İçinde yaşadığımız dünyaya yeterince saygılı mıyız? Medeniyet adını verdiğimiz düzenimiz içinde yeşile hasret şehirler ve gökleri delerken gökyüzünü görmemizi engelleyen binalar olmasa hayatlarımız nasıl olurdu? Aklımda deli sorular… ve bu soruların yanıtlarını aramak üzere gitmeyi planladığım gerçek bir dünya yani bir Afrika seyahati… Sahra altı Afrika’da ilk gideceğim yer ise Kenya ve Tanzanya olacak. Size bu yazımda Büyük Göç’ten ve Büyük Göç zamanı Kenya – Tanzanya safari rotasından bahsedeceğim.

Daha önce vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent‘le röportajımı yayınlamış ve onun “vahşi dünyası”ndan bahsetmiştim. Şimdi ise kendi gözlerimle bu “vahşi dünya”yı keşfetmek üzereyim.

Seyahatim 15 günlük safari ve ardından 5 günlük deniz-kum-güneş ve de dalış tatili yapacağım Zanzibar’ı kapsıyor.

Afrika

Neden kasım ayında gittiğime gelince: Göç haritasını inceledim ve Kenya’da Büyük Göç’ün o döneme denk geldiğini gördüm. Bu nedenle kasım ayında Masai Mara’da olacağım. (Ancak bu geziye çıktıktan sonra şunu öğrenecektim: Hem Kenya’da hem de Tanzanya’da Büyük Göç’ün en yoğun dönemi temmuz ve ağustos ayları. Ancak bu dönemin en büyük dezavantajı da aşırı kalabalık olması. Safari sırasında hayvanları görebilmek için araçlar birbirinin arkasında sıra bekliyor. Hayvanlar da bu arada yerini değiştirebiliyor. Gelinmesi en çok tavsiye edilen dönem ise kalabalığın nispeten azaldığı eylül ve ekim ayları).

Büyük Göç nedir?

Hayvanların yağmurun hangi yönden yağacağını algılayarak bu yönde adeta hipnotize olmuş bir şekilde yer değiştirmelerine Büyük Göç deniyor. Bu Büyük Göç’ün sahipleri ise Afrika’nın 5 büyükleri olarak bilinen aslan, gergedan, fil, leopar ve buffalo (Afrika mandası). Eğer Büyük Göç döneminde safariye çıkacaksanız eşsiz bir görsel şölen görmeye hazırlıklı olmalısınız.

Afrika'da büyük göç

Afrika’da büyük göç

Bu safariye African Breeze Tours ile çıkacağım. Safarinin çok pahalı olduğu düşünülürse diğer şirketlere nazaran en uygun fiyatı onlardan aldığımı söylemeliyim (Ancak sonrasında yaşadığım olaylar ve acı tecrübeler bana Afrika’daki seyahat acenteleri ile çalışırken çok titiz davranmayı da öğretti).

Aslan kral

Kenya ve Tanzanya safari rotası

Kenya – Tanzanya safari rotası detaylarına gelince:

Kenya-Tanzanya safari rotası

1. gün: Nairobi varış. Zürafa Yetimhanesi’ni ziyaret. Nairobi – Masai Mara
2. gün: Tam gün Masai Mara ve Masai köyü (Kenya’nın en büyük yaban hayatı izleme yeri)
3. gün: Masai Mara – Nakuru
4. gün: Nakuru – Hell’s Gate
5. gün: Hell’s Gate – Amboseli
6. gün: Amboseli
7. gün: Amboseli – Arusha (Namanga sınırından geçilerek Tanzanya’ya gidilecek)
8. gün: Arusha – Ngorongoro (Buraya sonradan enteresan bir şekilde Tarangire eklendi)
9. gün: Ngorongoro – Serengeti
10. gün: Tam gün Serengeti (Serengeti’nin dünyanın en büyük milli parklarından biri olduğunu hemen belirteyim)
11. gün: Serengeti – Arusha
12. gün: Tam gün Kilimanjaro
13. gün: Arusha’dan Zanzibar’a uçuş
14. gün: Tam gün Zanzibar
15. gün: Tam gün Zanzibar
16. gün: Tam gün Zanzibar
17. gün: Tam gün Zanzibar
18. gün: Tam gün Zanzibar
19. gün: Tam gün Zanzibar
20. gün: Zanzibar’dan İstanbul’a uçuş ve son

Dünyayı en eski (ve aslında olması gereken) haliyle görmek, sanayileşme yerine “gerçek doğa” ile kucaklaşabilmek, kabilelerin hayatına dokunabilmek, dünyanın sadece bize değil, tüm canlılara ait olduğunu gözlemlemek ve bu canlıların ait oldukları yerde özgürce gezinmelerine tanık olmak… Yetmez mi yeterince heyecanlanmaya?

Bekle beni Afrika! ❤