Orta Amerika’nın en güvenli ülkesi olan Costa Rica (Kosta Rika); sıra dışı bulut ormanları, volkanik dağları, mükemmel doğasının yansıması olan hayvanları, adrenalin yüklü zip-line tarzı aktiviteleri ve eşsiz plajlarıyla maceraperestleri kendine çekmeyi başaran bir ülke. Eğer siz de alışılmışın dışında bir tatil arıyorsanız, Kosta Rika’yı gezi listenizde ilk sıralara alabilirsiniz.

Kosta Rika harita Kaynak:Wikipedia (By Addicted04 – Own work with Natural Earth DataThis W3C-unspecified vector image was created with Inkscape., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20240274)

Kristof Kolomb’un 1502’de buraya gelişiyle birlikte ülkede İspanyol kolonyal dönemi başlamış. Ülke 15 Eylül 1821 tarihinde İspanya’dan bağımsızlığını ilan etmiş ancak daha sonra Meksika’ya bağlanmış. Kısa süren bu bağlılık 1 Temmuz 1823’te sona ermiş. Daha sonra Orta Amerika Birleşik Devletleri’ne dâhil olmuş. Devletler topluluğu 21 Mart 1847’de dağılınca yeniden bağımsızlığını kazanmış.

Kosta Rika’yı kuzeydoğudan güneybatıya birkaç yanardağ zinciri çevreliyor; Cordillera Tilaran, Cordillera Guanacaste, Orta Cordillera ve ülkenin 3.819 metreyle en yüksek tepesi Cihirippo’nun bulunduğu Cordillera Talamanca. Dağların doğusunda Karayip düzlükleri, batısında Büyük Okyanus kıyıları uzanıyor.

Kosta Rika yüzölçümünün % 55’i ağaçlıklar, korular ve tropikal yağmur ormanlarıyla kaplı. Bu ormanlarda ekonomik yönden büyük önem taşıyan meşe, maun, sedir, rosvud ağaçları çoğunlukta. Karayip kıyılarında hurma ağaçlarına, batı kıyılarında da mangrovlara rastlanıyor. Ülkenin çeşitli yörelerinde maymun, bradypus, jaguar gibi hayvanlar ve çeşitli böcek türleri yaşıyor.

Tukan

Çoğu Kanadalı, Kanada’nın uzun ve bitmek bilmeyen kışından kaçmak için kendilerine sıcak iklimlerde bir ülke arıyor. Bir kısmı da İspanyolca’da “Zengin Sahil” anlamına gelen Kosta Rika’ya yerleşiyor.

Kosta Rika’ya vize almak gerekiyor mu?

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Kosta Rika vizesinden muaf.

Kosta Rika nerede? Kosta Rika’ya nasıl gidilir?

Orta Amerika’da bulunan Kosta Rika, Kuzey Atlantik’te Karayip Denizi ve Kuzey Pasifik Okyanusu’nun birleştiği bir ülke.

Kosta Rika’ya direkt uçuş bulunmuyor. En çok San Jose ve Liberia’ya uçuş gerçekleşiyor. Uçuş süresi ve beklemelerle birlikte yolculuk en az 20 saat sürüyor.

Zengin biyolojik çeşitliliği, yaşamaya elverişli iklimi ve bereketli toprağı nedeniyle çoğu kişi burayı cennet olarak tanımlanıyor. Ülkede yaz / kış mevsimi yok. Onun yerine yöre halkının yeşil mevsim dediği yağmur mevsimi ve kuru mevsim var.

Kosta Rika gezilecek yerler

Kosta Rika turu yapmaya niyetliyseniz ilk olarak rota belirleniz gerekiyor. Eğer gezinize UNESCO Dünya Miras listesindeki yerleri eklemek istiyorsanız; Talamanca Sıradağları-La Amistad Koruma Alanları / La Amistad Millî Parkı (Doğa), Cocos Adası Millî Parkı (Doğa), Guanacaste Koruma Bölgesi (Doğa), Diquís’in Taş Küreleriyle Kolomb Öncesi Şeflik Yerleşimleri (Kültür) bölgelerini gezi programınıza dâhil edebilirsiniz.

Kosta Rika harita Kaynak:Wikipedia (By OCHA, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32235509)

Ülkenin Pasifik kıyısı, Karayip Denizi tarafına göre daha çok beğeniliyor. En çok görülmesi gereken yerler arasında da Arenal Volkanı, Monteverde, Manuel Antonio tavsiye ediliyor.

Kosta Rika

Manuel Antonio – Maymun

Kosta Rika

Manuel Antonio – Sloth

Ülkede ulaşım için araba kiralamak çok tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni de delik deşik yollar ve yol bulmanın zorluğu. Ülke oldukça güvenli olduğu için turist otobüs şirketleriyle ulaşımı sağlamak oldukça iyi bir alternatif. Turist otobüsleri yolcuları otellerinden alıp varış yerindeki otellerine bırakıyorlar. Bu sadece yoldan çok uzakta kalan oteller için geçerli değil. En ilginci de otobüslerin kalkış saatinden erken gelmeleri. Kalkış saatinden en az yarım saat önce otobüs için hazır bekliyor olmalısınız.

Kosta Rika turumda Interbus şirketiyle Liberia – Arenal Volkan, Arenal Volkan – Monteverde, Monteverde – Playa Hermosa güzergâhlarında seyahat ettim. Üstelik 3 güzergâh yaptığımdan üçüncü güzergâhtan ücret almadılar.

Playa Hermosa’dan havaalanına giderken Interbus’ın sabah servisi yoktu. O güzergâhta Costa Rica Shuttle şirketinin özel servisiyle gittim.

Gray Line şirketiyle çalışan arkadaşlarım da çok memnun kaldı.

San José

Başkent San José, tasarım dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programına dâhil.

Manuel Antonio Millî Parkı

Manuel Antonio Millî Parkı, muhteşem bir flora ve faunaya sahip. Parka belli miktarda kişinin girişine izin veriliyor, o nedenle parkın web sayfasından online olarak biletlerinizi almanızı öneririm. Burada sloth, maymun, yılan gözlemi yapabilir, 20 dakikalık yürüyüşle Kosta Rika’nın en güzel sahili kabul edilen Espadilla Beach ve Manuel Antonio Beach’e gidip incecik bembeyaz kumların tadını çıkarabilirsiniz. Parkın hemen çıkışındaki turistik kasabada da keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Burada La Posada Jungle Hotel’de konaklayabilirsiniz.

Kosta Rika

Manuel Antonio

Arenal Volkanı

Arenal Volkanı, Kosta Rika kuzey bölgesinin alçak arazileri içinde yer alıyor. Arenal Volkanı’nın bulunduğu bölge sadece volkan ziyaretiyle değil, bulut ormanlarının içinde yer alan yürüyüş ve zip-line aktiviteleriyle de haklı bir şöhrete sahip. Arenal Volkanı 1968 yılından 2010 yılına kadar düzenli olarak çok miktarda lava, gaz ve kül yaydı. 2010’ya kadar Kosta Rika’nın en aktif yanardağı olan Arenal Volkanı artık belirsiz bir dinlenme evresinde. Şimdilik çok sevilen patlamaları izlenemiyor. Ancak bu durum aylar veya yıllar içinde değişebilir. Yine de patlamadığı zamanlarda bile volkan hâlâ sislerin ardından çapkınca göz kırpmaya devam ediyor.

Arenal Volkan

Monteverde

Kosta Rika turu sırasında adrenalin dolu aktiviteler yapmak ve doğayla bütünleşmek istiyorsanız; bulut ormanları, kahve tarlaları, maymunlar, dost canlısı yerlilerle süslenen Monteverde yol koşulları nedeniyle ülkenin belki en zor ulaşılan ama aynı zamanda en eşsiz yerlerinden biri.

Kosta Rika

Monteverde – Santa Elena Reserve

La Amistad Millî Parkı

La Amistad Millî Parkı, Kosta Rika’nın en büyük parkı. Ülkenin diğer tüm parklarından daha fazla bakir ormana sahip olan La Amistad Millî Parkı’nda Kosta Rika’da bulunan toplam türlerin yaklaşık ⅔’ünün yaşadığı tahmin ediliyor. Talamanca Sıradağları-La Amistad Koruma Alanları / La Amistad Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Pittier – La Amistad Millî Parkı

Cocos Adası

Cocos Adası, Büyük Okyanus kıyısından yaklaşık 550 kilometre uzakta bulunuyor ve nüfus barındırmıyor. Burası özellikle tüplü dalış meraklıları tarafından tercih ediliyor. Cocos Adası Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Cocos Adaları Millî Parkı – Çekiçkafa köpekbalığı

Guanacaste

Guanacaste’de sakin bir tatil geçirebileceğiniz gibi adrenalin dolu aktiviteler de yapabilirsiniz. Playa Hermosa’da zip-line, ATV, ata binme ve katamaran turlarına katılabilirsiniz. Daha iç kesimlerde, şelalelere, vahşi yaşam rehabilitasyon merkezlerine, kaplıcalara ve çamur banyolarına götüren günlük geziler bulabilirsiniz. Birkaç saatlik sürüş mesafesindeki millî parklar Las Baulas Ulusal Deniz Parkı (mevsimsel kaplumbağa izleme), Rincon de la Vieja (volkanik özellikler), Palo Verde (nehir teknesi turları), Santa Rosa (tarihi savaş alanı ve yürüyüşü) ve Lomas Barbudal (bir nehir ve şelalenin bulunduğu rezerv gezileri yapabilirsiniz. Guanacaste Koruma Bölgesi, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Kosta Rika

Playa Hermosa’da gün batımı

Adrenalin yüklü Kosta Rika tatilim en unutulmaz tatillerimden biridir. Hem yağmur ormanları hem plajlar hem volkanlar derken burası korku ve heyecanı bende birleştirmeyi başaran nadir yerlerden biri olmuştur.

Burası eşsiz güzellikte doğası olan bir ülke. Maalesef Kanadalılar’ın ve Amerikalılar’ın akınına uğruyor ama onlarda da doğayı koruma bilinci olduğu için bu güzel ve bakir dokusunu hiç bir zaman kaybetmeyeceğini umut ediyorum.