Gatineau Park, Kanada’nın Québec eyaletinin Outaouais bölgesinde 361 km²’ye yayılan bir park. Canadian Shield’ın St. Lawrence Lowlands ile, Ottawa Nehri’nin Gatineau Nehri ile birleştiği noktada yer alıyor. Kendine özgü ve zengin ekosistemi nedeniyle burası oldukça fazla turist çekiyor.

Québec Parkları - Gatineau Park

Québec Parkları

Parka gelince içindeki Mackenzie King Estate’de bütün gününüzü geçirebilirsiniz. Köşke ilk girdiğiniz anda kendinizi 1900’lü yılların başlangıcına gitmiş gibi hissedeceksiniz. Köşkün içindeki yazlık evlerde bütün aileye hitap edecek sergileri gezebilirsiniz. Bahçesinde gezinebilir ya da verandasındaki Mackenzie King Tearoom’da çayınızı / kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Mackenzie King Tearoom deyip geçmeyin! Burada resepsiyonlar veriliyor, düğün törenleri düzenleniyor.

Québec Parkları – Gatineau Park

Parkta kışın kros kayağı (cross-country skiing) yapabilir, kamp alanlarında çadırınızı kurabilirsiniz. Yani burası dört mevsim gelebileceğiniz bir yer.

Québec Parkları - Gatineau Park

Québec Parkları

Québec Parkları - Gatineau Park

Québec Parkları

Benim buraya geliş hikâyemse enteresan. Şükran günü tatilinde Taipan Tours ile Toronto‘dan daha önce hiç görmediğim Mt. Tremblant‘a gitmeğe karar verdim. Kendim kayak merakım olmadığından methini cok duyduğum bu ünlü kayak merkezine hiç gitmemiş, hep listemin sonuna atmıştım. Meğer ne kadar yanılmışım. Turun ilk durağıysa sürpriz bir şekilde Gatineau Park oldu.

Québec Parkları

Bana verilen tur programında adı geçmeyen parkı görünce anladım ki burası aslında kesinlikle keşfedilmesi gereken bir yer. Geçirdiğimiz bir kaç saat bana yetmedi. Ama Québec eyaletinin güzelliğini burada görebildiğim için de çok mutlu oldum.

Québec Parkları - Gatineau Park

Québec Parkları

Québec eyaleti, Kanada‘nın en güzel eyaletlerinden biri. Gatineau da o eyaletin içindeki en güzel parklardan biri. Québec eyaletini ziyaret edenlerin burayı mutlaka gezi rotalarına almasında fayda var.