Behramkale köyü ile iç içe olduğundan Behramkale adıyla da anılan Assos, Edremit Körfezi ile Midilli Adası’nın karşısında, sönmüş bir volkanın eteğinde yer alıyor. Antik Çağların önemli yerleşim merkezlerinden olan Assos, Büyük İskender’in hocası olan Aristoteles’in ilk felsefe okulunu kurduğu ve bu okulda hocalık yaptığı yer. Kısacası Assos felsefenin doğduğu yer.

Behramkale

Assos hakkında bilgiler

Kesin olmamakla birlikte Tunç Çağı (Bronz Çağı)’nda (M.Ö 3000-1200) burada yaşam olduğuna dair arkeolojik kalıntılar bulunmuş. Antik dönem yazarlarına göre ise buranın kuruluşu M.Ö 7. yüzyıla dayanıyor. Homeros Tiria’nın güneyinde Lelegler’in yaşadığını, bunların Truva Savaşı’nda bölgede denizcilik ve korsanlık yaptıklarını belirtmiş.

M.Ö 347-344 yılları arasında 3 yıl bu antik kentte yaşayan Aristoteles yapıtlarının bir kısmını bu topraklarda kaleme almış. Biz de Aristoteles’i binlerce yılın eskitemediği sözleriyle anıyoruz:

  • Bütün insanlar doğal olarak bilmek ister
  • İnsan siyasal bir hayvandır
Assos

Antik Liman

3.000 yıllık bir geçmişi olan antik kent 14. yüzyılda Osmanlı hâkimiyetine girmiş.

Assos

Antik Liman

Assos gezilecek yerler

2017 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunan Assos, tarih ve doğa turizmi açısından önemli bir merkez.

Assos Antik Kenti

Assos bir liman şehri olmasının yanında denizden yaklaşık 238 m yükseklikteki sarp bir kayalık üzerine kurulmuş. Roma döneminde burası yerli andezit taşından yapılan lahitleri ile ünlüymüş. Burada Marmara Adası (Prokonnesos) gibi lahit imalatı ve satışı yapıyormuş.

Assos

Antik kentte önemli yerler arasında Akropolis’teki Athena Tapınağı, Bizans surları, Hüdavendigar Cami, Akropolis’in eteklerinde arkaik devirden günümüze kadar iyi korunmuş antik yol ve iki kenarındaki mezarlar, şehir sur duvarları, Gymnasion, Agora, Stoa, Bouleuterion, tiyatro ve kilise sayılabilir.

Assos

Athena Tapınağı

Antik çağlarda Assos Antik Liman ve Behramkale Köyü aynı yerleşiminin iki ucu iken günümüzde buraları birbirinden kopuk yerleşimler. Antik Liman yerleşimin deniz kıyısı, Behramkale ise kartal yuvası konumundaki tepesi. İkisinde de tarihi taş binalar ve tesisler var. Yapılarda kullanılan andezit taşı zor işlenen ama zamana direnebilen bir taş. Bu nedenle de bu yapılar günümüze kadar ulaşmış. Hâlâ çok güzeller.

Assos

Antik Kent

Behramkale’de yerli halk yaşıyor. Antik Liman’da ise turistik tesis olarak kullanılan az sayıda bina var.

Athena Tapınağı

Assos antik kentindeki Athena Tapınağı’nın M.Ö 525 yılında tamamlandığı tahmin ediliyor. Tapınak Baştanrı Zeus’un kızı sanat, strateji ve barış tanrıçası Athena’ya adanmış. Troya Savaşı’nda Troyalı yiğitlere tuzaklar kurup Yunanlılar’ı destekleyen Athena arkasındaki Kazdağları’nda düzenlenen güzellik yarışmasında tacı fettan Afrodit’e kaptırması ile tanınıyor.

Assos

Athena Tapınağı

12 Olimpos tanrısından biri olan Athena’nın heykeli 1800’lü yıllarda Amerikalılar tarafından buradan götürülmüş. Pek çok değerimiz gibi bunu da ne yazık ki korumayı becerememişiz. Tapınağa ait bezemeli friz ve metoplar günümüzde Paris’te Louvre Müzesi’nde, Boston’da Boston Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts Boston)’nde, Çanakkale’de Troya Müzesi’nde ve İstanbul’da İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Athena Tapınağı

Assos Antik Tiyatro

M.S 2. yüzyılda yapılan tiyatro bugün tüm heybetiyle ayakta duruyor.

Assos Antik Tiyatro

Antik liman

Assos’un deniz kıyısı olan antik liman oldukça küçük ama bir o kadar da güzel bir yer. Turistik tesis olarak kullanılan az sayıda taş binası oldukça estetik.

Antik Liman

Babakale

Babakale, Asya kıtasının batıdaki en uç noktası. Denizde eriyip giden güneş batışını en iyi burada izleyebilirsiniz.

Truva

Troia Tarihi Milli Parkı’nda Truva atı efsanesiyle ünlü UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan antik kent dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisi. Dönemler boyunca tam 9 kez yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Burada M.Ö 3000-2500 ile erken Tunç Çağı’ndan başlayarak M.Ö 85 – M.S 8. yüzyılda Roma Dönemi’ne kadar uzanan bir tarihe tanıklık ediyorsunuz. Burası aynı zamanda Homeros’un ünlü İlyada ve Odysseia destanının doğduğu yer.

Truva atının şehre alınışının canlandırması Kaynak:Wikipedia (By Giovanni Domenico Tiepolo – Unknown source, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=173986)

Kadırga Koyu

Osmanlı donanmasındaki kadırgalar Kadırga Koyu’nda tamir edilirmiş. Geniş ve uzun sahiliyle burası bugün turistlerin gözde yeri.

Kazdağı Milli Parkı

Doğa temalı bu milli park ismini Marmara ve Ege bölgeleri arasında sınır oluşturan Kazdağı’ndan alıyor. Özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik milli parkın ana kaynak değerini oluşturuyor. Şırıl şırıl akan nehirleri, gürül gürül çağlayan şelaleleri, dünyanın en önemli 2. oksijen deposuna sahip mis gibi havası ile Kazdağları (İda Dağı) ülkemizin en güzel ve özel yerlerinden birisi. Burası Zeus’un doğduğu, Truva Savaşı’nı izlediği ve sonra da Hera ile evlendiği dağlar. Ah bir de sahip çıksak, üstünün altından değerli olduğunu unutmasak!!!

Annemle birlikte eşsiz güzellikteki Kazdağları’ndayız

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü’nde Türklerle Rumlar beraber yaşamışlar. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yapılan mübadele sonucunda Rumlar Yunanistan’a gitmiş, boşalan yerlere de Midilli ve Girit’ten gelen Türkler yerleştirilmiş. 1950 yılından sonra parti kavgası nedeniyle köy boşaltılmaya başlamış ve yarı nüfusu köyü terk etmiş. 1960’lardan sonra köyde çok az nüfus kalması sonucu mevcut evler bakımsızlıktan yıkılmaya başlamış. Kalan yerler de genellikle ağıl ve ahır olarak kullanılmış. Köy 1989 yılından beri SİT alanı.

Adatepe Köyü

Köye giderken özellikle Zeus Altarı ve Zeytinyağı Müzesi’ni görmenizi öneririm.

Zeus Altarı’nın bulunduğu tepeden manzara

Assos kendisi küçücük ama ruhu ve enerjisi kocaman bir yer. Taş binalar, daracık Arnavut kaldırımlı sokaklar, limandaki balık lokantaları, antik kentteki tarihi yapılar ve önünüzde uzanan Edremit Körfezi ve Midilli manzarası ziyaretçilerine hem geçmişi hem bugünü aynı anda yaşatmayı başarıyor. İnsan buraya kısacık bile uğrasa sanki uzun zamandır buradaymış gibi hissediyor, ruhunu dinlendiriyor. Burası güzel ülkemin en güzel beldelerinden birisi…