Leros Adası (İleryoz), Yunanistan’ın 12 adası (Dodekanisos)’ndan birisi. Daha turizmle çok fazla adını duyurmamış olan ada, benim gibi gezginlerin keşfine hazır, Türk dostlarını kucaklamayı bekliyor. Turistik bir ada, bol aktivite ve alışveriş imkânı arıyorsanız burası sizi mutlu etmeyebilir ama yeni bir adayla tanışmak, insan kalabalığından uzak kalarak huzur duymak, leziz yemeklerin tadına bakmak istiyorsanız Leros sizin adanız olacaktır.

Leros Adası

Leros Adası’na nasıl gidilir?

Adaya Bodrum merkez ve Turgutreis’ten feribot seferleri var. Bu seferlerin biletlerini buralardan satın alabilirsiniz:

İFŞ Shipping Agency
bodrumferibot.com.tr 📞 (541) 669-9999 – (252) 316-1808

Bodrum Express Lines
feribotbilet.com 📞 (252) 316-1087

Leros Adası

Aya (Agia) Marina

Leros Adası hakkında bilgiler

Adanın tarihi antik çağlara dayanıyor. 1500’lü yıllardan itibaren 400 yıl boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan ada daha sonra İtalyanlar’ın, son olarak da 12 adalar ile birlikte Yunanistan’ın hâkimiyetine girmiş. Bu nedenle adada hem Osmanlı’nın hem de İtalya’nın izlerini görüyorsunuz.

Leros Adası

Panteli ayaklar altında

Adanın Lakki Limanı oldukça korunaklı. İç hat seferleri de bu liman üzerinden yürütülüyor. Asıl büyük yerleşim ise yüzü Türkiye’ye dönük olan Agia Marina Limanı.

Turistik Yunan adalarıyla karşılaştırıldığında burası oldukça sakin ve sessiz. Henüz turistlerle çok fazla tanışamayan ada halkı ise oldukça güler yüzlü ve misafirperver.

Panagia Kalesi’nden efsane bir manzara var

Leros Adası gezilecek yerler

Adaya Agia Marina Limanı’na feribottan iner inmez gümrük çıkışında bekleyen tur otobüsleri oluyor. Adayı gezmek için ya bu turlara katılın ya araba kiralayın ya da taksi tutun. Aksi takdirde günü birlik bile geldiyseniz tüm gün liman bölgesinde sıkıntıdan patlayabilirsiniz.

Aya (Agia) Marina

Adanın merkezi olarak tanımlanabilecek Aya (Agia) Marina kasabası şirin görünümü ile çok hoşunuza gidecek. Adanın en etkileyici binalarına da ev sahipliği yapan kasabada aynı zamanda adanın 2 limanından biri de yer alıyor. Bu şirin kasabanın sokaklarında gezebilir, kafelerinde Yunanlıların ünlü soğuk kahvesi frappe içip keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Leros Adası

Aya (Agia) Marina

Panagia Kalesi (Santa Maria Kalesi)

Agia Marina limanının üzerindeki Roma kalesinin 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Kaleye ulaşmak için yaklaşık 500 basamak çıkmak gerekiyor. Ancak emin olun ki bu uzun tırmanışa da değiyor.

Leros Adası

Panagia Kalesi

Tarihi kalenin kendisi kadar manzarasının da çok etkileyici olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. En güzel Leros manzarasını buradan izleyeceksiniz.

Kazılar sırasında burada M.Ö 7. yüzyıldan kalma bir mezar ortaya çıkarılmış.

Leros Adası

Agios Isidoros Şapeli

Bir kaya adacığı üzerine inşa edilmiş olan şapel, Alinda bölgesinde yer alıyor. Burası konumu nedeniyle adanın en ilgi çekici yerlerinden birisi.

Leros Adası

Agios Isidoros Şapeli

Pandeli

Pandeli bence Leros Adası’nın en güzel yeri. Denizin neredeyse içinde yer alan restoranları, pırıl pırıl denizi, tepesinde salınan yel değirmenleri, bir tarafından da el sallayan kalesi ile kesinlikle görülmeye değer. Özellikle gün batımında manzarası baş döndürücü güzellikte oluyor.

Leros Adası

Pandeli

Platanos

Agia Marina ile Panteli’nin ortasında bulunan Platanos, adanın idari merkezi. Ada halkı genelde Platanos bölgesinde yaşıyor.

Platanos

Platanos’un meydanına uğrayıp ada halkıyla sohbet edebilirsiniz. Küçücük yerde adanın tadına daha çok varacaksınız.

Platanos

Lakki Limanı

Lakki Limanı Yunanistan’daki Art Deco mimarisinin en iyi örneklerinden biri. Burası 1923’te Mussolini’nin mimarları tarafından tasarlanmış. Diktatörün isteklerine aykırı olmasına rağmen şehir merkezi daha sonra Platanos Köyü’nün yukarısına taşınmış. Bana sorarsanız oldukça küçük olan liman bölgesinin pek de gezilecek bir yeri yok.

Leros Adası restoranları

Gelelim Leros Adası yeme-içme mekânlarına:

Mylos Fish Restaurant

Adanın en ünlü tavernasında yeldeğirmenine nazır deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Özellikle de Simi karideslerini denemenizi öneririm.

Mylos Fish Restaurant

Apostolis

1962’den beri hizmet veren Apostolis, Panteli’nin en gözde mekânlarından birisi. Ayaklarınız neredeyse pırıl pırın suların içindeyken deniz mahsullerinin tadına bakmanın keyfine paha biçilmez.

Apostolis’te Mustafa Demiral (Bodrum Liman Başkan Yardımcısı), Şevket Çoruh (Arka Sokaklar dizi oyuncusu), Fatih Erdal (Bodrum Express Lines), Nejat Narin, Şükrü Arslan ve bendeniz Küçük Dünya

Taverna Dimitris O Karaflas

Tripadvisor’da ilk sırada yer alan ve çok popüler bir yer olarak bilinen restoranın Panteli koyunu tepeden gören efsane bir manzarası var. Sahibi Dimitris herkesle çok ilgileniyor. Menü çok zengin değil, ama herşey çok lezzetli. Ahtapot carpaccio denemenizi öneririm.

Deniz ürünlerini ve mezeleri nefis manzaralarda yemek, bir tatlı huzur almak için Leros’a en azından bir günlüğüne gelmelisiniz. Yunanlı dostlarınız sizi kapıda karşılayacak, siz de buradan en sevdiğiniz adalardan biri olarak bahsedeceksiniz.