Sanchi yerleşimi, Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinin Raisen Bölgesi’nde bulunuyor. Buradaki Budist Stupa Kompleksi, önemli bir Budist Hac merkezi. Budist mirasının ve asırlık geleneklerin mimari harikalarından biri olarak kabul edilen Büyük Sanchi Stupa ve diğer Budist anıtları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Bölgedeki Bhimbetka Kaya Sığınakları, Hint Yarımadası’nda insan yaşamının en eski izlerini taşıyan ve Paleolitik Çağ’a tarihlenen bir arkeolojik sit alanı. M.Ö 8000 yılından yani 10.000 yıl öncesinden kaya çizimleri bulunan Bhimbetka Kaya Sığınakları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Sanchi Budist Stupa Kompleksi

Büyük Stupa

Büyük Stupa

Sanchi Budist Stupa Kompleksi 12. yüzyılda unutulmuş, 1818 yılında General Taylor tarafından yeniden keşfedilmiş. 1989 yılında da buradaki tüm Budist anıtları UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dâhil edildi.

Sanchi’de gezilecek yerler listesi

Sanchi gezilecek yerler listesinin başında Budist Stupa Kompleksi ve Hint Taş Devri’nin başlangıcına ait çizimler görülen Bhimbetka Kaya Sığınakları geliyor.

Sanchi Budist Stupa Kompleksi

Büyük Stupa

Sanchi Budist Stupa Kompleksi

Hindistan’ın en eski taş yapılarından biri olan Sanchi Budist Stupa Kompleksi, ilk olarak Maurya Hanedanlığı İmparatoru Büyük Asoka tarafından M.Ö 3. yüzyılda Budizm’i yaymak amacıyla yaptırılmış. Shunga Hanedanlığı döneminde genişletilen kompleks, orijinal boyutunun iki katına çıkarılarak bugünkü görkemine kavuşmuş. Buradaki Budist anıtları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Sanchi Budist Stupa Kompleksi

Büyük Stupa

Kompleksteki Büyük Stupa’nın Buda’nın küllerinin üzerine inşa edildiğine inanılıyor. Büyük Stupa kubbemsi bir yapı. 16 metre yüksekliğinde ve 37 metre çapında. 4 yöne bakan 4 işlemeli kapısı var. M.Ö 35 yılına tarihlenen kapılar Lord Buddha’nın yaşamının farklı dönemlerini tasvir ediyor. Doğu geçidi, bir kraliyet olarak doğumundan aydınlanma yoluna kadar olan yolculuğunun çeşitli aşamalarını gösteriyor. Kapılarda döneminin eşsiz işçiliği dikkat çekiyor. Lord Buda insanların ortasında bir ağaç olarak veya insanların etrafında ayak izleri olarak tasvir ediliyor. Ayrıca Lord Buda’nın kutsal emanetlerine sahip olmak üzerine yapılan savaşlar ve hayvan figürleri gören herkesi etkiliyor.

Sanchi Budist Stupa Kompleksi

Büyük Stupa

Stupa No. 2, Büyük Stupa’dan daha sonra kurulmuş. Mauryan İmparatorluğu dönemine (M.Ö 323-M.Ö 185) tarihlenen emanetler içeren Stupa No. 2, dekoratif kabartmaların en erken yapıldığı yapıymış.

Sanchi Budist Stupa Kompleksi

Stupa No. 2

Stupa kompleksinin güney girişine yakınında bulunan Ashoka Sütunu, M.S 3. yüzyıla tarihleniyor.

Sanchi Arkeoloji Müzesi

Sanchi Arkeoloji Müzesi ilk olarak Sir John Marshall tarafından 1919 kurulmuş. Sanchi arkeolojik alanında bulunan eserlere ev sahipliği yapıyor.

Sanchi Arkeoloji Müzesi

Sanchi Arkeoloji Müzesi

Bada Talab (Yukarı Göl)

Bada Talab, Hindistan’ın en eski yapay göllerinden biri.

Vanvihar Millî Parkı & Hayvanat Bahçesi

Vanvihar Millî Parkı & Hayvanat Bahçesi, Madhya Pradesh eyaletindeki Bhopal yerleşiminde bulunuyor.

Bhimbetka Kaya Sığınakları

Bhimbetka Kaya Sığınakları, Hint Yarımadası’nda insan yaşamının en eski izlerini taşıyan ve Paleolitik Çağ’a tarihlenen bir arkeolojik sit alanı. Buradaki mağaralarda Hint Taş Devri’nin başlangıcına ait çizimler görülüyor.

Bhimbetka Kaya Sığınakları

Bhimbetka Kaya Sığınakları

M.Ö 8000 yılından yani 10.000 yıl öncesinden kaya çizimleri bulunan Bhimbetka Kaya Sığınakları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Bhimbetka Kaya Sığınakları

Bhimbetka Kaya Sığınakları, hem etkileyici kaya yapısı hem de kaya çizimleriyle herkesi kendine hayran bırakan bir yer.

Bhimbetka Kaya Sığınakları

Udayagiri Mağaraları

Şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Udayagiri Mağaraları, öncelikle Hindu tanrıları Vishnu ve Shiva’ya atıfta bulunuyor.

Gelmeden önce hiç tahmin etmezdim ama Hindistan‘ın Sanchi şehrinden çok etkilendim. Stupa Kompleksi ve Bhimbetka Kaya Sığınakları’yla burası kesinlikle gezi rotalarında olmayı hak eden bir yer.

Bhimbetka Kaya Sığınakları

Keşfetmeniz dileğiyle…