Toronto’nun batısında, Huron Gölü’nün kenarında yer alan Pinery Eyalet Parkı’nın Kanada’nın en iyi plajlarından birisi olarak seçilmesinin elbet bir sebebi var. Çünkü Pinery Eyalet Parkı, Huron Gölü ve de önünde uzanan 10 km uzunluğundaki incecik kumlu sahili ile yaz mevsimini doyasıya yaşatan ve keyifli yüzme imkânı sunan özelliklere sahip bir park.

Pinery Eyalet Parkı Kaynak:Wikipedia (By Sana Kamalmaz – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70394515)

Toronto’dan arabayla Pinery Eyalet Parkı’na ulaşmak 3 saat sürüyor. Gittiğiniz ânda da kendinizi bambaşka bir dünyanın içinde buluyorsunuz.

Pinery Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Pinery Eyalet Parkı

Pinery Eyalet Parkı’nın 10 tane yürüyüş yolu, 14 km uzunluğunda bisiklet rotası ve 38 km uzunluğunda kayak rotası var. Parkta kano, deniz bisikleti ya da kayak kiralayıp Old Ausable Channel boyunca bir gezinti yapabiliyorsunuz.

Pinery Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Buraya birkaç kez çadır kampı yapmak için gittim. Hem plajından hem de bisiklet ve yürüyüş yollarından çok memnun kaldım. Burası defalarca gitmek isteyeceğim, ruhumu huzura erdiren bir park oldu.

Pinery Eyalet Parkı vahşi doğa parkları arasında yer almıyor. Bu nedenle benim gibi gece çadırın içine ayı girer mi korkusu yaşayanlar buranın kamp alanlarında gönül rahatlığıyla kalabilirler.

Pinery Eyalet Parkı

Ontario Eyalet Parkları

Parkın yakınındaki Grand Bend’i de unutmamak lazım. Çok sevimli bir turistik kasaba olan Grand Bend’in bana Akdeniz’in sahil kasabalarını hatırlatan bir tarafı oldu. Bir de Kaliforniya’da hayran kaldığım güneşin batışının benzerini burada da gördüğümü eklemem lazım. Güneş Kaliforniya’da nasıl Pasifik Okyanusu ardından batıyorsa burada da Huron Gölü ardından batıyor. Huron Gölü üzerinden süzülerek inen gün batımını Grand Bend’den izlemek ise bir ömre bedel.

Grand Bend Kaynak:Wikipedia (By MarcusObal – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4398962)

Pinery Eyalet Parkı hem çocuklu aileler hem de doğaseverler tarafından tercih ediliyor. Burası Toronto yakınlarındaki en güzel plajlardan birisine sahip olduğu için herkes kendisini mutlu edecek birşeyler buluyor.