Bargilya dendiğinde hem Bodrum’un yanıbaşında hem de başına buyruk güzelliği aklınıza gelmeli. Antik kent kalıntıları tarihi zenginlikleri sunarken Tuzla Sulak Alanı da gri balıkçıl, flamingo, karabatak, küçük ak balıkçıl dâhil olmak üzere pek çok kuş türünün sezonluk yuvası oluyor ve göç yolları üzerinde bulunuyor. Güllük Körfezi içinde yer alan Boğaziçi Köyü ise en güzel balık yenilebilen yerlerden birisi olarak biliniyor. Siz burayı bir de Sefirin Kızı dizisinden tanıyor olabilirsiniz. O zaman gelin, hep beraber Bargilya neresiymiş bir bakalım.

Bargilya

Tuzla Sulak Alanı

Eski bir yerleşim alanı olan Bargilya, tarihi ve doğasıyla âdeta cennetten bir köşe. Bodrum’a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan yerleşim, ismini mitolojide adı geçen Bellerophon’un kanatlı atı Pegasus’u öldüren Bargylos’tan alıyor. Bargilya Antik Kenti’nde bulunan paralarda da Pegasus görülüyor.

M.Ö 205 yılında Makedonya Kralı V Philippos, Bargilya’yı ele geçirmiş. Ancak Bergama Krallığı’na ait donanma saldırınca Philippos’un donanması buradaki dar körfezde sıkışıp zor durumda kalmış. Bir sonraki yıl Romalı general Lentulus’un emri ile Kral V Philippos geri çağrılmış.

Çok dizi seyreden biri değilim ama Sefirin Kızı – belki de Bodrum’da çekildiğinden – fazlasıyla ilgimi çekti. Bu dizinin karakterlerinden Müge’nin kaçırıldığı, kardeşi Gediz’in de kafa dinlemek istediği zaman gittiği ev, hemen Bargilya girişinde bulunuyor. Dizideki sahnelerde yer alması bir yana, sadece dış cephesi ayakta duran bu ev, gerçekten fazlasıyla fotojenik. Özellikle de göçmen kuşlar önündeyken nefis fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz. İşte Bargilya böyle bir yer. Daha girişinde fotoğraf meraklıları için bulunmaz bir fırsatı sunmayı ihmal etmiyor.

Bargilya

Bargilya

Bargilya’da gezilecek yerler listesi

Bargilya’da deniz bir göl gibi içerilere giriyor. Burası âdeta gizli bir liman gibi. Benim için en önemli özelliklerinden biri ise pek çok kuş türüne sezonluk yuvası olması ve göç yolları üzerinde bulunması. İşte bu nedenle de bir gün Ibex Adventure Club ailesi ile birlikte gün doğumunda kuş gözlemi için buraya geldim. Sabahın çok erken saatlerinde buraya gelerek kuşları tam beslenme saatlerinde yakalamayı hedefledik.

Ibex Adventure Club ile Bargilya’da kuş gözlemciliği

Küçücük bir yerleşim olmasına rağmen Bargilya gezilecek yerler listesine de bir göz atalım.

Bargilya

Tuzla Sulak Alanı

Bargilya Antik Kenti

M.Ö 5. yüzyıldan kalma Bargilya Antik Kenti kalıntıları arasında surlar, binlerce yıllık tapınak, sütunlar, antik tiyatronun küçük bir parçası, küçük bir stoa kalıntısı, Roma çağından kaldığı sanılan bir hamam kalıntısı ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülen nekropol alanı görülebiliyor. Ancak şimdi sıkı durun: Bugüne kadar hiç kazı yapılmayan antik kentin yer aldığı 330 dönümlük arazi, sahipleri tarafından satılığa çıkarıldı! Eğer bu duruma bir dur denilmezse bir değerimizi daha kaybetmemiz ân meselesi.

Bargilya

Bargilya Antik Kenti

Boğaziçi Köyü

Güllük Körfezi’ne nazır şahane manzarasıyla öne çıkan Boğaziçi Köyü, günümüzün modern ve lüks merakından nasibini almadan kendine has havasını korumayı başaran bir köy. Köyde samimi atmosfere sahip olan restoranlar bulunuyor. Bu restoranlarda ana menü tabii ki de balık. Ayrıca balığın yanında kekik, sarımsak, karabiber ve kendi üretimleri zeytinyağı ile hazırladıkları özel sosla taçlandırılan salatalarını da sunuyorlar.

Bargilya

Boğaziçi Köyü

Köyü eğer ekim kasım aylarında ziyaret ederseniz zeytin hasadına denk gelebilirsiniz. Yöresel kıyafetler içinde hasır sepetlerine zeytin dolduran köylü kadınları, fotoğraf meraklıları için de tam bir görsel şölen oluyor.

Tuzla Sulak Alanı

Tuzla Sulak Alanı; gri balıkçıl, flamingo, karabatak, küçük ak balıkçıl, akça cılıbıt dâhil olmak üzere pek çok kuş türünün sezonluk yuvası oluyor ve göç yolları üzerinde bulunuyor. Pek çok meraklı kuş gözlemcisi, belli mevsimlerde dünyanın dört bir yanından buraya geliyor. Bargilya Koyu ya da Varvil Koyu da denen bu ekolojik cennetin, günümüzde de çevreye duyarlı insanlar tarafından korunmaya alınma çabaları devam ediyor.

Bargilya

Tuzla Sulak Alanı

Eğer Bodrum’un eğlence hayatından biraz uzaklaşıp sakinlik arar, doğa ve tarih ile baş başa kalmak isterseniz, tam düşlediğiniz gibi bir yer olan Bargilya sizleri bekliyor.

Bargilya

Boğaziçi Köyü

Keşfetmeniz dileğiyle…