberi

ABD’nin eski başkanlarından Thomas Jefferson başkan olmadan önce ve başkanlığı sırasında bu şehirde yaşamış, çeşitli bilimsel ve siyasal çalışmalara imza atmış.

Philadelphia | Küçük Dünya Gezi Rehberi

NFL takımlarından Philadelphia Eagles, NBA takımlarından Philadelphia 76ers, MLB takımlarından Phillies ve NHL takımlarından Flyers maçlarını burada Sprot Complex olarak adlandırılan tüm stadların yan yana olduğu bir bölgede oynuyor.

Philadelphia’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Philadelphia’ya direkt uçuşlarla gitmek mümkün. Ayrıca aktarmalı uçuşları da tercih edebilirsiniz. Uçuş süresi ortalama 17 – 20 saat sürüyor.

Philadelphia’ya vize almak gerekiyor mu?

T.C. Pasaport sahibi vatandaşlar, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacakları seyahatlerindeki vize şartına tabi. Gerçekleştirmek istediğiniz seyahatin amacı ve diğer etkenler ABD göçmenlik yasalarına göre hangi tür vizeye ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir. Vize başvurusunda bulunan biri olarak başvuracağınız kategoride bir vize alabilmeniz için söz konusu vize türüyle ilgili tüm şartları taşıdığınızı kanıtlamanız gerekmektedir.

Philadelphia

Philadelphia

Philadelphia gezilecek yerler

Şehir bizim için ABD gezimizde sadece bir duraklama yeri oldu. NYC – Washington DC arasında mola verdiğimizde yine sıkıcı bir Amerikan şehrine geldik diye düşündüm ancak bu düşüncem çabuk değişti ve kentin tarihi yönünü de görebildim. Burada çok sayıda resim-heykel akademisi var. Şehrin her yerinde heykel görmek mümkün. Okul gezi otobüsleri ve turlar her yerdeler. Bu kadar çok tur şirketi geliyorsa bir bildikleri olsa gerek.

Philadelphia | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Philadelphia’nın kış ayında çok güzel olduğunu duymuştum. Ancak kışı sevmiyorsanız en güzel mevsim bahar dönemleri olacaktır. Sıcağa aldırış etmiyorsanız yaz döneminde de gelebilirsiniz.

Bağımsızlık Salonu

Andrew Hamilton tarafından tasarlanan Bağımsızlık Salonu, Pennsylvania Eyaleti’nin sömürge meclisini barındırmak üzere 1753’te tamamlanmış, sonra birkaç kez yenilenmiş. Bağımsızlık Bildirgesi 1776’da İkinci Kıta Kongresi tarafından burada imzalanmış. Amerikan Devrimi’nin ardından Anayasa Konvansiyonu, 1787’de Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nı burada imzalamış. Philadelphia Bağımsızlık Salonu, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Bağımsızlık Salonu

South Street ve Market Street

Şehrin 2 çok büyük caddesi birçok alışveriş merkezini, barları ve kafeleri üzerinde barındırıyor.

Philadelphia | Küçük Dünya Gezi Rehberi

Museum of Art

Rocky-1 filminde Rocky’nin koşarak merdivenlerini tırmandığı Museum of Art burada bulunuyor.

Museum of Art

Philadelphia’da nerede kalınır? Philadelphia otel tavsiyeleri

Philadelphia’da konaklama seçenekleri daha çok 3 bölgede yoğunlaşıyor. Bu bölgelerde çoğunlukla 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunuyor. Şehirdeki otellerde konaklama ücreti ortalama 100$’dan başlayarak hizmet kalitesine göre daha yükseklere çıkabiliyor. Philadelphia’da konaklama için Old City, Society Hill, Batı Washington Meydanı gibi bölgeleri seçebilirsiniz.

DoubleTree By Hilton Philadelphia Airport 3*, Alexander Inn 3*, Cambria Hotel 3*, Hotel Sheraton 4*, Club Quarters Hotel In Philadelphia 4*, Wyndham Philadelphia-Historic District 4*, The Rittenhouse Hotel 5* şehirdeki güzel otellerden bazıları.

Buranın yakınlarındaki NYC öylesine yoğun yaşanıyor, Washington, DC’de öyle çok görülecek yer var ki ben yine de burada çok vakit kaybetmeye gerek yok derim. Gezmek için bir şehir seçecekseniz Philadelphia yerine Washington, DC’ye da NYC’ye gitmek çok daha keyifli bir alternatif olacaktır.