İçinde yaşadığımız dünyaya yeterince saygılı mıyız? Medeniyet adını verdiğimiz düzenimiz içinde yeşile hasret şehirler ve gökleri delerken gökyüzünü görmemizi engelleyen binalar olmasa hayatlarımız nasıl olurdu? Aklımda deli sorular… ve bu soruların yanıtlarını aramak üzere gitmeyi planladığım gerçek bir dünya yani bir Afrika seyahati… Sahra altı Afrika’da ilk gideceğim yer ise Kenya ve Tanzanya olacak. Size bu yazımda Büyük Göç ve Büyük Göç zamanı Kenya – Tanzanya safari rotasından bahsedeceğim.

Seyahatim 15 günlük safari ve ardından 5 günlük deniz-kum-güneş ve de dalış tatili yapacağım Zanzibar’ı kapsıyor.

Afrika

Hem Kenya’da hem de Tanzanya’da Büyük Göç’ün en yoğun dönemi temmuz ve ağustos ayları. Ancak bu dönemin en büyük dezavantajı da aşırı kalabalık olması. Safari sırasında hayvanları görebilmek için araçlar birbirinin arkasında sıra bekliyor, hayvanlar da bu arada yerini değiştirebiliyor. Gelinmesi en çok tavsiye edilen dönem ise kalabalığın nispeten azaldığı eylül ve ekim ayları. Ancak ne zaman gelirseniz gelin, burası her zaman olağanüstü etkileyici.

Büyük Göç nedir?

Antilop, ceylan, zebra ve impala gibi yaklaşık 2 milyon hayvanın yağmurun hangi yönden yağacağını algılayarak bu yönde âdeta hipnotize olmuş bir şekilde yer değiştirmelerine Büyük Göç deniyor. Yiyecek ve su bulabilmek için kurak topraklardan bol yağış alan bereketli topraklara doğru yapılan bu masalsı yolculuk, gören herkesi de etkisi altına almayı başarıyor. Eğer Büyük Göç döneminde safariye çıkacaksanız eşsiz bir görsel şölen görmeye hazırlıklı olmalısınız.

Afrika'da büyük göç

Afrika’da büyük göç

Safarilerin en büyük heyecanı Büyük Beş’i görmek. Avrupalılar 20. yüzyılın ilk yarısında Afrika’da av safarilerine çıktıklarında avlanması en zor ve tehlikeli hayvanlara (aslan, gergedan, fil, leopar ve Afrika mandası (bufalo)) The Big Five (Büyük Beş) tabirini yakıştırmışlar. Umarım her safarinizde bu büyük beşi görmeniz kısmet olur.

Büyük Beş

Bu gezimde budget safari denilen düşük bütçeli grup safarilerine dâhil oldum. Ancak Afrika’daki seyahat acenteleriyle çalışırken çok titiz davranmayı acı tecrübelerle öğrendim. Rehberlerim Ambrose ve Ben, Blue Mountain Trekking & Safaris şirketini tavsiye ettiler. Ayrıca Spirit of Kenya ve G Adventures Kenya şirketlerini duydum. Bir dahaki gelişimde bu şirketleri değerlendireceğim.

Aslan kral

Kenya ve Tanzanya safari rotası

Kenya – Tanzanya safari rotası detaylarına gelince:

Kenya-Tanzanya safari rotası

1. gün: Nairobi varış. Zürafa Yetimhanesi’ni ziyaret. Nairobi – Masai Mara
2. gün: Tam gün Masai Mara ve Masai kabilesi köyü (Kenya’nın en büyük yaban hayatı izleme yeri)
3. gün: Masai Mara – Nakuru
4. gün: Nakuru – Hell’s Gate
5. gün: Hell’s Gate – Amboseli
6. gün: Amboseli
7. gün: Amboseli – Arusha (Namanga sınırından geçilerek Tanzanya’ya gidilecek)
8. gün: Arusha – Ngorongoro (Buraya sonradan enteresan bir şekilde Tarangire eklendi)
9. gün: Ngorongoro – Serengeti
10. gün: Tam gün Serengeti (Serengeti’nin dünyanın en büyük milli parklarından biri olduğunu hemen belirteyim)
11. gün: Serengeti – Arusha
12. gün: Tam gün Kilimanjaro
13. gün: Arusha’dan Zanzibar’a uçuş
14. gün: Tam gün Zanzibar
15. gün: Tam gün Zanzibar
16. gün: Tam gün Zanzibar
17. gün: Tam gün Zanzibar
18. gün: Tam gün Zanzibar
19. gün: Tam gün Zanzibar
20. gün: Zanzibar’dan İstanbul’a uçuş ve son

Dünyayı en eski (ve aslında olması gereken) hâliyle görmek, sanayileşme yerine “gerçek doğa” ile kucaklaşabilmek, kabilelerin hayatına dokunabilmek, dünyanın sadece bize değil, tüm canlılara ait olduğunu gözlemlemek ve bu canlıların ait oldukları yerde özgürce gezinmelerine tanık olmak… Yetmez mi yeterince heyecanlanmaya?

Bekle beni Afrika! ❤