Toronto’nun benim gözümde en güzel yanı doğasının her zaman keşfedilmeye hazır olmasıdır. Şehre yakınlığı ile bilinen Halton parkları ise muhteşem doğasıyla mutlaka gidilmesi gereken parklar arasındadır. Bu yazımda Halton parkları ile ilgili bilgi verecek, bu grubun 3 parkı olan Kelso & Rattlesnake Point & Hilton Falls’dan bahsedeceğim.

Malum, Kanada’da yaz mevsimi oldukça kısa. Hal böyle olunca da bu mevsimin doyasıya tadını çıkarabilmek için eyalet parklarına ve koruma alanlarına her fırsatta gitmek, deniz (Kanada versiyonu göl)-kum-güneş tadını çıkarmak çok önemli oluyor. Ben de şimdi size bu koruma alanlarından birisi olan Halton parklarını tanıtacağım.

Halton parkları

3 tane Halton parkı var: Kelso & Rattlesnake Point & Hilton Falls. Hepsinin keyfi ayrı, hepsinde farklı şeyler yapabilirsiniz.

Kelso

Toronto’dan arabayla sadece 1 saatlik uzakta bulunuyor. Milton’ın batısındaki bu koruma alanı küçük ama güzel manzaralı bir yer.

Halton Parkları – Kelso

Niagara Escarpment’ında bisiklet binmek, Bruce Trail’de yürüyüş yapmak ya da sıcak yaz günlerinde gölde yüzmek için Kelso ideal bir aile parkı. Bana göre en büyük dezavantajı ise 401 otobanına baktığı için biraz gürültülü olması ve suyunun pırıl pırıl olmaması. Kelso’da göl biraz balçık ama manzara öyle güzel ve bu koruma alanı şehre o kadar yakın ki geldiğinizde bunları pek fark etmiyorsunuz.

Halton parkları

Halton Parkları – Kelso

Kim takar balçık suyu? Netice Kanada’dayız, öyle değil mi? Toronto’nun dayanılması zor aşırı nemli yaz günlerinde buranın sularında serinlemek, iki kulaç atıp özlem gidermek hiç de fena olmuyor. Ben Kelso’da yüzüyorum, size de tavsiye ederim.

Rattlesnake Point Conservation Area

Kelso’nun çok yakınındaki Rattlesnake Point Koruma Alanı’na da gidiyorum. Burası göl kenarında değil ve yüzme imkânı yok. Buraya gelince Niagara Escarpment’ındaki kayalıklardan manzara seyrediyor ve yürüyüş yapıyorsunuz. Ayrıca burada piknik yapabilir ve çadır kampında kalabilirsiniz.

Halton Parkları – Rattlesnake Point Koruma Alanı

Hilton Falls

Bu park yürüyüş yapmak için gelinebilecek bir park. Keyifli bir yürüyüş parkuru var.

Halton parkları

Halton Parkları – Hilton Falls

Sıcak yaz hafta sonları için bu parkların harika olduğunu söylemeliyim. Hem şehir içinde hem dışında hissettiren parklarda her türlü outdoor aktiviteyi deneyimleyebilirsiniz. İster ailenizle piknik yapın, ister yüzün, ister trekking yapın, ister kano yapın ya da isterseniz kamp atıp buranın tadını daha çok çıkarın. Herkese, her yaşa uygun bu parklar.

Evinize kapanmayın, gelin Halton parklarını keşfe çıkın…