Balsam Lake Eyalet Parkı, Toronto’nun kuzey doğusundaki Kawartha Gölleri bölgesinde yer alıyor. Toronto’dan yaklaşık 2 saatte gelinen park, aile gezilerine uygun, oldukça güzel bir yer. Balsam Lake’e yemyeşil bir yoldan ulaşılıyor. Parkın kumsalı güzel, doğası göz alıcı. Keyifli piknikler ve sığ suda yüzmek için burası harika bir Ontario Eyalet Parkı.

Balsam Lake

Balsam Lake Provincial Park Kaynak:Wikipedia (By RichardBH – https://www.flickr.com/photos/rbh/6015882101/sizes/o/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34881207)

Balsam Lake Eyalet Parkı hakkında bilgiler

Parka hem günü birlik kullanım hem de kamp yapmak için gelebiliyorsunuz. Bense buraya genelde piknik yapmak, kanoya binmek ve gölde yüzmek için geldim. Bir gelişimde ise ormanın içindeki yürüyüş yollarından birinde yürüyüş yapmak istedim. O gün yanımda bir arkadaşım da vardı. Şimdi size başımıza geleni anlatayım.

Balsam Lake Eyalet Parkı

Yürüyüşe başladık ve ormanın içine girdik. Yolun yarısına gelmiştik ki uzakta bir karaltı gördüm. Biraz daha yaklaşınca 1 siyah ayı ve yavrusuyla karşılaştık. O anda ormanın ortasında, ayı bize saldırsa kimsenin bizi duymayacağı bir yerdeydik. Öyle çok korktum ki bu korkumu kelimelere dökebilmem mümkün değil. Zihnimden yüzlerce felaket senaryosu geçti. Üstelik aynı 127 saat filmindeki gibi nereye gittiğimizi kimseye söylememiştik. Acaba ayıların bizi yediğini ne zaman fark edeceklerdi? Ben bunları düşünürken ayı yavrusuyla oynamaya devam ediyor, bir taraftan da ağaçlara sarılıp ya bize ya da yavrusuna artistik gösteriler yapıyordu.

Balsam Lake Eyalet Parkı’nda sevimli bir ayı

Parklarda hep uyarılar var. Ayıyla karşılaşılırsa ne yapılması gerektiğini anlatıyorlar. Yapılmaması gereken en önemli şey ise koşarak kaçmak. Çünkü ayının kaçan kişiyi yakalaması ân meselesi. İlk yapılacak şey ise sessizce geri geri yürümek. Ayının görüş alanından uzaklaşıldığında da hızlı hızlı yürüyebilirsiniz.

Eğer ayı saldırırsa bağırmak ve de mümkünse ikinci kişiyi sırta alıp elleri açarak bağırmak tavsiye ediliyor. Böyle olunca ayı karşısında kendisinden büyük ve güçlü bir canlı olduğunu düşünüp saldırmıyor. Eğer herşeye rağmen ayı saldırırsa, ölü taklidi yapın diyorlar. Ayı eğer aç değilse ölü olduğunuzu düşünüp kendi bölgesini savunmayı bırakıyor ve gidiyor. Eğer ayının karnı aç ise son duanızı etmeye başlayabilirsiniz :-) .

Ayılar genelde insanları göz ardı ediyorlar. Bizim durumumuzda da öyle oldu. Ayı sağolsun, bizi pek ciddiye almadı ve hâlâ hayattayız :-) .

Bu maceram tabii ki sadece Balsam Gölü’ne özel olarak düşünülmesin. Aslında hayvanların doğal ortamına giren canlılar biziz. Onlar sadece kendi evlerinin çevresinde özgürce dolaşıyorlar.

Belki Balsam Gölü’ne bir dahaki gidişimde yürüyüş yapmaya korkabilirim ama kendimi göl kenarında keyifle yüzmekten ve piknik yapmaktan da mahrum etmem. Çünkü burası oldukça keyifli bir eyalet parkı.