Mackinac Adası, ABD’nin Michigan eyaletinde ve Huron Gölü’nde yer alıyor. Burası Avrupa işgali başlamadan önce Kızılderililer’in kürk ticaretinde önemli bir yere sahip olan bir adaymış. 19. yüzyıl sonundan itibaren de önemli bir turistik yerleşim yeri hâlini almış.

Mackinac Adası

Mackinac Adası’na nasıl gidilir?

Burası çok kişinin düşündüğünün aksine kışın hayattan kopuk izole bir ada değil. St. Ignace şehrine geldikten sonra feribotlarla adaya gelebilirsiniz. Feribot seferleri boğaz donana kadar devam ediyor. Adaya ayrıca St. Ignace’daki Mackinac County Havalimanı’ndan uçuşlar var.

Feribot seferleri Kaynak:Wikipedia (By Peter K Burian – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79918168)

Adaya şükran günü tatilinde katıldığım Agawa Kanyon turunun son gününde feribotla geldim.

Feribotları beklerken

İskelede indiğim anda buranın küçücük ama çok keyifli bir ada olduğunu anlamıştım.

Main Street

Mackinac Adası’na adım atar atmaz kendimi Viktorya stili bir yerleşimin içinde bulmuştum. Âdeta 1800’lü yılları yaşıyor gibi hissediyordum. Bir yandan da günümüzün renklerini kaçırmayı istemiyordum.

Mackinac Adası gezilecek yerler

Adanın içinde ulaşım sadece faytonlarla, bisikletle ya da yürüyerek sağlanıyor. Bence burayı gezmek için en iyi yol ise yürümek.

Fort Holmes (Holmes Kalesi)

Fort Holmes 1812 yılındaki savaşta İngilizler tarafından işgal edilmiş.

Mackinac Adası

Fort Holmes Kaynak:Wikipedia (By Notorious4life – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70392699)

Mackinac National Park (Ulusal Park)

National Park (Ulusal Park) 10 km² alana yayılan adanın % 80’ini kaplıyor.

National Park

Grand Hotel

Huron ve Michigan Gölleri’ne bakan Grand Hotel’i gezmenizi öneririm. Viktorya tarzındaki otel, Mackinac Adası’nın genel mimari yapısını yansıtıyor.

Mackinac Adası

Grand Hotel

Her yıl düzenlenen Leylak Festivali adanın en güzel etkinlikleri arasında sayılıyor. Ziyaretçiler festival sırasında at arabalarının gerçekleştirdiği geçit törenini izlemeye bayılıyor.

Mackinac Adası

Buranın yaz mevsiminde oldukça renkli olacağına da eminim. Yine de ne zaman gelirseniz gelin, adayı çok beğeneceğinize garanti veririm.

Keşfetmeniz dileğiyle…