Agawa Kanyon, Ontario eyaletinin Algoma District kısımında ve Sault Ste. Marie’nin 183 km kuzey batısında yer alıyor. Kanyon 1,2 milyar yıl önce Canadian Shield boyunca çökmelerle ve daha sonra Agawa Nehri’nin erozyona uğramasıyla oluşmuş. Çok derin olmayan kanyonun içinde bulunduğu Agawa Kanyon Vahşi Doğa Parkı’na sadece yürüyüş yollarıyla ve Agawa Central Railway (demiryolu) ile ulaşılıyor.

Agawa Kanyonu

Agawa Kanyonu

Agawa Kanyon

Burası Kanada’ya 10 yıl önce göç ettiğimden beri gelmek istediğim bir yerdi. Nihayet bir şükran günü tatilinde Taipan Tur (http://www.taipantours.com) ile Toronto’dan buraya gittim. Tur Çince olacak ve Çince konuşulmasına itiraz etmeyeceğim diye form imzalatmaları bile beni yıldırmadı. Sonuç da mükemmel oldu. Profesyonelce organize edilmiş ve Çince’nin yanında İngilizce de konuşulan :-) bir tura katılmış oldum. Kendim organize etsem herşeyi bu kadar iyi zamanlamayla ve bu bütçeyle ayarlayamazdım.

Agawa Kanyon

Herhangi bir organize tura katılmadan buraya gitmek isterseniz Porter Hava Yolları’yla Sault St.Marie’ye uçabilirsiniz. Otel olarak da benim de konakladığım Kewatin Casino’yu değerlendirebilirsiniz.

Agawa Kanyon tren turu

Eğer yürüyüş yollarından gitmeyecekseniz kanyonu gezmek için tek alternatifiniz trene binmek. Sault St. Marie’den saat 8.00’de tren yolculuğu başlıyor, 18.00’de Sault St. Marie’ye dönmüş oluyorsunuz. Kanyonda verilen zaman ise maalesef sadece 1,5 saat.

Agawa Kanyon tren turu

Agawa Kanyon tren turu

Tren yolculuğu muhteşem manzaralarla birleşince inanılmaz keyifli geçiyor. Belki yemeğinizi melamin tabakta yiyorsunuz, içeceklerinizi plastik bardakta içiyorsunuz ama bu yolculuk sırasında aldığınız tadı asla unutamıyorsunuz.

Agawa Kanyon tren turu

En çok kıpkırmızı yaprakları seyretmek için buraya gitmek istemiştim. Onun yerine ise yolda başlayan yılın ilk kar yağışı nedeniyle bembeyaz rengi gördüm. Toronto’nun 8 saat kuzeyindeki bu bölge doğal olarak Toronto’ya göre oldukça soğuk.

Bu bembeyaz ve çok özel görüntüyü görebildiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Maalesef 300 basamakla çıkılan look-out trail (gözlem noktası) kar yağışı nedeniyle kapatılmıştı. Onun yerine ise şelalelere gidilen yol açıktı. Bu yolu yürümek de benim için ayrı bir keyif oldu. Bir dahaki gidişim yaz mevsiminde olacağı için basamakları tırmanmak da o zamana kalacak.

Gerçek Kanada ve doğasının muhteşemliğini keşfetmek istiyorsanız burası ilk tercihlerinizden biri olmalı. Agawa benim listemde Doğu Kanada’da en çok sevdiğim ilk 3 arasında yer alıyor.