Kenya’da Kilimanjaro manzaralı bir park kulağınıza nasıl geliyor? O zaman buyrun sizi Amboseli’ye alalım. Amboseli, Kenya – Tanzanya sınırında yer alan ve 392 km²’lik bir alana kurulmuş bir safari bölgesi. Park Nobel ödüllü yazar Ernest Hemingway’in Kilimanjaro’nun Karları adlı romanında konu edilen Kilimanjaro dağ manzarasına sahip olmasıyla ünlü. Hemingway de zaten bu romanını Amboseli’de yazmış.

Amboseli

Amboseli

Kenya’da budget camp (düşük bütçeli kamp yerleri)

Önceki yazılarımda Kenya’da grup safarisine dahil olduğumdan bahsetmiştim. Gideceğim parka göre grup safarisinde hem katılımcılar hem rehberler değişiyordu. Amboseli’deki rehberim Ben oldu. Onun yanında gelen arkadaşı Isaac birlikte geçirdiğimiz 3 gün boyunca bizi eğlendirdi. Kampta çadırımı da Amerikalı Kris ile paylaştım.

Amboseli

Amboseli’ye gece karanlığında geldik. Akşam yemeğimizi yer yemez hemen çadırlarımıza çekildik. Zaten çok yorgun olduğumdan uyumama yardımcı olacak bir ilaç aldım ve deliksiz derin bir uykuya daldım.

Sabah 5.00’e doğru uyandığımda yatağım sırılsıklamdı! Uyku sersemi önce ne olduğunu anlamadım. Sonra sadece bel altımın ıslak olduğunu hissedince panik oldum. Yatağımı ıslatma seanslarımın çocukluğumda kaldığını sanıyordum ama demek ki artık iyice yaşlanmış ve geceleri yatağı ıslatır hale gelmiştim :-( . Sonra bir hayvanın gece yatağıma gelip ıslatmış olabileceğini düşündüm (Ne de olsa egom çok zedelenmişti). Duşa girip temizlenmek ve bu utançtan kurtulmak istedim ama sular kesikti. Kris’i uyandırmamak için çaresizce ıslak yatakta büzüşüp kaldım.

Gün ağarıp Kris de uyanınca olay açığa çıktı. Gece sürekli yağan yağmur nedeniyle tavan akmış, o da tam benim belden aşağıma denk gelmişti (Ama oh be benden ötürü değildi :-) ). Kenya’da gayet iyi kalitede olduğu söylenen budget camp (düşük bütçeli kamp yerleri) inde durum işte böyleydi.

Kampta benimle yatağını ıslatan Türk olarak epey dalga geçtiler ama ertesi gün için de odamı değiştirdiler.

Amboseli

Afrika’ya gelince herşeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Her an aklınıza gelmeyecek sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Benim tavsiyem kötü sürprizlerle moralinizi bozacağınıza bu anıları biriktirip evinize döndüğünüzde bolca gülmeniz. Yaşarken pek gülemeseniz de sonrasında hatırlamak çok eğlenceli oluyor :-) .

Amboseli

Amboseli safari

Ertesi gün bütün günümüz Amboseli’de safaride geçti. Zürafalar geçit töreni yaptı. Bir zebranın vücudunun her milimetrekaresini bir taşa sürterek kaşımasını izledik. Safarinin en heyacanlı kısmı da bir filin bizim safari aracının peşinden koşması oldu. Canı istese bizi ezer geçerdi ama terbiyeli davrandı :-) . Boyu 4 metreye, ağırlığı ise 7 tona ulaşabilen bu kocaman hayvanın ayaklarının altında kalmadığıma şükrediyorum :-) .

Amboseli, Masai dilinde tuzlu toz anlamına geliyor. Bunda belki de çok toz-topraklı bir park olmasının etkisi vardır ama gece yağan yağmur nedeniyle biz bundan pek etkilenmedik. Saatlerce ıslak yatakta yatmış olmamın tek güzel tarafı bu olsa gerek :-) .

Amboseli

Amboseli Elephant Research Project (Amboseli Fil Araştırma Projesi)

Şimdi Amboseli’nin önemli bir özelliğinden bahsedeyim. Amboseli’de dünyadaki vahşi fillerin yaşamıyla ilgili süregelmiş en uzun çalışma gerçekleşiyor. Adı da Amboseli Elephant Research Project yani Amboseli Fil Araştırma Projesi. Proje şöyle: Amerikalı Dr. Cynthia Moss 1968 yılında Afrika’ya yerleşerek filleri araştırmaya karar vermiş. 4 yıl sonra bu araştırmayı Amboseli Ulusal Parkı’na taşımış ve 2.000 filin hayatını incelemeye başlamış. Fildişi ticareti nedeniyle sayıları azalan fillerin korunabilmesi için çalışmalar başlatmış. Günümüzde Amboseli’deki proje ve Masai kabilesinin de destekleriyle buradaki filler koruma altında tutuluyor.

Amboseli’de konaklama

Kenya’ya geldiğimden beri kamp yerleri dışındaki konaklama yerlerini de görmek için yanıp tutuşuyordum. Rehberim Ben bizi Ol Tukai Lodge’a götürerek bu isteğimi yerine getirdi. Girer girmez bizi karşılayan babunlar, otelin büyülü havası, resepsiyondan yaban hayatına açılan kapılar hepimizi anında etkisi altına aldı. Restoranda oturup önünden geçen hayvanları izlemek burayı gerçekten çok özel ve hafızalara kazınan bir yer yapıyor. Biz de en azından kahvemizi içerek biraz zaman geçirmiş ve burada kalma hayalleri kurmuş olduk. (Bu arada Mara West de çok güzel bir lodge’mış. Bir sonraki gezim için aklımda :-) )

Ol Tukai Lodge

Masai Köyü

Parktan çıktıktan sonra kampın hemen yanındaki Masai Köyü’ne gittik. Masai kabilesiyle ilgili detayları diğer bir yazımda anlatacağım. Bu Masai Köyü daha az turistin geldiği bir köy olduğu için girişte 20 $ alıyorlar. Bu parayı civardaki köyleri de yöneten şefe veriyorlar ve sonradan parayı ya paylaşıyorlar ya da ihtiyacı olana veriyorlar. Masailerde bu konuda yalan yok. Rüşvet yok. Hırsızlık yok. Masailer tanıdığım en dürüst ve gururlu insanlar (evet Masai Mara’ya giderken yolu kapatmışlardı ve geçmemiz için para istiyorlardı ama unutmamak gerekir ki bu arazilerin tamamı aslında onlara ait). Hele çocuklarının güzelliğine söyleyecek söz bulamıyorum. Bana dokunduklarında hissettiklerimi, içimden kopanları kelimelere dökebilmem imkânsız.

Amboseli – Masai köyü ve çocuklar

Köyde kazanç sağlamak için pazar yeri kuruluyor. Buraya geldiğinizde size birşeyler satmak için aşırı ısrarcılar. Beni Masailer’de rahatsız eden tek şey bu ısrarcı tutumları oldu.

Çocukların masum bakışları ise bir ömre bedel. Onların bu tozlu ama tertemiz yüzlerini görebilmek için defalarca gelirim Afrika’ya…

Amboseli kamp yerleri

Akşam olup kampa geri döndüğümüzde kuru yatağımda rahatça uyumayı umut ediyordum ama çadırım böcek kaynıyordu. Birkaç hamamböceği öldürdüm. Adını bilmediğim bir böcek havluma yapışmış. Yüzümü kurularken dudağımı ısırdı. Yatağa yattığımda yüzüme uçan böcekler çarpıp durdu. En kötüsü de sivrisinek olmasıydı. Her yerime sinek kovucu sıktım. Allahtan geceyi ısırılmadan atlattım. Afrika’da en büyük sıkıntı sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan sıtma mikrobunu kapmak. O nedenle ısırılmamak için her türlü tedbiri almak gerekiyor.

Hayat güzel, Afrika güzel. Afrika bana basit şeylerle mutlu olan insanların gözlerinden dünyaya bakmamı sağlıyor… ve ben burada olduğum için çok ama çok mutluyum.

Sizin de keşfetmeniz dileğiyle…