Ontario Eyalet Parkları içinde en etkileyici kano rotasına sahip olan park Sauble Falls Eyalet Parkı’dır. Bu parkta Rankin Nehri boyunca kano gezisi yapabilir, etrafınızdaki yeşillikleri seyrederken doğayla bütünleşebilirsiniz. Sauble Falls Eyalet Parkı, Sauble Beach (Kumsal) ve Bruce Peninsula (Yarımadası)’nı ziyaret etmek isteyenler için de ideal bir noktada yer alıyor.

Ontario Eyalet Parkları

Burası Toronto’nun 3 saat batısında yer alıyor. Lake Huron kıyısındaki bu parka sırf kano yapmak için bile gelebilirsiniz. Park girişinden kano, kayak ve su bisikleti kiralayabilirsiniz.

Ontario Eyalet Parkları

Parkta 2 grup kamp alanı var. Birinde 15-20 kişi kalabilirken diğerinde 30-40 kişi kalabiliyor.

Sauble Falls

Ontario Eyalet Parkları

Sauble Falls Eyalet Parkı’nda özellikle büyük gölde değil de nehirde kano yaptığım için çok keyif aldım. Manzara inanılmaz güzel olunca burası bana kano yapmayı sevdirmişti.

Nehirde kano yapmanın en büyük avantajı nedir diye soracak olursanız iki yanınızdan da manzara izleme şansına sahip olmanız diyebilirim. Ne kadar ilerlerseniz ilerleyin her iki yanınız da her zaman ağaçlarla çevrili oluyor. Yani siz nehirde süzülürken doğa da bir yandan sizi sürekli sarıp sarmalıyor. Oysa büyük gölde öyle mi? Kıyıdan açıldığınızda yalnızsınız. Hatta belki de karaya ayak basacak yere çok uzaktasınız.

Ontario Eyalet Parkları

Sauble Falls Eyalet Parkı’nda 10 km uzunluğundaki kano rotasını akıntıyı izleyerek yaklaşık 3,5 saatte tamamlıyorsunuz. Rankin Nehri’ni izleyerek şelalenin üzerindeki köprüye ulaşıyorsunuz.

Sauble Falls

Ontario Eyalet Parkları

Parkta yürüyüş yolu da var. 2,5 km uzunluğundaki yürüyüş yolu kum tepeleri üzerinden geçiyor. Bu yol üzerinde bisiklete binmek yasak. Bisiklete binmek istiyorsanız parkın içindeki asfalt yolda binebilirsiniz.

Sauble Falls

Ontario Eyalet Parkları

Parkın plajı ise incecik kumlarıyla Toronto yakınlarında gidilebilecek en güzel yerlerden birisi. Yine de eğer Huron Gölü’ne sadece yüzmek için gideceksem Pinery Eyalet Parkı‘nı tercih ederim.

Ontario Eyalet Parkları

Hafta sonları kamp, kano ve yüzme aktivitelerini yapmak için Sauble Falls Eyalet Parkı’na gitmenizi öneriyorum. Ben beğendim. Eminim siz de beğeneceksiniz.