Tanzanya… Çita, aslan, zebra, leopar, antilop, zürafa, fil, su aygırları görebileceğiniz safarileri, yıl boyunca 25-30 °C olan hava sıcaklığı, bembeyaz kumsalları ve turkuaz rengi deniziyle Güney yarımkürede yer alan eşsiz bir ülke… ve ben şimdi bunların hepsini görmek üzere yollardayım. Ülkede ilk durağım ise Arusha olacak. Arusha Kilimanjaro ve Meru Dağları’nın eteklerinde, Büyük Yarık Vadisi’nde bir plato üzerinde kurulmuş bir şehir ve Doğu Afrika Topluluğu’nun fiili başkenti.

Tanzanya’nın 15 milli parkının (TANAPA) 6’sı bu bölgede. Bu 6 parktan 3’ü doğrudan Kenya’daki parklarla bağlantılı. Yaban hayvanlarının geçişini engellememek için aradaki sınır hattı sadece toprak üzerindeki işaretlerden, nöbetçi kulübelerinden ibaret.

Arusha caddelerinde tamamı çiçeklerle kaplı, kokusu tüm caddeleri kaplayan 20 metre yüksekliğinde ağaçlarla karşılaşıyorsunuz. Bana sorarsanız şehrin başka da bir enteresanlığı yok. Burası sadece safariye gitmeden önce uğranacak bir durak.

Arusha’da yaşam

Gezgin arkadaşım Emel aracılığıyla önceden yazıştığım, couchsurfing sitesine gönüllü ev sahibi olmak için başvuran Mutalemo, bütün bunlar olurken beni karşılamaya gelmiş ve nur yüzünü ve güzel gülüşünü bana göstermişti. SandLand Tours şirketinin sahibi Abraham’la ertesi gün safari için sözleştikten sonra Mutalemo’nun evine gittik.

Arusha’nın biraz dışındaki bu eve yaklaşık 45 dakikada yürüdük. Günlerdir safari araçlarında oturduğum için bu yürüyüş bana çok iyi geldi.

Ev şehir dışında bir gecekondu mahallesindeydi (ya da fakirlikten ben orayı gecekondu mahallesi zannettim, bilmiyorum). Eve vardığımızda küçücük bir ev, ama sıcacık parlayan gözler buldum. Mutalemo’nun karısı  Frida bana mucheli (bildiğin bizim pilav üstü kuru) yapmıştı, 2 oğlu da (Lameck ve Richard) meraklı gözlerle beni inceliyordu. Fotoğraflar çekildik, oğlanlar bu fotoğraflara ilgiyle baktı. Uzun zamandır video çektiğim için hafızada yerim azalmıştı. Laptopunu kullanabilir miyim, fotoğraf ve videolarımı flaş belleğime aktarayım, dedim ama evde laptop yoktu. İmkânsızlıklar içinde beni misafir eden koca yürekli bir aileye ne diyeceğimi bilemedim. Kendi sahip olduğumuz şeyler içinde nasıl gereksiz mutsuzluklar yaşadığımızı sorguladım.

Arusha

Evi 3 aile paylaşıyordu. Tuvalet avlu gibi bir yerdeydi. Tuvalet kağıdı yoktu (muhtemelen paraları yetmediğinden kullanmıyorlardı). Duş alabilmem için küçük tüpte su ısıttılar. Sonra bu suyu tuvaletin yanındaki duş yerine götürdüler. Kullanmam için şampuan vermeyi de ihmal etmediler. O anda anladım ki zenginlik hesap cüzdanlarının kabarıklığıyla olmuyor. Gönül zenginliği bambaşka.

Arusha

Afrika’da bir ailenin yaşamı – Mutalemo’nun annesi

Tuvalette lavabo yoktu. Avludaki büyük lavaboyu hem bulaşık yıkamak, hem de tuvaletten sonra el yıkamak için kullanıyorlardı (annem bunu görse kesin kafayı yerdi). Evde mutfak yoktu, yemeği yattığım odada küçük tüpün üzerinde pişiriyorlardı. Afrika’da insanların gerçek yaşamı, gözlerimin önünden geçiyordu ve ben hayretler içinde bunu izliyordum.

Dünya tatlısı oğlanlar Lameck ve Richard getirdiğim kıyafetleri giydiler. Delik çoraplarının üzerinde parıldayan bu kıyafetleri onların üzerinde görmek gözlerimi yaşarttı. Burada insanlar ne kadar ufak şeylerle mutlu oluyorlardı :-( .

Arusha

Arusha – Afrika’da bir ailenin yaşamı – Mutalemo’nun eşi ve çocukları

Koltuklar yırtıktı. Yırtık yerler gözükmesin diye üzerleri örtülerle kapatılmıştı, ama bana hazırladıkları yatak tertemizdi. Sonradan bu çarşafın elde yıkanacağını düşündüm ve içim burkuldu.

Bu güzel aileyle kaldığım 2 geceyi asla unutmayacağım. Ben gerçek Afrika’yı onlar sayesinde yaşadım ve ne kadar teşekkür etsem yeterli gelmez.

Arusha gezilecek yerler

Arusha gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Saat Kulesi

Kahire ve Cape Town’ın tam orta noktasında olduğu söylenen kule bu özelliğinden ötürü Afrika’daki eski İngiliz Birleşik Krallık’ın yarısında olduğu söyleniyor. (Aslında orta nokta burası değil. Orta nokta Congo’da yer alıyor)

Arusha

Saat Kulesi

Arusha Milli Parkı

Park kıtanın beşinci yüksek dağı Moshi’nin çevresinde kent merkezine 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Parkta zürafa, zebra, su aygırı, colobus maymunu, buffalo başta olmak üzere pek çok hayvan yaşıyor. Silahlı koruma eşliğinde yürüyüş, tırmanış, göllerde kano, otomobilli gözlem safarisi, köy gezisi düzenleniyor.

Doğa Tarihi Müzesi

Müzede Tanzanya’da bulunan fosillerden insan evrimine kadar bilgiler var.

Cultural Heritage Centre (Kültürel Miras Merkezi)

Afrika kültürüne ait el oyması tahta süsler, resimler ve sadece Tanzanya’da bulunan tanzanit taşından yapılan mücevherleri burada bulabilirsiniz.

Arusha

Arusha – Cultural Heritage Centre (Kültürel Miras Merkezi)

Meserani Yılan Parkı

Parkta sürüngenleri ve yanındaki müzede de Masai halkının yaşamını canlandıran maketleri görebilirsiniz.

Meserani Yılan Parkı

Masai pazarı

Masailerin el emeği süslemelerini ve bol boncuklu takılarını almak istiyorsanız pazara uğrayın. Ben alışveriş sevmeyen biri olarak bile kendimi kaybettim. Herşey çok güzeldi. Yalnız alışverişlerde pazarlık şart. 35 $ dedikleri bir ürünü 5 $’a almanız mümkün.

Masai pazarı

Makonde kabilesi

Arusha’nın yarım saat uzağında yaşayan bir kabile var. Mozambik’ten 3 ay yürüyerek Tanzanya’ya gelmişler. Tahta oymacılığı ve taş işçiliği yapıyorlar. Bence çok da enteresan değil, ama listenizde bulunsun.

Şimdi biraz Svahili öğrenelim:

Hakuna matata – sorun yok
Jambo – merhaba
Karibu – hoşgeldin
Assante – teşekkür ederim
Pole pole – yavaş yavaş

Assante Arusha…