Kosta Rika’ya gelince adrenalin dolu aktiviteler yapmak ve doğayla bütünleşmek istiyorsanız sizi Monteverde ile tanıştırayım. Bulut ormanları, kahve tarlaları, maymunlar, dost canlısı yerlilerle süslenen Monteverde ülkenin belki en zor ulaşılan ama aynı zamanda en eşsiz yerlerinden biri.

Monteverde’ye nasıl gidilir?

Kosta Rika turu sırasında Arenal Volkanı’ndan sonra Monteverde’ye gelmeye karar vermiştim. Turist otobüsüne binerek yola çıktım. Bu yola girince anladım ki tek şeritli diye beğenmediğim Liberia – Arenal otobanı bile meğer harikaymış. Delik deşik Arenal – Monteverde yollarında 4 saat boyunca bütün iç organlarım yerinden oynamış gibi hissettim. Bu yola çıkmadan önce midemin sağlamlığını kontrol ettirsem iyi olacakmış!

Haritadan bakıldığında aslında çok yakın olan Arenal’dan Monteverde’ye ulaşım ya Arenal Gölü’nün etrafı dolaşılarak ya da atla ormanı geçerek sağlanıyor. Başka otobüs şirketlerinin bot+otobüs turları da var fakat ben Interbus’tan tüm otobüs yolculuklarım için paket fiyat aldığım için diğer tur şirketlerinin bu güzergâhından bilet alamadım. Oysa şimdi biri bana aynı yolu tekrar gider misin diye sorsa direkt almayayım derim.

Otelim El Sol Santa Elena Köyü’nün 15-20 dakika ilerisindeydi. Ancak yol beni mahvettiğinden otele gitmeden önce Santa Elena’da inmeye karar verdim.

Monteverde gezilecek yerler

Monteverde’de tavsiye edilen görülecek 4 yer var:

  • Sky Adventures
  • Selvatura Park
  • Santa Elena Reserve
  • Monteverde Reserve

Santa Elena

Santa Elena küçük ama lezzetli restoranlar ile dolu bir yerleşim. Monteverde’ye gelir gelmez burada inmek beni kendime getirdi. Hem dinlenmiş oldum hem de öğle yemeğinde harika bir Aztek çorbası içtim.

Sky Adventures

Sky Adventures’ın otelden alma/otele bırakma servisi yok. Servis otobüsleri yolcularını sadece Santa Elena merkezden alıp parklarına götürüyor. Bu nedenle Santa Elena’da inip biraz dinlendikten sonra hemen Sky Adventures’ın parkına gitmeye karar verdim.

Parkta Arenal’da yaptığım asma köprülerde yürüyüş turunun aynısını (Sky Walk) yapmak istedim. Yine rehbersiz yürüyecektim. Yine korkuyordum. Yürüyüş boyunca kafamın üzerinde hep yılan aradım durdum. Neyse ki yine yılanlar tarafından ısırılmadan günü noktaladım. Belki yılanlara yem olmamıştım ama yürüyüş sırasında bastıran korkunç yağmur nedeniyle sırılsıklamdım. Zaten Monteverde o kadar nemliydi ki kalacağım 2 gün boyunca ne kıyafetlerim ne de sırılsıklam olan ayakkabılarım kurumayacaktı.

Monteverde

Sky Adventures

Sky Adventures parkındaki yürüyüşümden sonra inanılmaz güzellikte olan El Sol’a gittim. Otelde büyük kabin, küçük kabin, büyük evdeki odaları kiralıyorlardı. Ben küçük kabini kiralamıştım.

Monteverde

El Sol – Küçük Kabin

Burası inanılmaz estetik, doğayla baş başa harika bir yerdi. Daha adımımı atar atmaz hayran kalmıştım. Doğayı seven, huzur arayan herkesin zevkle kalacağı bu otelde benim de güzel zaman geçireceğim belliydi. Ev sahibi Elisabeth ve oğlu Javier çok misafirperver, çok cana yakın insanlardı. 14 yaşından beri rehberlik yapan Javier bana çevreyle ilgili oldukça fazla bilgi veriyordu.

Monteverde

El Sol

Sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini yapan Javier muhteşem bir ahçı olduğunu kanıtladı. Javier sayesinde kilo almadan dönmek imkânsız hale gelmişti ama bu kadar lezzetli yemek de doğrusu zor bulunurdu.

Monteverde

El Sol

Monteverde

El Sol

Javier’den ertesi günü yapacağım geziyle ilgili bilgi aldım. Zaten Santa Elena’ya ilk geldiğim gün Sky Adventures’da asma köprülerde yürüyüş (Sky Walk) yapmıştım. Fodor tarafından tavsiye edilen Selvatura’yla ilgili de çok olumlu yazılar okuduğumdan ikinci görmek istediğim yer olarak orayı seçmiştim. Bir rehber ve spiritüel yönü çok kuvvetli olan Javier ise bana Selvatura yerine Santa Elena Reserve’üne gitmemi, oranın daha az popüler olduğu için daha az bozulduğunu ve de enerjisinin çok farklı olduğunu söyledi. Ben de bu güzel enerjili rehberi dinleyip ertesi günü Santa Elena Reserve’üne gitmeye karar verdim.

Santa Elena Reserve

Sabah Javier beni Santa Elena’ya bıraktı. Oradan dolmuşla Santa Elena Reserve’üne gittim. Bu park devlete ait olduğu için giriş ücreti biraz daha ucuzdu ama asma köprüleri de yoktu. Ancak aynen Javier’in dediği gibi enerjisi de çok farklıydı ya da ben yılan korkumdan biraz daha kurtulmuş olduğum için etrafıma daha rahat bakabildim, kim bilir?

Monteverde – Santa Elena Reserve

Pek çok değişik yürüyüş parkuru olan bu parkta niyetim birkaç parkurda yürüyüş yapmaktı. İlk olarak Cano Negro parkurunda yürüdüm. 3 saat yürüdükten sonra yorulmuş ve de ıslanmış olduğum için başka bir parkura yönlenemedim. Pestilim çıkmıştı. Hava koşulları yürüyüşü iyice zorlu hâle getiriyordu. Ancak parkta bütün günümü geçirmiş olmayı çok isterdim. Asma köprü olmadan direkt ormanın içinde bulunduğum Santa Elena Reserve bana ayrı bir keyif ve huzur vermişti.

Santa Elena Reserve

Santa Elena Reserve

Selvatura

Buradan çıktıktan sonra çok yakınındaki Selvatura’ya yürüdüm. Hâlâ Selvatura’da zip-line yapmayı umut ediyordum fakat hava hafif yağmurlu ve sisliydi. Zip-line yaparken çok şey göremeyeceğimi düşündüğümden bunu pas geçtim. Ancak siz zip-line yapacaksanız burayı atlamayın.

Parkta zaman geçirmek yerine biraz Santa Elena Köyü’nde, biraz da El Sol’da vakit geçirmeye karar verdim. Santa Elena’dan El Sol’a kadar 1,5 saat oldukça keyifli bir yürüyüş yaptım.

Monteverde – Santa Elena’dan El Sol’a yürüyüş

Santa Elena’dan El Sol’a yürüyüş

El Sol’a geldiğimde sisten tam olarak görünmese de manzaralı olduğunu bildiğim verandamda huzuru yaşadım. Artık Javier’in hazırlayacağı muhteşem akşam yemeğini beklerken heyecanlanabilirdim.

Monteverde Otelleri

Bölgedeki otelleri listeledim:

Los Pinos cabanas, Trip advisor’da tavsiye ediliyor.

Mariposa B&B, Trip advisor’dan yüksek değerlendirmesi var. e-mail: Hospedajemariposa@costarricense.cr

El Sol, Fodor’un tavsiye ettiği bir otel. Ben Monteverde’de burada kaldım. Hayal ötesi güzellikte diyebilirim!

Fonda Vela, Fodor’un tavsiye ettiği bir otel.

Monteverde Lodge & Gardens, Fodor’un tavsiye ettiği bir otel.

Tecrübelerim diyor ki yolu zorlu olan bölgeler insan tahribatına da daha az maruz kalıyor. Eziyet çekerek de gitseniz sonrasında hiç pişmanlık duymuyorsunuz. İşte Monteverde de bunun en güzel örneklerden biri. Sislerin ardında göreceğiniz el değmemiş doğa, burayı Kosta Rika turu sırasında başrollere taşıyor.