Kosta Rika, zengin biyolojik çeşitliliği, yaşamaya elverişli iklimi ve bereketli toprağı nedeniyle çoğu yazar tarafından cennet olarak tanımlanıyor. Batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda ise Atlantik Okyanusu uzanan ülkenin kuzey batısında yer alan Guanacaste eyaleti ise keşfedilmeyi hak eden bir bölge. Guanacaste özellikle plajları ile herkesi kendisine hayran bırakan bir yer.

Guanaste gezilecek yerler

Guanacaste gezilecek yerler listesine bir göz atalım:

Liberia

Liberia, Guanacaste eyaletinin en büyük şehri ve başkenti. Ülkenin başkenti San José’nin 215 km kuzey batısında yer alıyor.

Liberia Kaynak:Wikipedia (By Tizianok – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4379859)

Burası benim de Kosta Rika’da ilk ayak bastığım şehir. Ayrıca beni ülkenin değişik uygulaması ile tanıştıran yer. Şöyle ki: Burada yolcuları havalimanından çıkarken x-ray’den geçiriyorlar. Benim sırasına girdiğim x-ray cihazı bozuldu. Bu nedenle de dışarı çıkmam 1 saati geçti. 5 saatlik uçuşun ardından ilk gecemin başlangıcı bir miktar zorlu olmuştu.

Otel olarak havalimanına çok yakın olan Liberia Hilton Garden Inn’i seçtim. Gece saatlerinde buraya turist otobüsleri çalışmadığı için ulaşımı otel müdürü sayesinde ayarladım. Bir şoför geldi ve beni havalimanından alıp otelime götürdü. Siz de otel müdüründen yardım almak isterseniz iletişim bilgileri aşağıda:

Allan Chevez Ch. Front Office Manager /  web: www.liberiaairport.hgi.com / ☎ (506) 2690-8888

Playa Hermosa

Guanacaste bölgesinde rahatlamak için en iyi yerlerden birisi Playa Hermosa. Kuzey Pasifik kıyılarındaki bu küçük yerleşim, huzurlu atmosferi ile özellikle sakinlik sevenlerin gelmek için can attığı bir yer.

Bu arada ülkenin Jaco, Santa Teresa ve Uvita’da Playa Hermosa adında birkaç plajı var. Ancak ben bu yazımda Playa Hermosa Guanacaste (bazen Playa Hermosa GTE olarak da adlandırılıyor)’dan bahsediyorum. Burası Liberya Uluslararası Havalimanı (Daniel Oduber Quiros International Airport)’na 45 dakika uzaklıktaki yerleşim.

Monteverde’den sonra Kosta Rika turumun son durağı olan Playa Hermosa’ya geldim. Playa Hermosa – Monteverde yolculuğum delik deşik yollarda, iç organlarımı yerinden oynatarak geçti. Bir yandan da seyahatin en zorlu kısmı bittiği için bir o kadar mutluydum. Öğlene doğru Villa Belmar’a vardım.

Burası hiçbir lüksü olmayan ama Pasifik Okyanusu’na sıfır bir oteldi. Bana da okyanus manzaralı 2 odalarından birini vermişlerdi. Odada dalgaların sesini dinleyerek uyanmanın harika olacağını hayal ederek sahile indim.

Kosta Rika

Guanacaste – Playa Hermosa’da Villa Belmar

2 km uzunluğundaki palmiye ve incir ağaçlarıyla süslü sahilde tek memnun olmadığım şey siyah renkli kumlardı. Çünkü burası volkanik kumlarla kaplıydı. Beyaz kumu olmayan, simsiyah kumlu bu sahil kasabası hiç turistik bir yer değildi (ki benim istediğim de aslında sakinlikti). Burada benim dışımda gördüğüm birkaç kişi hafta sonu kaçamağı yapmış olan Kosta Rikalılar’dı. Gün boyunca saatlerce sahilde yürüdüm, okyanusta yüzdüm, herkes gibi deniz kabuğu topladım ve muhteşem gün batımını izledim.

Guanacaste – Playa Hermosa’da gün batımı

Catalina ve Bat Adaları

Eğer tüplü dalış yapmak isterseniz bu adalarda mantalar, resif köpekbalıkları ve boğa köpekbalıkları ile yakınlaşabilirsiniz.

Playa Hermosa aktiviteleri

Eğer Guanacaste’de aradığınız sadece sakinlik değilse Playa Hermosa’da zip-line, ATV, at binme ve katamaran turlarına katılabilirsiniz. Daha iç kesimlerde, şelalelere, vahşi yaşam rehabilitasyon merkezlerine, kaplıcalara ve çamur banyolarına götüren günlük geziler bulabilirsiniz. Birkaç saatlik sürüş mesafesindeki milli parklar Las Baulas Ulusal Deniz Parkı (mevsimsel kaplumbağa izleme), Rincon de la Vieja (volkanik özellikler), Palo Verde (nehir teknesi turları), Santa Rosa (tarihi savaş alanı ve yürüyüşü) ve Lomas Barbudal (bir nehir ve şelalenin bulunduğu rezerv)’a gidebilirsiniz.

Kosta Rika yemekleri

Akşam yemeğinizi okyanus manzaralı deniz ürünleri restoranında yemek ister misiniz? Üstelik menüde ceviche olacak. Ceviche nedir diye soracak olursanız lime (yeşil limon) suyu içinde yatırılmak suretiyle pişirilen çiğ balıklı soğuk yemeklere verilen genel isim. Limon suyunda (sitrik asit içinde) 2 saat yatan çiğ balığın protein yapısı gevşiyor ve pişmiş bir görüntü alıyor. Tadı ise efsane güzel.

Guanaste Otelleri

Bölgedeki otelleri listeledim:

Guanacaste – Liberia Otelleri

  • Hilton Garden Inn. Havaalanı oteli. Burada konakladım.

Guanacaste – Playa Hermosa Otelleri

  • Hotel El Velero. Trip advisor’dan yüksek değerlendirme almış. Okyanus kenarında bir otel.
  • Villa Belmar. Trip advisor’dan yüksek değerlendirme almış. Okyanus kenarında bir otel. Ben burada kaldım. Ekstra bir lüksü yok, fakat okyanus kenarında olması ve sakinliği beni çok cezbetti. Rezervasyon için arayabilirsiniz. Pedro Belmar ☎ (506) 2672-0276, ☎ (506) 8916-6561 Adres: Playa Hermosa, Guanacaste, 50 Norte de Hotel El Velero
  • Bosque del Mar. Otelin fiyatları yüksek, ama lüks arayanlar için güzel bir opsiyon gibi görünüyor.

Guanacaste – Playa Flamingo Otelleri

  • Flamingo Beach Resort and Spa. Trip advisor’dan yüksek değerlendirme almış.

Guanacaste – Playa Manzanillo Otelleri

  • Allegro Papagayo. Trip advisor’dan düşük değerlendirme almış. Ben değerlendirmeleri düşük olmasına rağmen burada kalmaya razıydım. Çünkü kişi başı $ 57’a herşey dahil (all inclusive) fiyat buldum. Yine de sonradan küçük, ama daha yüksek tavsiye almış bir yeri tercih etmeye karar verdim.

Guanacaste – Playa Buena Otelleri

  • Occidental Grand Papagayo. Trip advisor değerlendirmeleri Allegro’ya göre biraz daha yüksek, ama ben fiyat farkına değmeyeceğini düşündüm.

Macera ve adrenalin dolu bir Kosta Rika turu yaptıktan sonra Guanacaste kıyılarında sakinlik ve huzuru yakalayabilir, dilerseniz de maceraya devam edebilirsiniz. Burada kaldığım 2 gün boyunca sahil boyunca yaptığım yürüyüşlerimi, okyanus sularına kendimi bırakmayı hep hatırlayacağım.