Kosta Rika’nın verimli kuzey bölgesinin alçak arazileri içinde yer alan Arenal Volkanı, ülkeye seyahat ettiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer. Arenal Volkanı’nın bulunduğu bölge sadece volkan ziyaretiyle değil, bulut ormanlarının içinde yer alan yürüyüş ve zip-line aktiviteleriyle de haklı bir şöhrete sahip. Arenal Volkanı 1968 yılından 2010 yılına kadar düzenli olarak çok miktarda lava, gaz ve kül yaydı. 2010’ya kadar Kosta Rika’nın en aktif yanardağı olan Arenal Volkanı artık belirsiz bir dinlenme evresinde. Şimdilik çok sevilen patlamaları izlenemiyor. Ancak bu durum aylar veya yıllar içinde değişebilir. Yine de patlamadığı zamanlarda bile volkan hâlâ sislerin ardından çapkınca göz kırpmaya devam ediyor.

Arenal Volkan

Şimdi Liberia’dan sonra geldiğim bölgedeki maceramdan biraz bahsedeyim.

Turist otobüsüyle geldiğim La Fortuna’da ilk olarak otelim Montana de Fuego Resort and Spa’ya yerleştim. Otobüsler o kadar dakik çalışıyordu ki saat 13:00’te otele vardım. 13:15’te Sky Adventures otobüsüyle Arenal Parkı’ndaki bulut ormanına gittim.

Arenal’da gezilecek yerler listesi

Gelin, Kosta Rika‘nın bu özel yerinde gezilecek yerler listesine bir göz atalım:

Arenal Parkı

Bu parkta teleferik (Skay Tram), zip-line (Sky Trek) ya da asma köprülerde yürüyüş (Sky Walk) turları yapılıyor. Bense parkın içindeki asma köprülerde rehbersiz yürüyüş yapmaya karar verdim. İlk defa bulut ormanında yürüyüş yapıyordum. Oldukça heyecanlıydım. Özellikle rehbersiz yürüme fikri hiç ama hiç hoşuma gitmemişti. Yine de cesur davrandım.

Arenal

Arenal Parkı

Başlangıçta oldukça korktum. Sanki hep ağaçlardan kafama doğru yılanlar sarkacak zannediyordum. Ancak neredeyse birkaç kuş dışında hiç hayvan görmedim. Hayvanlar yürüyüş yoluna çıkmıyor, kendilerini kamufle etmeyi de çok iyi beceriyorlardı.

Arenal Parkı’nda asma köprüler yer seviyesinde gözükse de aslında oldukça yüksekteler

Asma köprüde yürümek çok heyecan vericiydi. Ormanın üstünde sabit olmayan ve de hızlı yüründüğünde sallanan bir köprünün üzerinde yürümek biraz adrenalin yüklemesi yaptı. Köprünün kenarına tutunup aşağıya korka korka bakmak bile oldukça heyecanlıydı. Bu anlar gezimin en can alıcı anları olmuştu.

Park ve asma köprüler

Ağaçlara bakıldığında ne ağacı olduğunu anlamak mümkün değildi. Çok değişik bitkiler birbirinin içine girmişti. Asıl ağacın hangisi olduğu anlaşılmıyordu bile. Ben 10 çeşit bitkiyi iç içe geçmiş saydım. Fazlası bile vardır.

3 saatlik yürüyüşten sonra parktan ayrıldım. İlk günümü yılanlar ısırmadan atlatmıştım.

Otele varır varmaz Sky Adventures otobüsüne binip Arenal Parkı’ndaki bulut ormanına gittiğim için odama yerleşememiştim. Döndüğümde ne göreyim? Harika bir yerde kalacaktım.

Arenal

La Fortuna’da Montana de Fuego Resort and Spa

Kalacağım kabin volkanın tam karşısında küçücük bir evdi. Kabinin içi çok güzeldi. Manzarası harikaydı. Sadece odanın ön kısmı yola baktığı için biraz gürültülü oluyordu. Bu bile beni rahatsız etmedi. Benim için tek eksiklik buraya gelirken volkanın lavlarını ve gaz püskürmesini görmeyi hayal etmeme rağmen görememek oldu. Yöre halkı volkanın hâlâ aktif olduğunu söylemesine rağmen ben yanardağa ait birşey görmediğimden pek de söylenilenlere inanmadım. Zaten sonradan öğrendim ki volkan 2010 yılından beri derin bir uykuda.

Cano Negro

Ertesi gün tam günlük Cano Negro turuna katıldım. Burası Nikaragua sınırına yakın bir vahşi doğa parkı. Arenal’a 2 saat uzaklıktaki parkta adını bir türlü öğrenemediğim pek çok çeşit kuş, timsah, yılan, iguana ve maymun görmek mümkün. Botla gezdiğimiz nefis manzaralı bu nehir turunu oldukça beğendim. Ayrıca hayvanları bu kadar yakından görebildiğim için çok heyecanlıydım.

Cano Negro turu

Bot turu sonrası harika bir öğlen yemeği yedim. Canoe Aventura harika bir tur organize etmişti.

Cano Negro

La Fortuna Şelaleleri

Bölgenin en çok tavsiye edilen turu 1  tam günlük La Fortuna Şelaleleri kombinasyon turu. Bu tur asma köprülerde 3 km yürüyüş, La Fortuna Şelaleleri (Fodor tarafından görülmesi tavsiye ediliyor), öğlen yemeği, Arenal Volkanı bulut ormanında lav görülen yere yürüyüş (ama zaten artık lav yok), Tabagon termal tesislerine giriş ve açık büfe akşam yemeğini kapsıyor.

La Fortuna Şelaleleri

Arenal Volkanı – Nuevo Arenal Otelleri

La Fortuna’ya gelmeden önce konaklamak isterseniz bu bölgede kalabilirsiniz. Buranın parka uzaklığı 35 dakika.

  • Chalet Nicholas. Fodor’un tavsiye ettiği bir otel, fakat La Fortuna’ya biraz uzak kaldığı için burada kalmadım. Trip advisor’dan yüksek değerlendirme almış.
  • Villa Decarey. Fodor’un tavsiye ettiği bir otel, fakat La Fortuna’ya biraz uzak kaldığı için burada kalmadım. Trip advisor’dan yüksek değerlendirme almış.

La Fortuna Otelleri

  • Leaves and Lizards. Trip advisor’dan yüksek değerlendirme almış. Benim tercihim bu evi tutmaktı, ama en az 3 gece tutulabildiği için vazgeçtim.
  • Three Houses Hotel. Trip advisor’dan yüksek değerlendirme almış.
  • Montanade Fuego. Fodor’un tavsiye ettiği bir otel. Burada kaldım. Oldukça sevimli ve tavsiye edebileceğim bir otel.

Boca Tapada Otelleri

  • Maquenque Eco Lodge. Burası Canoa Aventura turu tarafından tavsiye edildi. Bir dahaki gezimde burada kalmayı planlıyorum.

Eşsiz doğa, bol adrenalin derken insan daha ne isteyebilir ki? En azından benim seyahatlerimde bunlar çok önemli. O nedenle Kosta Rika turumda Arenal Volkanı benden tam puan aldı.

Arenal Volkan

Keşfetmeniz dileğiyle…