Bodrum deyince herkesin aklına ilk gelen yapı eminim ki onu temsil eden kalesidir. Hem Bodrumlular’ın hem de Bodrum’u ziyaret edenlerin hayran kaldığı kale, tarihi değeri ve eşsiz manzarası ile Bodrum’un en önemli yapılarından biridir. Saint Jean Kalesi olarak da adlandırılan Bodrum Kalesi içinde dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne de ev sahipliği yapar. Bu yazımda UNESCO Dünya Miras geçici listesinde yer alan Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden bahsedeceğim.

Kelenin kurulduğu yer antik çağlarda bir ada imiş. Bu ada yani Zafira Adası yüzyıllar boyunca bir yerleşim yeri olmuş. Karya Satrabı Mausolos’un sarayı da bu adadaymış. Ada daha sonra ana karaya bağlanarak yarımadaya dönüşmüş. Bodrum Kalesi de işte bu yarımadada yükseliyor.

Bodrum Kalesi

Kale 1406-1523 yılları arasında St Jean şövalyeleri tarafından yapılmış. Yapımında Bodrum’da yer alan ve dünyanın orijinal 7 harikasından biri olan Mausoleion’un yani Halikarnas Mozolesi‘nin taşları kullanılmış. 5 kulesi var: Fransız Kulesi, İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, İngiliz Kulesi ve İspanyol Kulesi (Yılanlı Kule).

Kaleden manzara

Ana kapıdan sonra iç kaleye 7 kapıdan giriliyor. Kapılar üzerinde armalar, armaların üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunuyor. İç kalede 14 sarnıç var. Kale kuşatma altındayken bu sarnıçlardan su ihtiyacı karşılanmış.

Bodrum Kalesi – armalar

Kale 1895-1915 yılları arasında hapishane olarak kullanılmış. Ünlü denizci Oruç Reis de burada mahkum olanlar arasındaymış.

I. Dünya Savaşı’nda Fransız donanmasının topçularının hedef atış talimi sonrasında kalenin güney surları ve içindeki caminin minaresi olmak üzere birçok yeri hasar görmüş. Bunun üzerine kale terk edilmiş.

Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Yaklaşık 50 yıl yıkıntı halinde kalan kale 1964 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın burayı müze olarak kullanmaya karar vermesinden sonra restore edilmiş ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış. Ülkemizin tek, dünyanın sayılı su altı arkeoloji müzelerinden olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi kuşkusuz ülkemizin en değerli müzelerinden birisi. Boşuna değil, Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Avrupa’da 1995’te yapılan yılın müzesi yarışmasında Özel Övgü ödülüne layık görüldü. Zaten müzedeki amfora sergilemesi, cam salonu, cam batığı, Karyalı prenses salonu, işkence ve katliam odalarını gördüğünüzde buraya fazlasıyla hayran kalıyorsunuz. Hele yarısı açık sergilenen cam batığı gerçekten çok etkileyici. Kaleyi her ziyaret edişimde bu bölümden çıkasım gelmiyor. Önümüzdeki günlerde açılması planlanan Uluburun batığı, İngiliz Kulesi ve İspanyol Kulesi’ni ziyaret etmeyi de heyecanla bekliyorum.

Kalede Karya prensesi

Bodrum Kalesi – Cam batığı

Bodrum’a gelip kaleyi ziyaret etmemek Bodrum’un ruhunu tam olarak hissetmemek demektir. Kaleye çıkıp dalgaların sesini dinlediğinizde, ufuktaki maviliklerde gözlerinizi gezdirdiğinizde Bodrum içinizi daha fazla titretir, buraya daha da çok vurulursunuz.

Kaleden manzara

Keşfetmeniz dileğiyle…