Port Hope, Kanada’da Ontario Gölü’nün kuzeyinde Northumberland County’de yer alıyor.  Kasabanın içinden Ganaraska Nehri geçiyor. Bölgede göl kenarından geçen kilometrelerce uzunluktaki yürüyüş yolları, kumsallar, kırsal yerlerin manzaralarını görerek araba süreceğiniz yollar var. Ganaraska, Kızılderili yerlilerinin nehre ve bölgeye verdiği isim. 1812’de İngilizler’in bölgeye yerleşmesiyle birlikte burası Albay Henry Hope’un ismini alarak Port Hope olarak değiştirilmiş.

Port Hope

Ontario eyaleti

Port Hope

Ontario eyaleti

Burası Toronto‘nun 100 km doğusunda ve Kingston‘un 160 km batısında yer alıyor. Ganaraska Nehri’nin ağzında yer alan yerleşimin en yakın komşusuysa Cobourg.

Ontario eyaleti

Buranın ne yazık ki kötü bir şöhreti de var. Kanada’daki en fazla düşük seviye radyoaktif atıkların olduğu yer olarak biliniyor. İnsanlar nasıl bu koşullarda yaşıyor anlayamıyorum.

Port Hope’da gezilecek yerler listesi

Burası benim için Darlington Parkı dönüşü bir durak noktası oldu. Göl kenarında olmasına rağmen bu küçük kasabada manzara izlemek pek mümkün değildi. Çünkü fabrikalar çoğu yerde manzarayı kapatmıştı. Manzara görmek için çok çabalasam da pek başarılı olduğumu söyleyemeyeceğim.

Gezim sırasında yaptığım tek etkinlikse nehir kenarında balık avlayanları izlemek oldu. Güneş kaybolduğunda rüzgârın da etkisi nedeniyle hava soğumuştu. Ama nehre dizlerine kadar girip somon balığı avlayanları durdurmamıştı. Bu görüntü benim gibi hâlâ soğuk havaya alışamamış ve Kanadalı olamamış birinin asla sergileyemeyeceği bir manzaraydı. Onlara bakarken bile içimin donduğunu hissettim.

Ontario eyaleti

Port Hope bana yer yer Elora‘yı hatırlattı. Yine de eğer tek bir geziye gitme şansım olsa, seçeceğim yer kesinlikle Elora olurdu. Burası değil. Elora’nın ruhunu ne yazık ki burada bulamamıştım.

Ontario eyaleti

Port Hope benim için Toronto dışında yeni bir keşif noktası oldu. Çok etkilenmedim ama yine de Toronto dışında bir aktivite yaptığım için mutluydum. İlkbahara merhaba dedim, mevsim geçişinde içimdeki kıpırtıyı hissettim…