Tanzanya’da bir park var ki böylesini ne görmüş ne de duymuşsunuzdur. Burası 2-3 milyon yıl önce patlayan yanardağın kendi içine çökmesiyle oluşan dünyanın en büyük krateri Ngorongoro. Zaten Ngorongoro’nun anlamı da “ateşten doğmuş”. Kraterdeki hayvanlar hapis durumdalar. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye hayvan akışı çok az. Bunun nedeni kraterin etrafının çok yüksek olması ve çevresinde Masailer’in yaşaması.

Ngorongoro, Tanzanya’da içinde insan yaşayan tek milli park. Masailer’in yaban hayvanı öldürmesi yasak ama bunu kendilerini ya da sığırlarını korumak için yapıyorlarsa cezalandırılmıyorlar.

Ngorongoro

Ngorongoro safari

Hapis olma fikri kulağa çok hoş gelmese de burası öyle büyük bir krater ki hayvan olsam burada hapis kalmak isterdim :-) . 600 metre derinlik ve 300 km² genişlikten bahsediyoruz! Yaban hayatı bu dev alanda tüm muhteşemliğiyle devam ediyor, hayvanlar burada özgürce yaşamlarını sürdürüyor.

Buranın ilginç bir özelliği var. Yeterince su kaynağı olduğu ve zebra ve antiloplar hapis durumundan göç etmediği için aslanlar iyice tembelleşmiş. Kolaylıkla avlanıyorlar. Hatta bazen avlanmayı sırtlanlara bırakıp yemeklerini direkt onların elinden alıyorlar. Yani buranın en aktif avcıları sırtlanlar!

Ngorongoro

Magadi adındaki alkali tuz gölünün kenarında su aygırlarını izlemek, yola çıkmış aslanlara neredeyse dokunacak kadar yaklaşmak, sırtlanları avlarını yerken gözlemlemek ve de bunları yemyeşil bir kraterin içinde yapmaksa inanılmaz güzel.

Ngorongoro

Ngorongoro safari

Benim burada tek eksiğim ise soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan gergedanları görememek oldu. Gergedanı göremediğim için Büyük Beş Tanzanya’da ne yazık ki eksik kalmıştı. (Afrika’nın 5 büyükleri olarak bilinen hayvanlar: aslan, gergedan, fil, leopar ve Afrika mandası)

Parkta akşam Rhino Lodge’da konakladım. Fillerin uzaktan yükselen sesleri odamın içini doldurdu. Terasımda doğanın sesini dinleyerek meditasyon yaptım. Safariye bir lodge’da kalarak veda etmek güzel oluyormuş. Onu da burada anladım :-) .

Ngorongoro

Ngorongoro – Rhino Lodge

Kratere inmeden Serengeti’ye giderseniz önemli bir yerden geçeceksiniz: Oldupai Gorge (Boğazı) insanın köklerinin dayandığı yer. İlk hominidler (dik duran ve 2 ayak üzerinde yürüyen insansı canlılar) büyük maymunlardan ayrışıp ormandan çıktıktan sonra varlığını burada sürdürmüş. Yani burası insanlığın başladığı yer. Oldupai Masai dilinde bu boğazda yetişen ve elyafından yararlanılan sisal ağacının adı.

Ngorongoro, Tanzanya’nın en muhteşem parklarından birisi. Bana sorarsanız oldukça değişik bir enerjisi var. Buraya gelip de beğenmemek mümkün değil. Eğer beğenmediğini söyleyen duyarsanız beni bulsun :-) .

Tanzanya, Serengeti ve Ngorongoro ile hafızalara kazınıyor. Eminim siz de geldiğinizde büyülenecek ve benimle hemfikir olacaksınız.