Killarney Eyalet Parkı, Ontario Eyalet Parkları’nın en etkileyicilerinden birisi. Parka gidiş Toronto’dan arabayla 4,5 saat sürüyor. Eğer Ontario’nun ve Kanada’nın muhteşem doğasıyla baş başa kalmak istiyorsanız Toronto’nun kuzeyinde yer alan vahşi doğa parkı Killarney tam bir cennet.

Killarney Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Parkın neden bu denli etkileyici olduğundan da bahsedeyim:

Killarney Eyalet Parkı hakkında bilgiler

645 km²’lik parkta vahşi Georgian Bay Sahili’nin pembe granitlerini, La Cloche dağlarının eteklerini ve 50 tane gölü görebilirsiniz. Bu göllerde kano yapma imkânınız var. 80 km uzunluğundaki yürüyüş yollarında yazın doğa yürüyüşü, kışınsa cross-country skiing (kros kayağı) ve snowshoeing (kar ayakkabısı ile yürüme) yapabilirsiniz.

Killarney Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

1920 yılında Georgian Bay kıyısında kürk ticareti için kurulan tarihi Killarney kasabası parkın 10 km uzağında yer alıyor. Kasabada ünlü Herbert Fisheries’de fish and chips (balık ve cips menüsü) yemenizi de tavsiye ederim.

Ontario Eyalet Parkları

Killarney Eyalet Parkı’nda 50 göl üzerinde 183 kamp alanı bulunuyor. Kano yapmak için de 1 günden 1 haftaya kadar değişen rotalar var. Yürüyüş rotaları ise 2 km’den 80 km’ye kadar değişiyor. Bu rotalardan en uzunu olan 80 km’lik La Cloche Silhouette Trail’i yürümek 7-10 gün arasında sürüyor.

Parkta kışın da kamp yapma imkânı var. Kışın kalınan kamp yerleri göl kıyısından 30 metre içeride bulunuyor. Küçük koylar ve küçük iç göllerin etrafındaki korunaklı alanlar kış kampı için tavsiye ediliyor.

Burayı özellikle doğa yürüyüşü yapmak için çok sevdim. Yüzmek içinse plajı bana çok güzel gelmedi. Yine de parkın içinde kalan gölleri mümkün olduğunca keşfetmek lazım. Bu kadar geniş alana yayılan bir parkta eminim berrak suyu olan göller de vardır.

Ontario Eyalet Parkları

Doğayla baş başa kalıp vahşi hayatı keşfe çıkma niyetiniz varsa Killarney kesinlikle doğru bir tercih olacaktır.