Ontario Eyalet Parkları içinde benim en sevdiklerimden biri Algonquin Park’tır. Algonquin Eyalet Parkı’nın çok yakınındaki Oxtongue River-Ragged Falls (Oxtongue Nehri-Ragged Şelaleleri) ise sonbaharda yaprakların renginin değiştiği dönemde gelip görülmesi gereken parklardan biridir.


Parktaki Gravel Şelalesi eriyen buzul sularının bir göstergesi. Parkın girişindeki otoparktan kısa bir yürüyüşle tepeye çıkıp şelaleyi görebilirsiniz.

Oxtongue River-Ragged Falls

Oxtongue River-Ragged Falls Eyalet Parkı

Oxtongue River-Ragged Falls

Havanın soğukluğu nedeniyle evde oturmayı düşündüğümüz bir hafta sonunda komşum İlknur’la cesaretimizi toplayıp kendimizi yollara attık. Neyse ki hava tahminleri yine yanıldı ve yağmur beklentisi yerini pırıl pırıl bir havaya bıraktı. İyi ki tahminleri okuyup evde kalmamışız. Yoksa bu güzelliği kaçırmak çok yazık olacaktı.

İlknur’la gezimizi Algonquin bölgesindeki 2 parka yapmaya karar verdik. Oxtongue River-Ragged Falls Eyalet Parkı ile Arrowhead Eyalet Parkı‘nı seçtik. Parklar birbirlerine uzak değildi ve bir sonbahar gezisi için çok uygundular.


Oxtongue River-Ragged Falls

Yolda sanki bir ressamın tuvalinden çıkan sanat eserini seyreder gibiydik. Her yer özene bözene boyanmıştı. Ağaçların yaprakları sarı, turuncu, kırmızı olmuştu. Zaten yaprak değişimini gösteren raporu okuduğumda bu hafta Algonquin bölgesinde çok yoğun yaprak rengi değişimi olduğunu öğrenmiştim. Biraz da o yüzden yerimde duramamıştım.

Ontario

Oxtongue River-Ragged Falls

Burası içinde kampa izin verilmeyen bir park. Buraya sadece günlük kullanım için geliniyor. Zaten park çok da büyük değil. Bu bölgeye eğer yazın gelecekseniz, bu parkı bir durak yeri olarak kullanmanızda fayda var.

Oxtongue River-Ragged Falls

Sonbahar mevsiminde bu parkın eşsiz güzellikte bir yer olduğunu söylemeliyim. Buraya gelmenizi, doğayla bütünleşmenizi, Kanada‘nın güzellikleriyle tanışmanızı şiddetle tavsiye ederim.