Hindistan’ın Thar Çölü’nün kıyısında yer alan Rajasthan (Racastan) eyaleti, ülkenin en ilgi çekici yerlerinden biri kabul ediliyor. Rajasthan eyaletindeki Tepe Kaleleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu kaleler içinde Chittorgarh, Kumbhalgarh, Sawai Madhopur, Jhalawar, Jaipur ve Jaisalmer kaleleri var. Çöl kumunun rüzgârla savrulduğu Rajasthan’daki Jaisalmer şehri de hayli önemli bir yere sahip. Jaisalmer, kehribar renkli kumtaşından yapılmış konakların, görkemli Jain Tapınakları’nın, saray ve kalelerin şehri. Eski İpek Yolu üzerinde yer alan kent, ulaşımı zor ancak ulaşanları derinden etkileyen bir konumda yer alıyor.

Jaisalmer

Jaisalmer gezilecek yerler

Hindistan turu sırasında Jaipur’dan başlayan muhteşem tren yolculuğumuzdan sonra hepimiz Jaisalmer’e pestil gibi indik. Uykusuz, yorgun, bitkin ve pislik içindeydik. İlk önce otele gidip dezenfekte olmak istiyorduk.

Jaisalmer

Şimdi gelin, Jaisalmer gezilecek yerler listemize bir bakalım.

Jaisalmer

Jaisalmer tarihi kent merkezi ve Trikuta Tepesi’ndeki surlarla çevrili kale

Burası Hindistan’da halkın içinde yaşadığı tek kale. Rajasthan eyaletindeki Tepe Kaleleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu kaleler içinde Chittorgarh, Kumbhalgarh, Sawai Madhopur, Jhalawar, Jaipur ve Jaisalmer kaleleri var. Jaisalmer Kalesi’nin içinde oteller, restoranlar, evler, tapınaklar ve dükkânlar bulunuyor. Hindistan’da yaklaşık 4.000.000 üyesi olan Jainizm dinine ait kaledeki 7 tapınaktan en dikkat çekeni ise 24 peygamberden sekizincisine adanmış olanı. Bu tapınağın kutsal kısmındaki dört yüzünde Chandraprabhu Peygamberi’nin birer heykeli var. Kalenin dar sokakları arasında dolaşırken halkın günlük yaşamı da gözlemlenebiliyor.

Jaisalmer
Jaisalmer

Haveli Konakları

Kalenin karşısındaki Jaisalmer Çarşısı’nın labirent sokaklarının sonunda geçmişin zengin afyon ve ipek tüccarlarının yaptırmış olduğu iç avlulu, birkaç katlı taş konaklar olan Haveli konaklarına ulaşılıyor. Boş olan bu evlerin içleri çok estetik. Hepsi dantel gibi işlenmiş. Zaten kent el işlemeciliğiyle ünlü.

Jaisalmer

Haveli konakları

Haveli konakları

Haveli konakları

Haveli konakları

Haveli konakları

Çöl safarisi

Gezimizde sırada çöl keşfi ve deve safari vardı. Deveye ilk biniş ürkütücü olsa da sonradan müthiş zevkli. Devenin sırtında salına salına çöle gidip güneşin batışını izlemek de pek romantik. Bu deve gezisi yaptığımız korkunç tren yolculuğuna bile değdi.

Jaisalmer – Rajasthan eyaletindeki Thar Çölü

Thar Çölü

Thar Çölü

Thar Çölü

Thar Çölü

Akşam yemeğini çölde ateş karşısında yedik. Günlerdir butter chicken (tereyağda tavuk), lal maas (soslu kuzu eti) ve garlic naan (sarımsaklı ekmek) yemekten artık biraz bıkmıştık. Buranın nefis vejeteryan yemekleriyle midemiz bayram etti. Yerel müzik ve dans eşliğinde bizim için ilginç bir Noel kutlaması oldu.

Jaisalmer

Çölde dans

Merry Christmas India!