Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen, Batı Hint Adaları’nın kuzey-kuzey doğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Ülkenin başkenti ve ticaret merkezi Nassau, diğer önemli adaları ise Andros, Grand Bahama ve Eleuthera.

Havadan Bahamalar

Bahamalar, ABD’nin Florida eyaletinin güney doğu kıyısı açıklarında, Küba ve Hispanyola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alıyor. 700 kadar ada ile yaklaşık 2.400 çıplak kaya oluşumunundan oluşuyor.

Bahamalar’ın ilk sakinleri Kristof Kolomb’un Lucayan adını verdiği Aravak yerlileriymiş.

Adalar günümüzde Amerika’dan hallice bir görüntüde. Burada kendinizi egzotik Karayipler’de değil de Miami gibi tropik bir ABD kentinde hissediyorsunuz.

Bahamalar

Adalarda tatiliniz süresince mercan kayalıklarına düzenlenen tekne turlarına katılabilir, tüplü veya şnorkelli dalış yapabilir, yamaç paraşütü yapabilir, sahil partileri ve festivallerde eğlencenin dibine vurabilirsiniz.

Bahamalar

Bahamalar plajları

Bahamalar’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Bahamalar’a direkt uçuş bulunmuyor. Bahamalar’da yer alan Georgetown ve Grand Bahama adalarına 2 aktarmalı uçuşlar var. Yolculuk aktarma ve beklemelerle birlikte yaklaşık 30 saat sürüyor.

Bahamalar’a vize almak gerekiyor mu?

Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşları Bahamalar’a seyahatlerinde vizeden muaf.

Bahamalar gezilecek yerler

Bahamalar gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Nassau

Nassau, Bahamalar’ın başkenti ve ticaret merkezi. Adını Nassaulu Willem (İngiltere kralı III. William)’den almış.

Bahamalar

Nassau

Paradise Island, Nassau

Nassau’ya geldiğinizde Cennet Adası (Paradise Island)’na da gitmelisiniz. Adaya gitmek için önce kaldığım otelin önünden dolmuşa binip şehir merkezine indim. Dolmuş ücreti $ 1.25 idi. Merkezde biraz dolaştım. Merkezden motorla Paradise Island’a gidebiliyorsunuz ya da adaya giden köprüyü yürüyerek geçebiliyorsunuz. Ben her zamanki gibi yürümeyi tercih ettim ama tahminimden uzun olan yol meğer çok da sevimli değilmiş.

Bahamalar

Paradise Island

Cennet Adası’na gider gitmez zenginliği ve ihtişamı hissettim. Göz kamaştıran milyon dolarlık yatlara ise maalesef uzaktan bakmakla yetindim.

Bahamalar – Paradise Island

Paradise Island’ın kuzeyindeki 5 km uzunluğundaki bembeyaz kumları olan sahilde yürüdüm. Motorla Nassau’ya dönerken yol boyunca hangi ünlünün hangi evi kaç milyon dolara aldığının hikâyelerini dinliyordum.

Bahamalar

Nassau Paradise Island – Atlantis Otel

Nassau’da otantik Karayip havasından çok donuk bir Kuzey Amerika havası buldum. O nedenle burayı en favori ülkelerim listesinde ön sıralara alamam. Yine de turkuaz rengi denizine ve parıldayan güneşine diyecek yok tabii.

Bahamalar

Nassau Paradise Island – Atlantis Otel

Nassau’da diğer gezilecek yerler arasında Korsan Müzesi, Bahama Ulusal Sanat Galerisi, Parlamento Binası, Ardastra Bahçeleri sayılıyor.

Grand Bahama

Grand Bahama, dansın, eğlencenin adası. Burada gündüzleri yunuslarla ve hatta köpekbalıklarıyla birlikte yüzebilir, geceleri kendinizi canlı müziğin ritmik hareketlerine teslim edebilirsiniz.

Bahamalar

Grand Bahama

Grand Bahama’da gezilecek yerler arasında Rand Doğal Parkı, Peterson Cay Doğal Parkı, Port Lucaya, Lucayan Doğal Parkı sayılıyor.

Bahamalar’da nerede kalınır?

Hemen ilk uyarımı yapayım: Bahamalar oldukça pahalı bir ülke. Bu nedenle gelmeden önce otellerden oda+kahvaltı değil herşey dahil paket almanızı öneririm.

Yalnız Bahamalar’da herşey dahil paketin biraz değişik bir uygulaması var. Şöyle ki: Karayip adalarında herşey dahil otellerde otele giriş yaparken kolunuza bir bilezik takarlar. Bu bilezik sayesinde tatilinizin sonuna kadar sorgusuz sualsiz istediğinizi yer, içersiniz. Bahamalar’da ise böyle bir uygulama yok. Herşey dahil paket alanlar ve almayanlar aynı restoranı kullanıyor. Yemeğin sonunda yemek ücretini odaya kaydettirmek için sıraya giriliyor. Neticede herşey dahil paket alanlar herhangi bir ödeme yapmıyor ama yine de faturayı imzalamak için sırada bekleniyor. Beni rahatsız eden bu uygulama çok sıcak kanlı bulmadığım otel personelinin tavırlarıyla birleşince bana sıkıntılı anlar yaşattı. Adalara gelen diğer arkadaşlarımdan da yöre halkıyla ilgili duyduğum benzer yorumlar bu davranışların bana özel olmadığını kanıtlar gibiydi.

Sheraton Nassau Beach Resort

Nassau’da konakladığım Sheraton Nassau Beach Resort’ta 3 günlük herşey dahil paket fiyatı farkı olarak ödediğim $ 200’a fazlasıyla değdi. Eğer herşey dahil paket yerine yemek ücretlerini tek tek ödeseydim bana en az 3 katı daha pahalıya mal olacaktı.

Bahamalar otelleri – Sheraton Nassau Beach Resort

Otelin ana restoranını çok beğenmememe rağmen rezervasyonla gidilen İtalyan restoranı Amici, A Trattoria’ya bayıldım. Burada yediğim akşam yemeklerinin tadı hâlâ damağımdadır.

Atlantis Otel

Eğer bütçenize uygunsa Atlantis Otel mükemmel bir tercih. Burada konaklamasanız bile gezmek için de gelebilirsiniz. Dışı ve içinin bir kısmı ücretsiz gezilebilen otelin parklarına veya plajına gitmek isterseniz otelden veya adanın girişinden bilet almanız gerekiyor.

Paradise Island Atlantis Otel

Bahamalar’da nerede yemek yenir?

Bahamalar’da kum yengeci ve dikenli ıstakoz denemenizi öneririm.

The Poop Deck

Nassau’ya giderken herşey dahil paket aldığım için otel dışında hiç yemek yemedim. Ancak pek çok kişinin bana tavsiye ettiği bir deniz ürünleri restoranı var:The Poop Deck. Nassau’nun müdavimleri ağız birliği etmişçesine aynı yeri tavsiye ettiğine göre bir sebebi vardır diye düşünüyorum.

Senor Frogs

Senor Frogs, Nassau’nun en çok gelinen mekânları arasında yer alıyor. Nefis bir manzarası ve keyifli bir ortamı var.

Senor Frogs

Bahamalar turkuaz rengi suları ve su sporları merkezi olması ile bizleri kendisine çekmeye devam edecek gibi gözüküyor. Ben her ne kadar halkını çok sıcak kanlı bulmasam da doğal güzelliğine bayıldığımı söylemeliyim.