Orta Amerika’nın en güvenli ülkesi olan Costa Rica (Kosta Rika), sıra dışı bulut ormanları, volkanik dağları, mükemmel doğasının yansıması olan hayvanları, adrenalin yüklü zip-line tarzı aktiviteleri ve eşsiz plajları ile maceraperestleri kendine çekmeyi başaran bir ülke. Siz de alışılmışın dışında bir tatil arıyorsanız, Kosta Rika’yı ilk sıralara alabilirsiniz.

Kosta Rika harita Kaynak:Wikipedia (By Addicted04 – Own work with Natural Earth DataThis W3C-unspecified vector image was created with Inkscape., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20240274)

Kristof Kolomb’un 1502’de buraya gelişi ile birlikte ülkede İspanyol kolonyal dönemi başlamış. Ülke 15 Eylül 1821 tarihinde İspanya’dan bağımsızlığını ilan etmiş. Ancak Kosta Rika daha sonra Meksika’ya bağlanmış. Kısa süren bu bağlılık 1 Temmuz 1823’te sona ermiş. Daha sonra Orta Amerika Birleşik Devletleri’ne dâhil olmuş. Devletler topluluğu 21 Mart 1847’de dağılınca yeniden bağımsızlığını kazanmış.

Kosta Rika’yı kuzey doğudan güney batıya birkaç yanardağ zinciri çevreliyor. Cordillera Tilaran, Cordillera Guanacaste, Orta Cordillera ve ülkenin 3.819 metre ile en yüksek tepesi Cihirippo’nun bulunduğu Cordillera Talamanca. Dağların doğusunda Karayip düzlükleri, batısında Büyük Okyanus kıyıları uzanıyor.

Kosta Rika yüzölçümünün % 55’i ağaçlıklar, korular ve tropikal yağmur ormanlarıyla kaplı. Bu ormanlarda ekonomik yönden büyük önem taşıyan meşe, maun, sedir, rosvud ağaçları çoğunlukta. Karayip kıyılarında hurma ağaçlarına, batı kıyılarında da mangrovlara rastlanıyor. Ülkenin çeşitli yörelerinde maymun, bradypus ve jaguar gibi hayvanlarla çeşitli böcek türleri yaşıyor.

Kosta Rika

Çoğu Kanadalı, Kanada’nın uzun ve bitmek bilmeyen kışından kaçmak için kendilerine sıcak iklimlerde bir ülke arıyor. Bir kısmı da İspanyolca’da “Zengin Sahil” anlamına gelen Kosta Rika’ya yerleşiyor.

Kosta Rika

Kosta Rika’ya vize almak gerekiyor mu?

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Kosta Rika vizesinden muaf.

Kosta Rika’ya nasıl gidilir?

Kosta Rika’ya direkt uçuş bulunmuyor. En çok San Jose ve Liberia’ya uçuş gerçekleşiyor. Uçuş süresi ve beklemelerle birlikte yolculuk en az 20 saat sürüyor.

Ülkede yaz / kış mevsimi yok. Onun yerine yöre halkının yeşil mevsim dediği yağmur mevsimi ve kuru mevsim var. Zaten zengin biyolojik çeşitliliği, yaşamaya elverişli iklimi ve bereketli toprağı nedeniyle çoğu yazar tarafından burası cennet olarak tanımlanıyor.

Kosta Rika

Manuel Antonio

Kosta Rika gezilecek yerler

Kosta Rika turu yapmaya niyetliyseniz ilk olarak rota belirleniz gerekiyor.

Orta Amerika’da bulunan Kosta Rika, Kuzey Atlantik’te Karayip Denizi ve Kuzey Pasifik Okyanusu’nun birleştiği bir ülke. Okuduğum kaynaklar genelde Pasifik kıyılarının daha güzel olduğunu, en çok görülmesi gereken yer olarak da Arenal Volkanı, Monteverde ve Manuel Antonio’yu tavsiye ediyordu. Ben de gezi planımı bu doğrultuda yaptım.

Kosta Rika harita Kaynak:Wikipedia (By OCHA, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32235509)

Ancak bulduğum hesaplı uçak bileti San Jose yerine Liberia’ya olunca tatil programım değişti. Çok istememe rağmen Manuel Antonio’yu listeden çıkarmak durumunda kaldım. Çünkü eğer oraya gidersem dönüş uçağım için Liberia’ya yetişmem mümkün değildi. Onun yerine havalimanı yakınındaki Playa Hermosa’da kalmaya karar verdim. Playa Hermosa’nın turistik olmayan bir plajı vardı . Ben de 4 günlük koşuşturmacalı bir programın ardından 2 gün plajda dinlenmiş olacaktım. Yalnız Manuel Antonio’ya gidememek hiç hoşuma gitmemişti. Sırf orası için bir Kosta Rika turu daha planlamalıydım. Buraya gittiğimde de tavsiye edilen otel La Posada Private Jungle Bungalows’da kalmayı şimdiden kafaya koymuştum.

Kosta Rika

Playa Hermosa’da gün batımı

Kosta Rika’da ulaşım

Ulaşımı araba kiralayarak yapmayı düşünmüştüm. Ancak okuduğum web sayfaları ve kitaplarda araba kiralamak çok tavsiye edilmiyordu. Güvenlik açısından hiç sorun yoktu. Ancak yol bulmak ve delik deşik yollarda araba kullanmak düşünülürse araba kiralamak çok da iyi bir alternatif değildi. Ben de araba kiralamak yerine bir turist otobüs şirketi ayarlamaya karar verdim.

Kosta Rika’da turist otobüsleri yolcuları otellerinden alıp varış yerindeki otellerine bırakıyorlar. Bu sadece yoldan çok uzakta kalan oteller için geçerli değil. En ilginci de otobüslerin kalkış saatinden erken gelmeleri. Kalkış saatinden en az yarım saat önce otobüste hazır bekliyor olmalısınız.

Benim yazıştığım şirketler de bunlar:

Interbus

Kosta Rika turumda bu şirketle Liberia – Arenal Volkan, Arenal Volkan – Monteverde, Monteverde – Playa Hermosa güzergâhlarında seyahat ettim. Üstelik 3 güzergâh yaptığımdan üçüncü güzergâhtan ücret almadılar. 2 alana 1 bedava muhabbeti. Sonuçta toplam maliyet, araba kirasına göre çok daha ucuz oldu. Rahatlığı da cabası.

Costa Rica shuttle

Bu otobüsle Playa Hermosa’dan havaalanına özel servisle gittim. Interbus’ın sabah servisi yoktu. O nedenle bu firmanın özel servisinden faydalandım.

Gray Line

Bu şirketle çalışmadım ama çalışan arkadaşlarım çok memnun kaldı. O nedenle bu listeye ekledim.

Kosta Rika rotasını belirlemiş, uçak, otel ve ülke içinde otobüs rezervasyonlarını yapmıştım. Sıra gideceğim günü beklemeye kalmıştı.

Adrenalin yüklü Kosta Rika tatilim en unutulmaz tatillerimden biridir. Hem yağmur ormanları hem plajlar hem volkanlar derken burası korku ve heyecanı bende birleştirmeyi başaran nadir yerlerden biri olmuştur.

Burası eşsiz güzellikte doğası olan bir ülke. Maalesef Kanadalılar’ın ve Amerikalılar’ın akınına uğruyor ama onlarda da doğayı koruma bilinci olduğu için bu güzel ve bakir dokusunu hiç bir zaman kaybetmeyeceğini umut ediyorum.