Kanada’da yaşadığım yıllarda herkes bana Orası kış ülkesi, yaz mevsimi mi var sanki? diye sorardı. İtiraf ediyorum ki ben de Kanada’ya göç etmeden önce aynı şeyi düşünürdüm. Meğer bu büyük bir yanılgıymış! Kanada mevsimleri sadece kıştan ibaret değilmiş ve Kanada mevsimleri içinde yaz da varmış!

Evet, Kanada bir kış ülkesi. Hava sıcaklığı (daha doğrusu soğukluğu) – 40 °C olabiliyor. Kışın kar fırtınaları, buz fırtınaları olduğu da bir gerçek. Hatta kış mevsiminin uzun sürdüğü de doğru. Ancak doğa kış uykusundan uyanmaya bir başladı mı hayat da değişmeye başlıyor.

Kanada mevsimleri

Awenda Eyalet Parkı

Kanada mevsimleri

Kanada mevsimlerini anlatırken size 12 yıl yaşadığım Toronto’dan örnekler vereceğim.

Toronto’da kışın – 40 °C’de verilen soğuk hava alarmı yazın yerini sıcak hava alarmına bırakabiliyor. Yazın zaman zaman nemle birlikte + 40 °C hissedilen sıcaklıkta özellikle yaşlıların ve kalp hastalarının evlerinden çıkmamaları tavsiye ediliyor.

Yaz kapıyı çalınca şehirde hareketlenme de başlıyor. Toronto yaz aylarında geçit törenlerine ve 100’e yakın festivale ev sahipliği yapıyor.

Kanada mevsimleri

Algonquin Eyalet Parkı

Kanada’da yaz mevsiminde ne yapılır?

Şimdi size Toronto’da yaz mevsiminin en popüler etkinliklerinden bahsedeceğim.

En popüler Toronto festivalleri – Carassauga Kültürler Festivali

3 günlük Carassauga Kültürler Festivali’nde 70’in üzerinde ülkenin yemek, müzik, dans ve el işleri tanıtılıyor.

En popüler Toronto festivalleri – Luminato

10 günlük Luminato festivalinde sanat, tiyatro, film, dans gösterileri ve sergileri var.

Luminato Kaynak:Wikipedia (By Bahman – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3090661)

En popüler Toronto festivalleri – Pride Week (Gurur Haftası)

3 günlük Pride Week LGBT topluluğunun geçit törenleriyle birleşiyor. Bu festival sokak partileri ve konserleri ile Kuzey Amerika’nın en kalabalık festivallerinden birisi.

Pride Week Kaynak:Wikipedia (By Neal Jennings from Toronto, ON, Canada – DSCN2311Uploaded by ZH2010, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9557019)

En popüler Toronto festivalleri – Beaches Uluslararası Caz Festivali

15 gün süren Beaches Uluslararası Caz Festivali’nde sokak partileri ve konserler oluyor.

En popüler Toronto festivalleri – Caribana Karnavalı

Rio karnavalının Toronto versiyonu olan Caribana Karnavalı’nda Latin kıyafetleri içindeki geçit töreni oldukça ilgi çekiyor. Bu festival Kuzey Amerika’nın en büyük Karayip karnavalı.

Caribana Karnavalı Kaynak:Wikipedia (By Ruth Choi from Toronto, Canada – Caribana portraitsUploaded by Skeezix1000, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16037345)

En popüler Toronto festivalleri – Hint Festivali

Dünyanın en büyük Hint festivallerinden birisi olan Hint Festivali geçit töreni, dans, yoga ve Hint yemekleriyle şenleniyor.

Kanada mevsimleri – Ontario eyalet parkları

Festivallerin yanı sıra Toronto’nun muhteşem doğası keşif yapmak isteyen doğaseverleri kucaklıyor. Unutmayın ki Kanada’da bütün dünyadakinin toplamından daha fazla göl var! (Sadece Ontario’da 250.000’den fazla!) Ontario eyalet parklarında doğa yürüyüşü ve kano yapmak, çadır kampında kalmak ve de Akdeniz’i aratmayacak pırıl pırıl sularda yüzmeniz mümkün. Kamp için nasıl hazırlık yapmak gerekir diye de endişelenmeyin. Eğer eksiksiz kamp malzemeleri ile yola çıkarsanız nefis outdoor faaliyetleri de yapabilirsiniz. Yalnız yürüyüşlerde vahşi doğanın içinde kaybolurken biraz dikkatli olmanız gerektiğini söylemeliyim. Parklarda yapılan karşınıza ayı çıkabilir uyarısının gerçeğe dönüşmesi ân meselesi.

Ontario eyalet parklarında ayılar

Ontario eyalet parklarında ayılar

Kamp yerlerinde geceleri dışarıda yiyecek bırakmamak ayıları ve diğer vahşi hayvanları uzak tutmak açısından çok önemli. Her eyalet parkının tehlikeli olduğunu ve ayıların cirit attığını da düşünmeyin. Yine de kesin olan bir şey var ki dünya sadece biz insanoğluna değil, tüm canlılara ait. Bunu her fırsatta kendimize hatırlatmakta ve dünyayı her canlıyla paylaştığımızın farkına varmakta fayda var. Ayrıca dünyadaki 25.000 kutup ayısının 15.500’ünün Kanada’da yaşadığını da unutmayalım tabii.

Eyalet parklarının en güzel aktivitelerinden biri de buz gibi sularında yüzmek. Kimi eyalet parklarındaki upuzun kumsallar insana göl kenarında olduğunu unutturacak kadar güzeller. Sularının denizden tek farkı ise sadece tuzlu olmamaları.

Kanada mevsimleri

Grotto

Toronto şehir merkezinde festivallerin coşkusunu yaşamak, şehir dışındaki güzel yerleşimlere gitmek, eyalet parklarında ise vahşi doğayla baş başa olmak Kanada’nın zenginlikleriyle tanışmak için çok güzel bir fırsat. Parklarda toprağı koklamak, kano yaparken sessizliğin sesini dinlemek ve kumsallarda güneşlenmek insanı bambaşka boyutlara götürüp huzuru yaşamalarını sağlıyor Kanada’da…