Kanada sadece Ontario ve Québec eyaletlerinden oluştuğu zamanlarda Kingston ülkenin ilk başkenti olmuş. Şehir bu özelliğiyle tarihi bir yapıya sahip. Kıvrım kıvrım akan St. Lawrence Nehri, Ontario Gölü’ne burada bağlanıyor. Burası Ontario eyaletindeki Toronto ve Québec eyaletindeki Montréal şehirlerinin tam ortasında bulunuyor.

Ontario Gölü’nün St. Lawrence Nehri’ne bağlantı noktasında yer alan şehir, konumu nedeniyle Toronto – Montréal yolunun ortasında bir duraklama noktası görevi görüyor. Ontario eyaletinde bulunan Kingston, Rideau Canal’ının güney ucundaki güzel bir liman şehri.

Kingston gezilecek yerler

Kingston gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Üniversiteler

Burası önemli bir üniversite şehri. Bunlar da, Queen’s University, the Royal Military College of Canada ve St. Lawrence College. Kanada en çok PhD mezunlarını bu okullardan veriyor.

Kingston

Queen’s University Kaynak:Wikipedia (By Shin – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6967543)

Fort Henry ve Fortifications

Fort Henry ve Fortifications, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Rideau Kanalı’nın bir bölümü.

Kingston

Fort Henry ve Fortifications Kaynak:Wikipedia (By JustSomePics – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42539957)

Kingston City Hall

Kingston Belediye Binası, Neo-klasik mimarisi ile dikkat çekiyor.

Kingston

City Hall

John A. Macdonald Heykeli

Kanada’nın ilk başbakanı Sir John A. Macdonald’ın heykeli şehirde önemli noktalar arasında.

Kingston

Sir John A. Macdonald Heykeli Kaynak:Wikipedia (By Doug Kerr from Albany, NY, United States – Kingston, OntarioUploaded by Skeezix1000, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18370830)

Kingston Liman

Liman bölgesi yerli halkın gözde yeri.

Kingston

Liman

Thousand islands

İşte Toronto yakınlarda en sevdiğim yer! Kanada – ABD sınırını çizen tam 1.864 tane ada var. Ontario Gölü’nün kuzey doğusundan başlayıp Saint Lawrence Nehri kıyısında devam eden Thousand islands (Bin Adalar), Kanada’nın Ontario, ABD’nin de New York eyaletinde yer alıyor.

Thousand islands

Annem beni Toronto’da ziyarete geldiğinde onunla birlikte bir Doğu Kanada turuna katılmıştım. Buraya da o turumuz sırasında Ottawa’ya gitmeden önce uğradık.

Siz de Toronto’dan Ottawa ya da Montréal’e gidecekseniz yolunuzu buradan geçirebilirsiniz. Ya da Thousand Islands’a gidecekseniz Kingston’a uğrayabilirsiniz. Yoksa bana sorarsanız özel olarak gelmenize çok gerek olduğunu düşünmüyorum.