Prince Edward County bölgesinde yer alan Sandbanks Eyalet Parkı, Ontario Eyalet Parkları‘nın en popülerlerinden birisidir. Ontario Gölü kıyısındaki bu parka Toronto’dan arabayla 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Park dünyanın en büyük kum tepelerine ev sahipliği yapar. Yürüyüş yolları boyunca bu kum tepeleri görürsünüz. Parkın içindeki 3 kumsal Kanada’nın en iyi kumsalları arasında sayılır. Burası ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kuşların göç yolu üzerindedir. Price Edward County’nin başlangıç noktasında olduğundan bölgedeki bisiklet turlarına katılabilir, şaraphaneleri ziyaret edebilirsiniz.

Sandbanks Eyalet Parkı hakkında bilgiler

Sandbanks Eyalet Parkı’nda 5 kamp alanında 500 arabalık kamp yeri var. Doğu Göl bölümünde Outlet River A & B, Cedars, Batı Göl bölümünde Richardson ve Doğu-Batı Göl arasında Woodlands Campground var. Parktaki kamp yerleri sahile biraz uzak ancak kumsal inanılmaz güzel olduğu için burası oldukça popüler. Özellikle de kum tepeleri arasında kalan kamp yerleri aylar öncesinden rezerve ediliyor. Parka geldiğinizde “first come-first serve” (ilk gelen ilk alır) rezervasyon yapabileceğiniz kamp alanları da var ama bunlar için sabah erkenden orada olmanız şart.

Ontario

Sandbanks Provincial Park Kaynak:Wikipedia (By Shawn M. Kent – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74378643)

Parkın içinde 2 şale kiralanıyor: Maple Rest Guest House and Jacques Family Cottage. Bunların ikisinde de minimum 2 gece konaklama şartı var. İkisinin de birkaç odası, şöminesi, mutfağı ve TV’si var.

Akdeniz özlemini gidermek, kumsalda güneşlenmek ve pırıl pırıl sularda yüzmek için Sandbanks Eyalet Parkı’na mutlaka gelmelisiniz. Kanada’ya göç etmeden önce böylesine güzel bir kumsalla karşılaşacağımı tahmin bile edemezdim ama artık biliyorum…