Ontario Eyalet Parkları içinde vahşi doğayla baş başa kalabileceğiniz güzel bir park var: Frontenac Eyalet Parkı. Parkın içinde tam 22 göl bulunuyor. Buraya ulaşım Toronto’dan arabayla 4 saat kadar sürüyor.

Frontenac Eyalet Parkı

Frontenac Eyalet Parkı hakkında bilgiler

Parkın içindeki 22 gölde kano yapma imkânı var. Parkta 100 kilometrelik de doğa yürüyüşü parkuru bulunuyor. Yürüyüş rotaları da 1,5 km’den 21 km’ye kadar değişiyor. Rotaların kimisi göllerin kenarında başlangıç noktasına dönecek şekilde çember çizerken kimisi de diğer rotalara bağlanıyor. Salmon Gölü haricindeki göllerde motorlu teknelere izin yok.

Frontenac Eyalet Parkı

Kingston’ın kuzeyindeki bu yarı vahşi doğa parkında pek çok çeşit bitki ve vahşi hayat var. Buranın diğer Ontario eyalet parklarına göre en büyük farkı ise kamp alanlarına sadece yürüyerek ya da kano veya portaj yaparak ulaşılabiliyor olması. Yani burada park alanının yanına araba park edip çadır kuramıyorsunuz. Kamp malzemelerinizi elinizde veya omuzunuzda taşımanız ve ormanın içinden yürüyerek kamp alanına ulaşmanız gerekiyor. Şimdi kano veya portajdan bahsedeyim.

Frontenac Eyalet Parkı oldukça sulak. Kamp alanlarına ancak kano veya portaj yaparak gidilebiliyor. Peki portaj nedir biliyor musunuz? Nehirde kano yapıp karada da omzunuzun üzerinde kano taşımaya portaj deniyor. Kamp yerleri araçla ulaşamayacak noktalarda olduğu için portaj ya da sadece kano yaparak ulaşılıyor. Yani anlayacağınız doğasever kampçılar biraz kano yapıp sonra kamp malzemeleri ile birlikte kanolarını da omuzlarının üzerinde taşıyarak kamp yapacakları yere varıyor. Tam anlamıyla vahşi doğanın içinde olmak da bu olsa gerek.

Acil durumlarda bağırıp sesimi duyurabileceğim bir kamp yeri olmadığından burası çok bana göre bir park değil ama gerçek sessizliği ve doğayı yaşamak isteyenler için de inanılmaz güzel.

Frontenac Eyalet Parkı

Kingston’da kaldığım bir hafta sonu sadece orman içinde yürüyüş yapmak için Frontenac Eyalet Parkı’na gittim. Sonbaharda yaprakların renginin değiştiği bir mevsimde gittiğim için gördüğüm renklere ve doğanın güzelliğine de hayran kaldım.


Eğer bir doğasever ve de bir cesur yürekseniz Frontenac’ı mutlaka keşfetmelisiniz! Burada Kanada’nın herkesi etkileyen eşsiz doğası ile tanışacaksınız.


Keşfetmeniz dileğiyle…