Karayip adalarında all inclusive (herşey dâhil) tatil yapıp lüks bir otelde konaklamak, güzel plajlarda güneşlenmek, leziz yemekler yemek ve sıcak bir kültürü tanımak hayallerinizi mi süslüyor? Tatilinizde sinirlerinizi aldırmak mı istiyorsunuz? O zaman gamsız insanların ülkesi Jamaika (Jamaica) tam size göre. Çünkü Jamaika ağzından her zaman yaman ve no problem sözleri çıkan insanların, reggea, ska, mento, rocksteady gibi enfes ezgiler taşıyan müziklerin anavatanı. Burası efsanevi Bob Marley’in toprakları. Ülkedeki Mavi ve John Crow Dağları Millî Parkı, UNESCO Dünya Karma Mirası listesinde bulunuyor.

Jamaika

Jamaika 1655-1962 yıllları arasında İngiliz sömürgesiymiş. Ancak kendi kültürünü de günümüze aktarmayı başarmış. Ülkeyi ziyaret ettiğinizde kendine has bir dokuyu yoğun olarak hissediyorsunuz.

Bir Jamaika yerlisi

Jamaika’ya nasıl gidilir?

Türkiye’den Jamaika’ya direkt uçuş bulunmuyor. ABD ve Avrupa aktarmalı uçuşlarla Kingston ve Montego Bay şehirlerine gidilebiliyor. Yolculuk 2 aktarma ve beklemelerle birlikte yaklaşık 30 saat sürüyor.

Jamaika’ya vize almak gerekiyor mu?

Diplomatik, resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşları Jamaika’ya girişlerinde vizeden muaf.

Jamaika gezilecek yerler

Öncelikle bu ülkeyi diğer Karayip adalarıyla kıyaslamak istiyorum:

Jamaika, Karayip Denizi kıyısında en pahalı tatil seçeneklerini sunan adalardan birisi. Bunun bir nedeni de otel kalitesinin yüksek olması. Odalar kaliteli döşenmiş, restoranlar gurme restoran ayarında olunca fiyatlar da doğal olarak fırlıyor.

Negril kıyısı haricinde diğer bölgelerde kumsallar çok geniş değil. Öyle çıkıp kumsal yürüyüşü yapacağınız bir ortam yok.

Ancak dediğim gibi Jamaika otelleri güzel, yemekleri leziz, insanları çok sıcak bir ülke. Deniz-kum-güneş ve dinlenme tatili arayanlar daha ne istesin?

Jamaica - Ocho Rios

Jamaika – Ocho Rios’ta yoga

Dunn’s River Şelaleleri

Dunn’s River Şelaleleri, Ocho Rios/Runaway Bay bölgesinde en çok görülmesi tavsiye edilen yer. Karayip Denizi’ne dökülen ve yemyeşil bir bitki örtüsü ile çevrilen şelale turistler tarafından çok bilinmese de nefes kesen bir yer.

Dunn’s River Şelaleleri

Negril

Yöre halkı 7 mil uzunluğundaki bembeyaz kumlu plajı ve muhteşem gün batımıyla Negril’in Jamaika’nın en güzel bölgesi olduğunu söylüyor. Genelde Rick’s Cafe’ye gün batımını izlemek için turlar düzenliyorlar.

Kingston

Negril’de gün batımı

Kingston

Kingston, Jamaika’nın başkenti ve en önemli limanı. Aynı zamanda tüm batı Hint Adaları’nın en büyük ticaret merkezi. Müzik dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil.

Kingston Limanı, Red Hills (Kırmızı Tepeleri), The Greater Blue Mountains (Büyük Mavi Dağları) ve Long Mountain (Long Dağı) ile çevrili. Şehir iki bölümden oluşuyor:

  • Şehir merkezi
  • New Kingston olarak da adlandırılan banliyö

Şehirde görülecek en önemli yer ise Bob Marley Müzesi. Burası Bob Marley’in 1975’den 1981’de ölene kadar yaşadığı ve plaklarını kaydettiği ev.

Jamaika

Bob Marley Evi, Nine Mile Kaynak:Wikipedia (By david_e_waldron – https://www.flickr.com/photos/dwaldron/450610377, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4165222)

Ayrıca National Gallery, Port Royal, Devon House, Holy Trinity Cathedral ve Fort Clarence Beach görülmesi gereken diğer yerler arasında sayılıyor.

Emancipacion Park, Kingston

Montego Bay

Jamaika’nın 2. büyük şehri olan Montego Bay, St. James bölgesinin başkenti. Müthiş sahillere sahip olan Montego Bay’de Croydon Plantation, Rose Hall Geat House, Greenood Great House, Gloucester Avenue ve Lethe Estate görülmesi gereken yerler arasında sayılıyor.

Jamaika

Doctor’s Cave Beach, Montego Bay, Jamaika Kaynak:Wikipedia (By en:User:Op. Deo – http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Doctors-Cave-Beach.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=974217)

Jamaika – Mavi Dağlar

2.256 metre yüksekliğinde olan Mavi Dağlar, Jamaika’daki en yüksek dağ silsilesi. Dünyanın 2. en fazla kelebek popülasyonuna ve 500’ü aşkın bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Mavi Dağlar’ın bir kısmı Mavi ve John Crow Dağları Millî Parkı içinde bulunuyor. Mavi ve John Crow Dağları Millî Parkı, UNESCO Dünya Karma Mirası listesinde bulunuyor.

Jamaika

Blue Mountains, Kingston’ın kuzeyi Kaynak:Wikipedia (By User: (WT-shared) Bz3rk at wts wikivoyage, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24023468)

Mayfield Şelaleleri

Westmoreland yakınlarındaki Mayfield Nehri üzerinde bulunan Mayfield Şelaleleri, 21 küçük şelaleden oluşuyor. Burası doğasever turistler tarafından yoğunlukla ziyaret ediliyor.

Jamaika

The River Walk, Mayfield, Jamaika Kaynak:Wikipedia (By gailf548 from New York State, USA – P1220021-The rope bridge at The River Walk, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17481769)

Jamaika Otelleri

Kaldığım 5 yıldızlı otel Gran Bahia Principe’de yemekler olağanüstü güzeldi. Özellikle de rezervasyonla gidilen gurme restoranlar muhteşemdi. O denli başarılı yemekler yedim ki tadları hâlâ damağımdadır. Cana yakın insanları son derece sevimli ve güler yüzlüydü fakat bir o kadar da tembeldi. Otele gittiğim gün fırtınanın kumsala taşıdığı yosunlar 1 hafta sonra evime döneceğim güne kadar temizlenmeyecekti. Gittiğim başka hiçbir otelde bu kadar lakaytlık gördüğümü hatırlamam. Otelin kumsalı Karayipler’de hayal ettiğim gibi kilometrelerce upuzun bir kumsal değildi. Oldukça küçük bir koyda yer alan otelin önünde mercan kayalıkları vardı. En keyif aldığım aktivite bu mercan kayalıklarının üzerinde şnorkel yapmam oldu.

Ocho Rios

Gran Bahia Principe

Jamaika Güvenli Bir Ülke Mi?

Jamaika’nın güvenilir bir ülke olmadığını duymuştum. O nedenle otel dışına kendi başıma çıkmaya pek cesaret edemiyordum. Bir gece animasyon sırasında otelden Ocho Rios’taki Margaritaville barına servis araçlarının kalktığını söylediler. Ben de bu fırsatı kaçırmak istemedim. Servis saatinde lobiye gidip beklemeye başladım. Servis yarım saat gecikmeli geldi. Bindikten sonra sanki ters yöne gidiyormuşuz gibi hissettim. Meğer servis aracının benzini yokmuş ve benzin almak için gerçekten de 15 dakika ters yöne gitmişiz. Buradaki benzincide yerde oturmuş bir adam gördüm. Adam ayağa kalktığında onu cadılar bayramı kostümü giymiş biri sandım, ama adam kendi halinde bir Jamaikalı çıktı :-) . Saçlar upuzun ve karmakarışık, üzerinde yırtık pırtık kıyafetler, yüz simsiyahtı. Şu anda gülerek hatırlıyorum ama o zaman nasıl korktuğumu anlatamam. Korku ve endişeyle otele geri dönmek için can attım. Servis aracı benzin aldıktan sonra daha fazla yolcu toparlamak için otele geri döndüğünde ben de bu fırsatı değerlendirip hemen minibüsten indim.

Jamaika – Gran Bahia Principe

Zaten Ocho Rios’a dinlenmek ve Toronto’nun bitmek bilmeyen kış mevsiminden kaçmak için gitmiştim. Bir daha da kaldığım otel Gran Bahia Principe’nin dışına çıkmayı hiç yeltenmedim. Eve dönüş günüme kadar bütün zamanımı plajda ve plajın dibindeki çay bahçem dediğim kafede geçirdim.

Jamaika

Ocho Rios

Jamaika ve muhteşem yemeklerini, herşeye yaman ve no problem diyen Jamaikalılar’ı hep özlemle anıyorum. Yine de Jamaika’ya tekrar yolum düşer mi, emin değilim. Ne de olsa upuzun olan listemde daha göreceğim çok ülke var. Çoğu kişi insanların güler yüzü nedeniyle Jamaika’ya defalarca gidiyor ama ben onlardan olur muyum, bilemiyorum.