Collingwood, Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan bir kasaba. Adını en çok eyaletin kayak merkezi Blue Mountain’a ev sahipliği yapmasıyla duyuruyor. Simcoe County’de yer alan Collingwood, Nottawasaga Koyu’nda Georgian Bay’in güney ucunda yer alıyor.

Collingwood 2 aylık Türkiye maceramın ardından Toronto’ya ayak basar basmaz ayağımın tozuyla gittiğim ilk yer oldu. 1 gün önce 10.000 km aşarak Türkiye’den gelmiş olmam ve jetlag durumları bana mısın demedi. Sevgili arkadaşım Tolga’yla buluşup kasabayı ve sevimli kayak merkezini keşfe çıktık.

Collingwood gezilecek yerler

Collingwood gezilecek yerler demek aslında öncelikle Blue Mountain demek.

Blue Mountain

Blue Mountain kayak merkezi, Pocono Dağları’nın eteklerinde ve Lehigh Vadisi kenarında yer alıyor. 23 kayak pisti ve 7 lifti var.

Collingwood

Blue Mountain

Collingwood

Blue Mountain

Collingwood

Blue Mountain

Collingwood

Blue Mountain

Kayak sporuna pek merakım olmadığından Toronto’ya en yakın bu popüler kayak merkezine hiç gelmemiştim. Halbuki buranın kasabası gerçekten de oldukça sevimli. Québec eyaletindeki Mont Tremblant‘ın mini versiyonu olan yer, sadece kayak sporu için değil, bahar ve yaz mevsimlerinde yürüyüş ve doğa sporları yapmak ve de kasabasında alışveriş için bile gelinmesi gereken bir kasaba.

Blue Mountain

Blue Mountain

Blue Mountain

Scenic Caves

Scenic Caves, mağara keşfetmeyi sevenlerin bayılacağı bir yer.

Scenic Caves

Scenic Caves’deki kayalıklar ve mağaralar Ordovisiyen dönemine tarihleniyor. Yani neredeyse 450 milyon yaşındalar. Buradaki tortul tabakaları milyonlarca yıldır süregelen basınç, ısı ve kimyasal reaksiyonlar nedeniyle taşlaşmış. Yaşanan buzullar, hava koşulları ve dalgalar da mağaraları şekillendirmiş.

Collingwood – Scenic Caves

Scenic Caves, kayak merkezinin neredeyse dibinde bulunuyor. Mini Kosta Rika dediğim bu yerde zip-line (ağaçlar üzerinde halatlara takılarak yapılan kayış) ve de ağaçlar üzerindeki asma köprüde yürüyüş imkânı var. Burada çocuklar için de pek çok aktivite mevcut.Collingwood doğaseverler ve maceraperestler için oldukça güzel bir yer. Hele hele Toronto’da yaşayanların hafta sonlarında burayı kaçırmaması lazım.