Doğayı seviyorsanız, tatilinizde sakinlik arıyorsanız, Hawaii’ye geldiğinizde bahçe adası takma adıyla anılan Kauaʻi sizin adanız olacaktır. En eski Hawaii Adası olan Kauai, dünyanın en iyi plajlarından bazılarına da ev sahipliği yapıyor. Kauai Adası’ndaki Waialeale Dağı, dünyadaki en fazla yağış alan ikinci yer kabul ediliyor. İnsan bu adayı ziyaret ederken binlerce yıl önce volkanik kayalarla kaplı bir adanın volkanların zengin mineralleri ile ve insan tahribatına uğramadan ne kadar muhteşem bir dönüşüm yaşadığını görüp doğaya ve evrene hayranlık duyuyor.

Kauai

Black Pot Beach Park

Kauai Adası’nın gür yeşillikleri onu tüm Hawaii adalarının belki de en güzeli yapıyor. Ada şelalelere, yürüyüş parkurlarına, golf clublara, çeşitli eko-maceralara ev sahipliği yapıyor. Gezginlerin çoğu Oʻahu ve Maui’nin koşuşturmacasından kaçmak ve daha sakin bir tatil deneyimi yaşamak için Kauai’yi tercih ediyor.

Waimea

Waimea Canyon State Park – Red Dirt Waterfall – Mile Marker 4.5

Hawaii’deki en iyi yürüyüş parkurlarını Kauai Adası’nda buluyorsunuz. Nā Pali kıyısındaki güzel sahil Kalalau parkuru, Waialeale’nin iç kesimleri sizi büyülemeye yetiyor. Mark Twain’in “Pasifik’in Büyük Kanyonu” olarak adlandırdığı Waimea Kanyonu tam bir doğa harikası. Hanalei Bay ise şelaleleri ve bembeyaz kumsalları ile göz kamaştırıyor.

Kauai

Hawaiian monk seal (Neomonachus schauinslandi)

Dünyaca ünlü Kalalau Trail’ı yürümek 3 gün sürüyor. 3 gün sonunda sadece bu yürüyüş yolu ya da deniz yolu ile ulaşılabilen Kalalau Beach isimli gizli bir sahile ulaşılıyor. Ancak bu yolu yürüyebilmek için çok önceden devlet izni almak gerekiyor. Yolun tamamını yürüyemeyenlerin rotanın ilk etabını yürümesi de mümkün. İlk etabın ardından dileyenler Hanakāpīʻai Şelalesi’ne ulaşıp 100 metrelik şelalenin eteğindeki buz gibi suda yüzebiliyor.

Kauai Adası’nda sokaklarda binlerce feral (yabani) tavuk var

Biz Kauai’de 4 gece Kauai Shores Hotel’de konakladık. Otelimiz güzeldi ama Poipu bölgesinde bir oteli de değerlendirsek fena olmazmış.

Kauai

Kauai Shores Hotel

Bu arada Travel+Leisure dergisinde çok komik bir yorum okudum. Bir okur bu adayı çok beğendiğini, o nedenle buraya iki kez balayına geldiğini yazmış (ama iki farklı eşle).

Waimea Kanyon

Kauai gezilecek yerler

Kauai Adası’na Oahu Adası’ndan uçakla geliniyor. Kauai Adası’nın en önemli özelliği ise çoğu yerine araba ile ulaşılamaması. Neredeyse % 70’ine kara yolu olmayan adada helikopter turuna katılmak çok tavsiye ediliyor. Böylelikle araçla giremediğiniz yerleri havadan görebiliyorsunuz. Biz de Blue Hawaiian Helicopters şirketi ile bir helikopter turuna katıldık.

Kauai

Kauai helikopter turları

Helikopter turuna katılmadan önce bir bilgilendirme mesajı gönderdiler. Mesajda pastel renklerde giyinilmesi, aksi takdirde yansıma olacağı söyleniyordu. Bunun ne anlama geldiğini helikoptere binince acı bir şekilde anladım.

Kauai

Kauai helikopter turları

Helikopter turu oldukça yüksek bütçeli. Tur programına göre 350-900 USD aralığında fiyat seçenekleri var. Eğer pilotun yanında oturmak istiyorsanız yaklaşık 100 USD ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. Arkada pencere kenarı için de yaklaşık 50 USD ekstra ödeme yapıyorsunuz. Standart fiyattan rezervasyon yaparsanız arkadaki dörtlüde orta sıralarda oturuyorsunuz.

Kauai

Kauai helikopter turu

Biz arka sırada oturduk. Pilotun yanına oturan kız sanki şirketin mesajını almamış gibi bembeyaz giyinmişti. Benim tam önümde olduğu için kıyafetleri pencereye bembeyaz yansıma yaptı. Hiç doğru dürüst fotoğraf çekemedim. Büyük hayal kırıklığı yaşadım.

Wailuā River

23.4 kilometre uzunluğundaki Wailuā Nehri, Hawaii Adaları‘nda gezilebilen tek nehir. Nehir boyunca tekne turu yapılabiliyor.

Wailuā River

‘Opaeka’a Falls

Wailuā Nehri Eyalet Parkı’ndaki ‘Opaeka’a Çayı üzerinde bulunan 46 metrelik ‘Opaeka’a Şelalesi, milyonlarca yıl önceki volkanik patlamaların oluşturduğu bazalt üzerinden akıyor.

Kauai Adası – ‘Opaeka’a Falls

Kamokila Hawaiian Village

Hawaii Aborjin kültürünü yansıtan köy bana sorarsanız oldukça ticari bir yer. Tamamen turistik olan yerde kano kiralayarak Wailuā Nehri boyunca gezinti yapabilirsiniz.

Kauai

Kamokila Hawaiian Village

Kauai

Kamokila Hawaiian Village

Fern Grotto Mağara

Fern Grotto, Wailuā Nehri’nin güney kısmında yer alan, eğrelti otlarıyla kaplı, lav kayası bir mağara. Buraya Kamokila Hawaiian Village’dan kano kiralayarak 10 dakikada ulaşılıyor.

Kīlauea Point National Wildlife Refuge

Kīlauea Point National Wildlife Refuge’da okyanusa uzanan sarp kayalıklar muhteşem bir manzara oluşturuyor. Buradan Hanakāpī‘ai Beach’e kadar manzara izleyerek gitmek isterseniz yol 4 saat sürüyor.

Kauai

Kauai Adası – Kilauea Lighthouse

Kaupea (Secret) Beach

Kauapea’ya genellikle “Gizli Plaj” deniyor çünkü halka açık erişim yolu uzun süredir gizliydi.

Hanalei Bay

Hanalei Körfezi, dağlarla çevrili yaklaşık 3 km uzunluğunda bir kumsala sahip. Hanalei kasabası körfezin orta noktasında yer alıyor.

Kauai

Hanalei Valley Lookout

Haena Beach Park

Haena Beach Park sakin koşullarda iyi bir yüzme ve şnorkelle dalış imkânı sunuyor.

Makua (Tunnels) Beach

Tunnels Beach (Makua), şnorkelli dalış ve tüplü dalış için en iyi plaj. Bu hilal şeklindeki koy, palmiyeler ve Ironwood ağaçlarıyla çevrili.

Kēʻē Beach

Korunaklı bir lagunda yer alan Kēʻē Beach, Kauai Adası’nda tüplü dalış yapmak isteyenler için ideal. Hula dansının buradan çıktığı söyleniyor.

Kēʻē Beach’e geldiğimizde ilk kez bir görevli ile karşılaştık. Bize çok kibar bir şekilde rezervasyonumuz olup olmadığını sordu. Olmadığını söyleyince duyduğum en kibar ses tonuyla “Canım, şimdi yolun sonuna gidiyorsun. Oradan da geri dönüp dışarı çıkıyorsun” dedi. Hayatımda hiç bu kadar kibar kovulmamıştım. Bahtiyar oldum.

Hanakāpī‘ai Beach

Hanakāpīʻai Plajı, Nā Pali Sahili’nde bulunan bir plaj. Keʻe Plajı’ndaki popüler yürüyüş parkuru Kalalau Trail’in başlangıcından yaklaşık 3,2 km uzaklıkta bulunuyor.

Nā Pali Coast

Nā Pali sahili, Keʻe Plajı’ndan Polihale Eyalet Parkı’na kadar uzanıyor. Burası o kadar muhteşem ki sırf Nā Pali Coast manzarası görmek için bile Kauai Adası’na gelebilirsiniz. Burayı denizden görmek isterseniz Holoholo ile tekne turu yapılabiliyor. Niihau + Napali Super Tour ile Nā Pali kıyılarını denizden görüp “Yasak Ada” Niihau açıklarındaki Lehua Krateri’nde şnorkel yapabiliyorsunuz. Ancak aşırı dalga nedeniyle herkesin midesinin alt üst olduğunu duyduğumuz için biz bu tura katılmadık.

Kauai

Kauai Adası – Nā Pali Coast

Polihale State Park

Polihale State Park ulaşımı zor bir park. Son yarım saatlik yolda asfalt olmadığı için 4×4 gerekiyor. Ancak bu nedenle de daha sakin ve daha az kalabalık bir park.

Waimea Kanyon

Waimea Kanyon, Nā Pali Coast ile birlikte Kauai Adası’nın en güzel yeri. Yaklaşık 16 km uzunluğunda ve 900 m derinliğindeki kanyona Pasifik’in Grand Canyon’u deniyor. Kanyonun gerçekten de büyüleyici bir enerjisi var. İnsan baktığı yere çakılıp kalıyor. Âdeta kıpırdamadan, ürkütmeden saatlerce durasınız ve içinize çekesiniz geliyor.

Waimea Kanyon

Kanyona girmeden önce Waimea’da bir marketten yiyecek satın aldık. Parkın içinde yemek yiyecek sadece tek bir yer olduğu için hazırlıklı gitmek istedik.

Waimea

Kōkeʻe State Park

7 tane yürüyüş rotasına sahip olan Kōkeʻe State Park, Waimea Kanyon’un kuzeyinde yer alıyor. Kōkeʻe State Park içinde yer alan Kalalau Lookout, Kalalau Vadisi ve Nā Pali sahili manzarasıyla büyülüyor.

Kōkeʻe State Park – Kalalau Lookout

Kōkeʻe State Park

Hanapēpē

Sanat merkezi kabul edilen Hanapēpē’de asma köprü üzerinde yürümek keyifli oluyor.

Kauai Adası – Hanapēpē

Spouting Horn

Hava delikleri olan Spouting Horn, turistlerin ilgisini çeken bir yer.

Spouting Horn

Allerton Garden

Allerton Garden, Lāwaʻi Körfezi’nin yanında, Lāwaʻi Deresi tarafından kesilen bir vadide yer alıyor. John Gregg Allerton tarafından oluşturulan 80 dönümlük botanik bahçesi sadece rehberli turlarla gezilebiliyor.

Poipu

Poipu oldukça hareketli ve keyifli bir bölge. Hem turistler hem de benim gibi scuba yani tüplü dalış tutkunları tarafından tercih ediliyor.

Kauai Adası – Poipu

Līhuʻe

Līhuʻe, adanın hükümet ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra kültürel ve tarihi bir bölgesi.

Kalapaki Beach

Kalapaki Plajı küçük ama güzel bir koy. Burada sadece Marriott’s Kaua’i Beach Club olduğu için koydan çoğunlukla otel misafirleri faydalanıyor. Ancak heryer olduğu gibi burası da halkın kullanımına açık. Havlunuzu serip yayılabiliyorsunuz.

Kauai

Kalapaki Beach

Kauai keyifli bir ada. Hatta bence Hawaii’nin en güzel adası…