Her seyahatinizde damak zevkinizi düşünenlerden misiniz? Ya da her gittiğiniz yerde yemek konusunda zorlananlardan mı? O zaman Hawaii mutfağı ve geleneksel Hawaii yemekleri konusunda bir itirafta bulunmak zorundayım. Ben Hawaii mutfağını biraz ağır buldum, özellikle de Amerikan mutfağından yani burger ve patates kızartmasından etkilenen kısmını. Ancak tabii ki eşsiz lezzetleri de var. O zaman buyrun, bu yazıda detaylara girelim.

Hawaii Yemekleri

Hawaii Mutfağı – Geleneksel Hawaii Yemekleri

Hawaii yemekleri Amerikan, Fransız, İspanyol, Japon, Çin ve yerli mutfağının sentezlerinden oluşuyor. Aperitiflere Pupu diyorlar. Kuruyemiş olarak en çok macadamia nut, et olarak en çok domuz eti ve deniz ürünleri tüketiyorlar. Lokal Kiawe balı tatlılarda ve salata soslarında tatlandırıcı olarak kullanılıyor.

Hawaiian Breakfast – Kalua pig, salmon, 2 eggs, rice (Domuz eti, somon, 2 yumurta, pirinç)

Deniz Ürünleri

Madem bir ada ülkesindeyiz, müsaade edelim de deniz ürünleri çok tüketilsin, değil mi? Hawaii’de de bol miktarda deniz ürünü bulabiliyorsunuz. Benim de bunlara hiç itirazım yok, hatta her fırsatta bayıla bayıla deniz ürünlerinden yedim.

Hawaii mutfağı – Coconut Shrimp (Hindistancevizi sosu ile kızartılmış karides)

Poke

Poke en ünlü yemekleri. Altta pirinç, üstünde küp küp kesilmiş çiğ balık, kişniş, limon ve acı sosuyla lezzetlendiriliyor. Japon mutfağının sushisi veya Peru mutfağının cevichesi kadar lezzetli, hatta belki daha bile fazla.

Hawaii Mutfağı

Poke

Loco Moco

Loco Moco kahvaltı menülerini süslüyor. Altında pirinç, üzerinde kalın bir hamburger köftesi, üzerinde et sulu sos, üzerinde sahanda yumurta var. Bana çok ağır geldi ama tercih meselesi tabii ki.

Hawaii Mutfağı

Hawaii mutfağı – Loco Moco

Saimin

Hawaii’nin en geleneksel yerel yemeklerinden biri olan Saimin, Çin mutfağının önemli yemeklerinden olan yumurtalı erişte çorbasının bir türevi. Zamanla çorbanın içine yeşil soğan, kamaboko, kimchi, Portekiz sosisi eklenmiş. Bu yemek halk tarafından o kadar beğenilmiş ki Hawaii’deki McDonald’s lokasyonlarında bile sipariş edilebiliyor.

Kona Kahvesi

Tadını Hawaii’nin zengin volkanik toprağından alan Kona kahvesi aroması ile bir harika. Genelde içinde % 20 Kona kahvesi bulunan karışımlar satılıyor. % 100 Kona kahvesi çok daha pahalı olsa da asıl lezzetli olan da bu.

Kona kahvesi

Shave Ice

1860’larda Japonya’da yapılmayı başlandığı sanılan Shave Ice, basit anlatımıyla buzlu bir tatlı. Alt katında dondurma, üzerinde değişik şurup soslarıyla servis ediliyor. Bence çok da özel değil ama halk nedense bu tatlıya bayılıyor.

Hawaii mutfağı – Shave Ice

Acai Bowl

Orijinal olarak Brezilya’nın lezzeti olan acai bowl; dondurulmuş acai berry ile çeşitli dondurulmuş meyvelerin püre hâline getirilmesi, üzerine çeşitli taze meyve, granola, fındık, fıstık ezmesi konması ile servis ediliyor. Ben kahvaltıda en çok acai bowl tükettim.

Acai Bowl

Aklıma gelen Hawaii mutfağı içindeki en önemli geleneksel Hawaii yemeklerini sizler için listeledim.

Afiyet olsun!